Reklama

Komplikovaná rebelantka: Manželka ktorého prezidenta učila Vášaryovú?

Magda Husáková

Zdroj: wikipédia

Reklama

Magda Lokvencová bola výnimočná žena. Bola prvou ženou – režisérkou, ktorá pôsobila na Slovensku. Odmietla sa poddať spoločenským konvenciám, bola emancipovaná a silná. Svoje miesto v histórii však získala svadbou. Vydala sa Gustáva Husáka, ktorý sa stal neskôr posledným komunistickým prezidentom Československa.

Magdaléna Viera Lokvencová sa narodila v roku 1916 neďaleko Pelhřimova. Mama jej zomrela, keď mala 7 rokov. Jej otec sa stal dôstojníkom v Česko-slovenskej armáde a zabezpečil Magde netradičné vzdelanie – učila sa cudzie jazyky, jazdiť na koni, zaujímala sa o umenie a literatúru a stretávala sa s intelektuálmi. Počas štúdia na dievčenskom gymnáziu v Banskej Bystrici vyčnievala z radu, zaujímala sa o divadlo a politiku. Magda sa búrila proti pomerom v škole a mala konflikty s vychovávateľmi. Nič z toho nebolo u dievčat v tej dobe žiaduce.

Mladistvá rebelka

Na konci štúdia sa Magda dala dokopy s vtedy ešte neznámym študentom práv, ktorý sa angažoval medzi študentami. Mladý Gustáv Husák sa zoznámil s Magdou a prebehla povestná iskra. Najskôr si písali listy a neskôr sa začal vzťah dvoch intelektuálov, ktorí neboli spokojní s pomermi v krajine. Magda sa rozhodla študovať právo v Bratislave, jej partner na tom mal určite podiel. Na štúdiách sa začala angažovať v rôznych študentských spolkoch a stala sa komunistkou. Snažila sa zlepšiť postavenie študentiek a katastrofálne podmienky na dievčenskom internáte. Bojovala proti predsudkom o ženách a snažila sa robiť osvetu. Zároveň udržiavala kontakty s divadelným a umeleckým svetom. Stýkala sa s ľavicovými intelektuálmi, ktorí boli do nej často platonicky zamilovaní. Husákovi krásnu a inteligentnú Magdu mnohí závideli.

Zdroj: gustav husak + magda lokvencova husakova _ NCPZ35-16-51-3

Magda Lokvencová a Gustáv Husák v mladosti

Magda aj Gustáv boli silné osobnosti, ktoré vyčnievali zo spoločenského priemeru. V ich vzťahu sa vyskytovali aj búrlivé obdobia, ktoré boli spôsobené Husákovou autoritárskou povahou. Nakoniec sa vzali 1. septembra 1938 na radnici v Starom meste v Bratislave.

Druhá svetová vojna a vysoká politika

Do ich mladomanželského života zasiahli o niekoľko mesiacov búrlivé udalosti druhej svetovej vojny. Magda si splnila sen a začala študovať na konzervatóriu. Popritom pracovala na právnom oddelení v banke. Husák zatiaľ pracoval ako advokát a tajomník Ústredného zväzu špeditérov. V ich dome sa tajne stretávali ľavicoví intelektuáli. Salónny komunista Husák sa neskôr začal angažovať v prípravách Slovenského národného povstania.

Keď vypuklo Slovenské národné povstanie, bola Magda tehotná, napriek tomu nasledovala svojho manžela na povstalecké územie. V polovici októbra ju spolu s ostatnými ženami a ranenými evakuovali na sovietske územie. Husák ostal v Bystrici a jeho syn sa narodil v Moskve. So svojou rodinou sa stretol až vo februári 1945, a to už mieril do vysokej politiky. Politika sa stala zmyslom jeho života a manželstvo a rodinný život začali trpieť. Magda si začala plniť sny a začala sa venovať kariére na doskách Novej scény Slovenského národného divadla. Husákovci sa pokúsili zachrániť manželstvo narodením druhého syna. Husák sa zúčastňoval mnohých osláv a spoločenských akcií, na ktorých nebola núdza o jedlo, alkohol aj krásne ženy. Husák takýmto lákadlám údajne nedokázal odolať a vďaka svojej politickej kariére sa málokedy zdržiaval doma.

Na oficiálne akcie chodila Magda spoločne so svojím manželom. Týchto akcií bolo dosť, pretože sa Husák stal predsedom Zboru povereníkov, teda najvyšším štátnym predstaviteľom na Slovensku. Manželky mocných mužov sa väčšinou držali v pozadí, najčastejšie v domácnosti a na verejnosti sa neukazovali. Magda sa nehodlala prispôsobovať životu paničky v ústraní. Venovala sa divadlu, kde hrala aj režírovala. Dokonca účinkovala aj v známom televíznom filme Vlčie diery.

Zdroj: časopis Náš film

Magda Husáková vo filme Vlčie diery

Manželstvo herečky a premiéra by bolo považované za netradičné aj v dnešnej dobe. Manželia sa odcudzili a ich vzťah  bol v kríze. Husák pokračoval naďalej  v milostných aférach a moderne zmýšľajúca Magda sa začala stretávať s hercom Ctiborom Filčíkom. Manželstvo Husákovcov sa rozpadalo a zrejme by skončilo rozvodom. Lenže Husáka v roku 1951 zatkli a všetko sa zmenilo.

Husák v base a Magda v nemilosti

Keď išiel Husák do väzenia, Martu komunisti vyhodili z divadla a na nejaký čas internovali aj s deťmi. Potom sa zamestnala v múzeu a po nociach plietla svetre, aby mohla zarobiť nejaké peniaze. S Husákom sa odmietla rozviesť, aj keď by jej to prinieslo výhody. Husák sa odmietal priznať a svoju rodinu videl až po štyroch rokoch. Filčík Magde pomáhal, ale nikdy sa k nej nenasťahoval. Husák neskôr mohol pracovať vo väzení a Magde posielal peniaze. V druhej polovici 50. rokoch sa mohla vrátiť do divadla a jej situácia sa zlepšila.


Husáka pustili z väzenia až v roku 1960. Začal bývať u Magdy a rozprávali sa o budúcnosti ich manželstva. Husák na Magdu tlačil, chcel, aby sa zriekla divadla. Magda sa zasa odmietla poddať a koncom roku sa rozviedli. Večne rebelujúca žena sa naďalej angažovala v divadle až do svojej predčasnej smrti v roku 1966. Veľkého návratu Gustáva Husáka do vysokej politiky sa už nedožila. Hoci jej Husák nevedel mnohé veci odpustiť a žiarlil na jej milenecký pomer s Filčíkom, Magda preňho veľa znamenala. Husák sa ku koncu života vyznal, že Magda Lokvencová bola jeho jediná a skutočná veľká láska.

Zdroj: ZI14-14-HUSAK-8

portrét prezidenta Husáka

Herečka Emília Vášaryová na ňu spomína len v dobrom. Magda Husáková jej oponovala diplomovú prácu a vzala ju pod svoje krídla po vysokej škole a pomohla jej naštartovať hereckú kariéru. Magda Husáková ju obsadila do prvej role na Novej scéne a spolupracovala s ňou aj v televízii. Keď sa dozvedela o jej predčasnej smrti, Milka práve točila televíznu inscenáciu v Prahe a pre všetkých to bol veľký šok. "Bola mojím veľkým vzorom. So všetkými dobre vychádzala, bola emancipovaná a bola dobrá režisérka," uzatvára pani Vášaryová. 

Zdroj: HUsáková a Vášáryová archív Div. ústavu Bratislava

Magda Lokvencova-Husáková s mladučkou Emíliou Vášaryová