Arcibiskup Ján Orosch svoju poslednú kázeň venoval prezidentským voľbám. "Kresťan sa nemôže nechať zmanipulovať nehľadiac na povinnosti vyplývajúce z desatora cirkevných prikázaní, evanjelia, z učenia katolíckej cirkvi, z katolíckeho svedomia a voliť kandidátov, ktorí podporujú interupcie, homosexuálne manželstvá, súhlasí s tým, aby si mohli adoptovať deti, LGBTI, mäkké drogy, eutanázia,“ prihováral sa arcibiskup veriacim.

Orosch tým narážal predovšetkým na kandidátku Zuzana Čapútovú, ktorá nie je proti registrovaným partnerstvám či adopciám detí homosexuálnymi pármi. Sympatickú blondínu podporil ešte v septembri Oroschov predchodca emiretný arcibiskup Robert Bezák.

Arcibiskup Ján Orosch svoju poslednú kázeň venoval prezidentským voľbám.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Trnavský arcibiskup cíti sklamanie práve z kňazov, ktorí podporujú kandidátov s ultraliberálnym názorom. „Postaviť sa v televízii a propagovať kandidáta, kandidátku, za takto ultraliberálnu stranu za prezidentku, je ťažkým hriechom," zaznelo z úst arcibiskupa.

"Každý z biskupov sa verejne vyjadruje slobodne, podľa vlastného uváženia. KBS do ich vyjadrení nezasahuje," ozrejmila svoj postoj pre Plus JEDEN DEŃ konferencia biskupov Slovenska.

Úspešná advokátka, ktorej boli vyjadrenia arcibiskupa adresované, zhodnotila situáciu nasledovne. "Moja reakcia na slová trnavského arcibiskupa Jána Oroscha je rovnaká, ako na iné podobné vyjadrenia politikov. Vnímam to ako posolstvo, ktoré nespája, ale rozdeľuje. Nechcem k tomu prispievať, a preto chcem skôr prehovoriť k ľuďom, aby sa nenechali rozdeľovať. Arogancii moci sa doposiaľ darilo len preto, že slušní ľudia boli rozdrobení. Preto chcem týchto ľudí poprosiť, aby sme zostávali jednotní a nenechali sa rozdeľovať konfliktom," uviedla.

Zuzana Čaputová reagovala na slová trnavského arcibiskupa Jána Oroscha.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

"Stojíme pred výzvou nespravodlivosti a na to je potrebný spoločenský konsenzus presahujúci názorové rozdiely. Myslím, že volanie po súcite, ľudskosti a spravodlivosti je niečím, čo nás spája. Chcem osloviť všetkých - Slovákov, Maďarov, Rusínov, Rómov, liberálov, konzervatívcov, veriacich aj neveriacich," dodala prezidentská kandidátka.

Anketa
Je podľa Vás podpora liberálneho kandidáta hriechom?

Prečítajte si tiež: