Harabinov monológ, neutrálna Čaputová a Šefčovič: TIETO slová by ste od nich určite nečakali!
6. 3. 2019, 8:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 18:22)
Necelé dva týždne pred prvým kolom prezidentských volieb sa do horúceho kresla pre kandidáta posadili postupne Štefan Harabin, Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. V ostrých spovediach prezradili, čo by po úspechu vo voľbách urobili. Niektoré vyhlásenia by ste však určite nečakali!
Zdroj: koláž Team P1D
Zdroj: Katarína Šelestiaková
Zdroj: archív G. Harabinovej
Galéria k článku
Štefan Harabin: Treba zachrániť štát
“Kandidujem preto, lebo vidíte, v akom stave štát je,” povedal v TA3 kandidát na prezidenta Štefan Harabin, ktorý momentálne pôsobí ako sudca najvyššieho súdu. Tvrdí, že ryba smrdí od hlavy a peňazí je dosť, len sa nesmie kradnúť. Odvolal sa pritom na slová ministra financií Petra Kažimíra. Ako budúci prezident - lebo vraj kandiduje preto, aby vyhral - chce zachrániť štát, slovenskú kresťanskú rodinu a nastoliť panstvo práva. “Nechceme, aby sa tu začalo strieľať,” prizvukoval druhýkrát ženatý otec štyroch detí.
Zdroj: archív
Štefan Harabin
Harabin tiež zopakoval, že už sa nemôže pozerať na to, čo sa v krajine deje. Ironicky spomenul (ne)demisiu šéfa rezortu zahraničia Miroslava Lajčáka aj údajné daňové prešľapy prezidenta Andreja Kisku. On chce byť lepšou hlavou štátu, lebo veď “ prezident má vo vzťahu k formovaniu vlády silnú kompetenciu.” Slovensko totiž stojí aj na prahu parlamentných volieb a práve prezident poveruje zostavením vlády. Doteraz to bolo tak, že poverenie dostal víťaz volieb. Bývalý minister spravodlivosti sa však zameriava aj na sociálne otázky- chce chodiť na každé rokovanie vlády, kde sa bude diskutovať o týchto problémoch. “Ako je možné, že sa zvýšili ceny energií, keď sa ekonomike darí, ”pýta sa.
Harabin sa tiež pochválil, že za jeho ministrovania sa skrátil čas súdnych konaní, začal pracovať vyšší počet väzňov a odmietol tiež kritiku zahraničia za nízku dôveru občanov v justičný systém. Kandidátom na ústavných sudcov odkázal, že by mali mať okolo 60 rokov. “Aby tam dokončili kariéru, to je odpolitizovanie súdov,” tvrdí Harabin. Otázku migrácie považuje za problém a protiruské sankcie by zrušil. “Nie z lásky k Rusku, ale z lásky k nám,” podotkol.
Zuzana Čaputová: Slovensko má niekoľko problémov
Odhodlaná bojovníčka proti pezinskej skládke bojuje o kreslo prezidentky. Mohla by byť prvou ženou v úrade, rozdeľuje však Slovensko na dva tábory. Čaputová zopakovala, že je za registrované partnerstvá a adopciu deťmi pármi rovnakého pohlavia. “Zmena by mala nastaťpo konsenze,” pripúšťa advokátka a už prízvukuje, že manželstvo je o mužovi a žene. Na Pochod za rodinu by však nešla a rovnako tak ani na Dúhový Pride.
Zdroj: archív
Zuzana Čaputová
Vyčítajú jej tiež, že pracovala pre mimovládku, ktorá mala byť financovaná zo zahraničia. “Boli to bohumilé činy,” obhajovala sa. Od politickej strany Progresívne Slovensko dostala na kampaň 179 tisíc eur, celkovo zatiaľ minula 400 tisíc eur. Záväzok voči strane a politikom ale podľa vlastných slov necíti. “Strážime si zákonný limit,” presviedča.
V kampani ju podporil Róbert Bezák aj Andrej Kiska, ktorému podľa jeho slov hrozí 7 až 12 rokov za mrežami. O dohode o prípadnej amnestii vraj nepadlo ani slovo. “Posudzovala by som jeho žiadosť rovnako ako požiadavku každého iného občana,” hovorí Čaputová. Aj ona chce lepšiu políciu a prokuratúru bez vplyvov z politického prostredia a ústavných sudcov, ktorí splnia profesionálne aj osobnostné kritéria.
Maroš Šefčovič: Nastal čas splatiť Slovensku to, čo mi dalo
Podpredseda Európskej komisie a kariérny diplomat má s politikou spomedzi kandidátov najbohatšie skúsenosti. V európskej exekutíve zastupoval post "podpredsedu vlády" v Bruseli a Štrasburgu až trikrát. "Nadišiel čas, aby som splatil Slovensku to, čo som vďaka nemu získal," hovorí otec troch detí, pre ktorého sú tradície a hlavne rodinné zázemie mimoriadne dôležité. Na rodinu kladie dôraz aj pri otázkach o svojich prioritách. Nezabúda na seniorov ani na mladších. “Treba splatiť strieborný dlh našim seniorom, potrebujeme modernizáciu ekonomiky, budem patrónom slovenského pôdohospodárstva a garantom európskeho ukotvenia,” hovorí.
Zdroj: archív
Maroš Šefčovič
Ak mu vyčítajú prepojenie na Smer-SD, má v rukáve silný argument "Dodnes nikto nespochybnil moju nadstraníckosť, aj keď ma trikrát nominovali na post eurokomisára. Dôkazom je moja osobná história, v ktorej nájdete aj pozitívne hodnotenia opozičných strán,” vysvetľuje s tým, že je ľavicovo orientovaný a vždy bude klásť dôraz na sociálne otázky. Nachytať sa nedá ani na otázkach o zárobkov a financiách. Má totiž bezpečnostnú previerku Európskej únie aj NATO. “Skúmali financie moje aj mojej manželky, ”hovorí Šefčovič, ktorý bol súčasťou tímu, ktorému sa podarilo rozšíriť študentský program ERASMUS a vytvoriť program na cestovanie pre študentov v rámci Európy zadarmo.
Do prezidentskej kampane chce investovať maximálne 500 tisíc eur - presne tak, ako stanovuje zákon. Príjmy aj výdavky sú zverejnené na transparentnom účte. 100 tisíc mu dal vládny Smer. Priznal, že s vedením strany hovoril v rámci kampane. “Hlásim sa k veľmi silnej sociálnej politike,” objasnil. Hovorí však, že chce, aby sa ľudia na Slovensku mali lepšie. Na to chce využiť aj skúsenosti zo zahraničia. Želá si tiež profesionálov na ústavnom súde. “Ústavný súd musí perfektne pracovať,” prízvukuje kandidát na prezidenta Šefčovič, ktorý miluje svoju rodinu aj rezne. “Nie sme žiadni profesionálni herci, ale mám rád, keď príde k nám moja mama, svokra, deti,” pousmial sa nad videom, ktoré sa stalo na Slovensku hitom. “Veď my sme zo Slovenska nikdy neodišli,” uzavrel.