Potrebujete na svahu poistku? 10 najčastejších otázok
10. 1. 2015, 15:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 19:29)

Zdroj: profimedia
Chystáte sa tento víkend na lyžovačku či sánkovačku? Keďže aj na svahu hrozia zranenia, pozrite sa, kedy je rozumné vybaviť si poistenie a ako postupovať pri úraze. Na najčastejšie otázky odpovedajú odborníčky z poisťovní Daniela Šulcová a Zuzana Eliášová.
1. Oplatí sa horské poistenie, ktoré zaplatí napríklad výjazd vrtuľníka, ktorý by ma po úraze previezol do nemocnice?
Ak sa mienite zdržiavať len na zjazdovkách, je to zbytočné. Prevádzkovateľ lyžiarskej trate a lanoviek je totiž povinný zabezpečiť vám pri úraze prvú pomoc a tiež prepravu do nemocnice. Cestovné poistenie so zásahom Horskej záchrannej služby sa však môže hodiť lyžiarom, ktorí budú jazdiť mimo značených tratí. V prípade úrazu by sa totiž nedoplatili, náklady sa pohybujú aj v štvorciferných číslach. Takisto sa môže zísť bežkárom či sánkarom vo voľnom teréne.
2. Nie je poistenie súčasťou skipasu?
Toto si preverte priamo v konkrétnom lyžiarskom stredisku. Už pri kúpe skipasu sa informujte, aké ďalšie služby zahŕňa. Prepravu zraneného zo zjazdovky do najbližšieho zdravotného zariadenia však všade musí zabezpečiť prevádzkovateľ trate. Problém je, ak sa úraz stane mimo zjazdovky.
3. Ako mi pri úraze pomôže európska karta poistenca?
Preplatí náklady za vašu liečbu v zahraničí, ale pozor – len v štátnom zariadení a len do sumy, v akej by ošetrenie stálo u nás. Ostatné si musíte hradiť sami. Preto sa na zahraničnú lyžovačku či sánkovačku oplatí cestovné komerčné poistenie, ktoré pokryje liečbu v plnej sume v štátnom i v súkromnom zariadení.
4. Zrazil som a zranil lyžiara – čo mi hrozí?
Treba rozlišovať medzi cestovným poistením na Slovensku a v zahraničí. Ak sa pred zahraničnou lyžovačkou pripoistíte, teda vybavíte si aj poistenie zodpovednosti za škodu, všetko zaplatí poisťovňa. Dokonca aj keby vás poškodený zažaloval, komunikáciu s ním preberá poisťovňa za vás. Na domácu lyžovačku sa pripoisťovať nemusíte, poistenie zodpovednosti je obsiahnuté už v základnom balíku.
5. Aké poistenie potrebujem, ak sa chystám lyžovať v zahraničí?
V cestovnom poistení do zahraničia si pripoistite zimné športy a ak chcete jazdiť mimo značených trás, pripoistite si aj rizikové športy. Ak by sa stal úraz aj mimo zjazdovky, poisťovňa vám preplatí liečbu a tiež náklady súvisiace so zachraňovaním v horskom teréne.
6. Čo ak sa zraním po tom, ako som vypil pohár piva?
Ak sa pri vyšetrení zistí, že ste boli pod vplyvom alkoholu, hrozí, že poisťovňa odmietne uhradiť náklady na vašu liečbu.
7. Chystám sa do snouparku. Potrebujem špeciálnu poistku?
Na Slovensku ju nutne nepotrebujete, no v zahraničí sa oplatí uzavrieť cestovné poistenie s pripoisteniami zimných a aj rizikových športov. Inak by ste si prípadnú liečbu museli platiť z vlastného vrecka.
8. Čo v prípade, že som sa zranil a nemal som prilbu?
Ak je v danej krajine prilba povinná, je nevyhnutné, aby ste ju mali. Inak riskujete, že vám poisťovňa nepreplatí liečebné náklady v plnej výške. Návrh, aby deti mladšie ako 15 rokov mali na svahu povinne prilbu, u nás neprešiel.
9. Ako mám ohlásiť úraz na svahu?
V prvom rade kontaktujte asistenčnú službu poisťovne, s ktorou máte zmluvu. Poradí vám, ako sa zachovať, ktoré zdravotnícke zariadenie navštíviť, zabezpečí všetko, čo budete v danej situácii potrebovať a postará sa o vašu ochranu, bezpečie a komfort.
10. Čo ak zraní lyžiar mňa? Kto zaplatí moju liečbu?
Ak ste uzatvorili cestovné poistenie spolu s pripoistením zimných športov, liečbu vám preplatí vaša poistka. Poisťovňa potom môže žiadať regres od vinníka.
Chystáte sa na lyžovačku do Rakúska či Talianska?
Rakúsko i Taliansko sú známe tým, že aj po nevinnej zrážke na svahu vás môže lyžiar zažalovať za ublíženie na zdraví. Aj takto sa vyhnete tým najväčším problémom:
- Pozor na kontakty
Ak spôsobíte škodu inej osobe, nedávajte jej na seba kontakt dovtedy, kým nepríde polícia alebo zdravotná či iná záchranná služba. Následne si zabezpečte kontakty a adresy na svedkov.
- Pozor na podpisy
Nepodpisujte nijaký doklad, ktorému nerozumiete. Ak vás nútia podpísať niečo, čomu nerozumiete, pripíšte zároveň (aj v slovenčine), že textu, ktorý podpisujete, nerozumiete alebo napíšte jednoznačne nesúhlasné stanovisko s prípadnými výhradami.
- Všetko si zdokumentujte
Úraz či nehodu ohláste policajtom a v prípade potreby ich požiadajte, aby vás aj svedkov vypočuli bezprostredne po udalosti. Ak sa zraníte, dajte sa vyšetriť a žiadajte od ošetrujúceho lekára zdravotnú dokumentáciu alebo jej kópiu.
Ak vám to zdravotný stav umožňuje, zabezpečte si aj fotodokumentáciu z miesta udalosti – nielen zranenia, ale napríklad aj poškodených lyží, prilby či palíc.