Simon: Čierne stavby budem likvidovať
25. 8. 2010, 16:56 (aktualizované: 11. 7. 2024, 0:55)

Zdroj: TASR
Minister pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja Zsolt Simon plánuje v spolupráci s ďalšími rezortmi pripraviť návrhy noviel zákona o územnom plánovaní a stavebného zákona, v ktorých umožní prísnejšie postihy a likvidáciu čiernych stavieb. Ako na stredajšej tlačovej besede uviedol minister, v súčasnosti sa čierne stavby nepostihujú, ale spätne legalizujú.
V pripravovaných novelách chce Simon zároveň zrušiť poplatok za vyňatie pôdy z pôdneho fondu. Podľa neho sa totiž v súčasnosti obchádza a záujemcovia o výstavbu na poľnohospodárskych plochách sa ju snažia dostať cez rôzne výnimky a preklasifikovanie pôdy do nižších tried. "Tieto poplatky sú zdrojom korupcie," zdôraznil minister. Simonovi sa nepáči ani to, že tieto poplatky fakticky trestajú majiteľov bonitnejších pôd.
Ako minister pôdohospodárstva zdôraznil, nenapĺňajú sa ani očakávania výberu poplatkov. Pre tento rok príjmy z týchto poplatkov do štátneho rozpočtu mali presiahnuť 5,33 mil. eur. K 8. júlu však štát vybral iba 395 tis. eur. Poplatky tak podľa Simona neslúžia svojmu účelu, pretože podiel pôdy najvyšších bonitných tried na celkovej výmere zabranej poľnohospodárskej pôdy vlani dokonca zvýšil.
Ministerstvo už predložilo návrh na zníženie poplatkov na 10 centov za meter štvorcový, zákon by ich mal však celkom zrušiť. Novela vyhlášky zatiaľ neupravuje spôsob, akým chce ministerstvo chrániť pôdu pred masívnym výpredajom v časovom úseku medzi znížením poplatkov a ich zrušením. Simon však sľúbil, že sa tento spôsob dopracuje už vo vyhláške.
Novely zákonov by mali jednoznačne určiť, ktorá pôda sa bude môcť vyňať z fondu. Podľa Simona sú obavy ochranárov, že sa bude stavať aj na chránených územiach, zbytočné. Túto oblasť totiž podľa neho už v súčasnosti upravuje zákon. Po novom sa ochranou bude zaoberať aj územné plánovanie, ktoré má jednoznačne určovať, na ktorých územiach sa nebude smieť stavať. "Nedá sa riešiť ochrana pôdy zavedením poplatkov," zdôraznil minister.
Vyhláška znižujúca poplatky mala pôvodne platiť od 15 septembra, tento termín však už podľa Simona nie je možné stihnúť. Minister by chcel, aby pripravované novely zákonov vstúpili do platnosti už od januára budúceho roka. Okrem iného by tiež mali podľa neho umožniť nové investície a tým aj vznik nových pracovných miest.
SIMON: Poplatky za vyňatie pôdy sú najväčším priestorom pre korupciu
Poplatky za vyňatie pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu (PPF) pre 1. až 4. skupinu bonity pôdy sú podľa ministra pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR Zsolta Simona (Most-Híd) "najväčším zdrojom, najväčším priestorom pre korupciu a klientelizmus".
Predošlá vláda podľa jeho informácií naplánovala na poplatkoch za záber PPF vybrať za rok 2009 približne 5,1 milióna eur, pričom sa vybralo za minulý rok 565.000 eur. "Na rok 2010 bol naplánovaný výber 5,3 milióna eur, ale za prvý polrok tohto roku sa vybralo 499.000 eur. Je teda evidentné, že poplatky sa nevyberú v tej výške, v akej ich naplánovala predchádzajúca vláda," uviedol na dnešnej tlačovej besede Simon. Konštatoval, že každý, kto chce investovať, využíva pri zábere poľnohospodárskej pôdy obce, ktoré "majú pri vynímaní pôdy rad výnimiek".
"Tie potom pôdu následne prekupujú a kšeftujú s ňou."
Ďalším spôsobom ako obísť predpisy o zábere pôdy je podľa Simona preklasifikácia bonity pôdy do nižších stupňov. "Keď sa preklasifikuje pôda 1. skupiny bonity do 4. skupiny tak sa platí namiesto 15 eur/m2 len 6 eur/m2. To sa určite oplatí," spresnil minister.
Podľa Simona "vláda chce riešiť tento problém tým, že tieto poplatky zruší".
"Kým k zrušeniu nedôjde, chceme ísť cestou, že v rámci nariadenia zmeníme výšku poplatku na 0,1 eura/m2 paušálne pre všetky prípady, teda aj pre dočasné vyňatie aj pre trvalé vyňatie pôdy z PPF," dodal. Myslí si, že "takto priestor na korupciu absolútne zanikne". Po prijatí vládneho nariadenia bude podľa neho nasledovať zákon, ktorý "sa vypracuje spolu aj so stavebným zákonom".
"Bolo by dobre, keby sa vypracoval spolu so zákonom o územnom plánovaní, aby sa tak riešila problematika, kde je možné stavať a kde nie je možné stavať", spresnil. Novelizované zákony by mali sprísniť výstavbu tzv. čiernych stavieb a umožniť aj ich odstraňovanie. Zrušenie poplatkov za vyňatie poplatkov z PPF bude mať podľa Simona "veľmi pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie", pretože jednak sa odstráni korupcia a na druhej strane sa umožnia nové investície a vytváranie nových pracovných príležitostí.
Odvody za trvalé alebo dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy z PPF by sa mali znížiť od 15. septembra tohto roka na 0,1 eura/m2. Vyplýva to z návrhu novelizácie nariadenia vlády, ktoré vypracovalo Ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja (MPŽPRR) SR a v najbližšom období by mala prerokovať vláda. Pôdohospodársky rezort v dôvodovej správe k nariadeniu konštatoval, že nový návrh nariadenia vlády síce nezakladá nároky na štátny rozpočet, ale bude mať naň negatívny dôsledok pre výpadok príjmov kapitoly MPŽPRR SR, ktoré sú z týchto odvodov v roku 2010 rozpočtované na úrovni 5,33 milióna eur.
Doteraz platné nariadenie vlády zo septembra 2008 a účinné od 1. januára 2009 o odvodoch za neoprávnený záber poľnohospodárskej pôdy stanovuje pri trvalom vyňatí pôdy z PPF poplatok v štyroch skupinách bonity pôdy vo výške od 6 do 15 eur/m2. Za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy v 1. až 4. skupine bonity pôdy ustanovuje nariadenie jednotnú sadzbu na úrovni 1 eur/m2.