Financie a predvolebná kampaň prezidentských kandidátov je pod drobnohľadom tretieho sektora. Nezisková organizácia Transparency International sa podrobne venuje finančnej situácii jednotlivých záujemcov o prezidentský úrad. Organizácia už zverejnila rebríček, ktorí majú najprehľadnejšie financovanú kampaň. Najtransparentnejšiu kampaň má podľa nich prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová (45).

Zuzana Čaputová
Zdroj: TIBOR SOMOGYI


Niektorí prezidentskí kandidáti ešte v nedávnej dobe podnikali, alebo podnikajú. Podnikatelia majú povinnosť odvádzať odvody do Zdravotnej a Sociálnej poisťovne a platiť dane. Transparency International zistila, že traja kandidáti dlhujú štátu peniaze.

detailný rozpis dlho kandidátov
Zdroj: Facebook/ Transparency International


Najväčším neplatičom spomedzi kandidátov je uchádzač o prezidentské kreslo Martin Daňo (42). Figuruje v dvanástich firmách ako konateľ alebo spoločník. Všetky tieto firmy dlhujú na daniach a štyri z nich na zdravotnom poistení. Dlhy týchto firiem dosahujú výšku vyše 611-tisíc euro. Podľa Transparency International tieto firmy porušujú zákon v tom, že odmietajú zverejniť účtovné závierky. Martin Daňo má na krku aj štyri staré exekúcie v sume 6- tisíc eur, na ktorých rastú úroky.

Martin Daňo
Zdroj: youtube


Kandidátka Bohumila Tauchmannová (60) vystupuje ako konateľka a spoločníčka firmy POP Palivo s.r.o., ktorá vyrába bionaftu. Táto firma dlží na daniach vyše 5700 eur. Drobný nedoplatok na odvodoch do Sociálnej poisťovne má aj vydavateľstvo poslanca Milana Krajniaka (46). Kniha do ucha, s.r.o. dlží 62 eur.

Bohumila Tauchmannová (60)
Zdroj: facebook