Krajský sudca Peter Šamko: Špeciálna prokuratúra kontroluje samú seba. To je neprípustné
22. 12. 2023, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:39)
Krajský sudca a člen súdnej rady Peter Šamko upozorňuje, že o sťažnostiach na postup špeciálnych prokurátorov rozhodoval sám Daniel Lipšic. Zároveň sa špeciálni prokurátori snažili obchádzať aj samotného Maroša Žilinku.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Galéria k článku
Všeobecne prevláda názor, že špeciálna prokuratúra rieši iba závažnú trestnú činnosť. Krajský sudca Peter Šamko to ale uvádza na pravú mieru. "Nie je to tak. Rieši aj veľa prečinov, extrémizmus, alebo peňažné tresty a trestné rozkazy." Tamojší prokurátori majú na stole teda aj iné prípady. "Riešia skôr takú vybranú, selektívnu trestnú činnosť. Vraždy, alebo iné závažné prípady majú Okresné súdy v sídle kraja."
Peter Šamko je podľa vlastných slov dlhodobým kritikom tejto formy prokuratúry a v rozhovore Plus JEDEN DEŇ vysvetľuje aj prečo. "Nevidím dôvod, aby táto špecializovaná zložka prokuratúry zostala. Každý orgán verejnej moci a zvlášť prokuratúra by mala byť pod kontrolou." To sudcovi chýba. "Ak podáte pokyn na vznesenie obvinenia, o prípadnej sťažnosti rozhoduje sám pán Lipšic. Tzn., tento úrad rozhoduje o všetkých podstatných veciach v prípravnom konaní úplne sám."
V prípade iných stupňov prokuratúr to funguje inak. "Ak tak urobí napríklad prokurátor okresnej prokuratúry, o sťažnosti rozhoduje krajská prokuratúra. Ak prokurátor krajskej, rozhoduje generálna," zdôrazňuje Peter Šamko s tým, že nastavenie ÚŠP sa vychýlilo spod akejkoľvek kontroly. "To sa mi zdá absolútne nesystematické."
Jedinou možnosťou ako zastaviť vyšetrovacie postupy prokurátorov špeciálnej prokuratúry je zásah generálneho prokurátora známym paragrafom 363. "Maroš Žilinka sa ich snažil nejako kontrolovať, alebo im nastavovať mantinely tou 363-jkou a videli sme ako to dopadlo. Verejným osočovaním generálneho prokurátora zo strany ÚŠP," krúti sudca hlavou. "Absolútne si neviem predstaviť, že by sme my na krajskom súde takto kritizovali Najvyšší súd."
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Na snímke je Diskusná relácia “Plus jeden deň”, ktorej hosťom bol sudca Krajského súdu v Bratislave Peter Šamko.
Peter Šamko upozorňuje v prípade špeciálnej prokuratúry aj na ďalšiu závažnú vec. "Tamojší prokurátori prestali rozhodovať o sťažnostiach voči obvineniam, pretože ak by to urobili a zamietli by to, uznesenie by bolo právoplatné a mohlo byť napadnuté 363-jkou." Generálneho prokurátora Maroša Žilinku sa podľa sudcu snažili vyšachovať z hry. "Rozhodovanie naťahovali až do podania obžaloby. A keď tak urobili, vtedy podali obžalobu a generálny prokurátor už nemohol uplatniť paragraf 363. Nielen že nemajú kontrolu, ale aj tá, ktorá bola možná, bola obchádzaná," uzavrel.

!! Pozrite si celý rozhovor Plus JEDEN DEŇ so sudcom Krajského súdu v Bratislave a členom súdnej rady Petrom Šamkom !!
Dozviete sa v ňom:
- prečo je potrebné prijať novelu Trestného zákona
- či sú nižšie trestné sadzby európskym štandardom
- či je zvyšovanie peňažných trestov pre páchateľov účinné
- aké vzťahy sú medzi krajskými a špeciálnymi prokurátormi
- či sa časť členov súdnej rady opäť pokúsi odvolať jej predsedu Jána Mazáka.