Reklama

Investujete do vedy a výskumu? Prečítajte si o nových úľavách

Robert Fico s Petrom Kažimírom pripravili daňové úľavy pre firmy investujúce do vedy a výskumu.

Zdroj: TASR

Reklama

Premiér Robert Fico a minister financií Peter Kažimír na vládnej tabuli sľúbených pozitívnych opatrení v piatok odškrtli ďalšie. Od nového roka si totiž na základe novely zákona o dani z príjmov podnikatelia môžu uplatňovať superodpočet výdavkov na výskum a vývoj.

Podnikatelia, ktorí vynakladajú zdroje na výskum a vývoj, si môžu od 1. januára tohto roka uplatňovať takzvaný superodpočet nákladov na výskum a vývoj. Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov, ktorú parlament schválil koncom vlaňajšieho októbra.

Zároveň ide o jedno z opatrení, ktoré vláda sľúbila vo svojom balíku pozitívnych zmien. Predseda vlády Robert Fico ho preto v piatok na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom financií Petrom Kažimírom označil za splnené. Uviedol tiež, že zavedenie týchto daňových úľav spôsobí výpadok daňových príjmov vo výške približne 24 miliónov eur.

"Toto opatrenie smeruje k podnikateľským subjektom, ktoré vykonávajú výskum a vývoj, v podobe takzvaného superodpočtu nákladov na výskum a vývoj zo základu dane," vyhlásil predseda vlády.

Ako to bude fungovať v praxi

V praxi si podľa schválených zmien budú môcť podnikatelia uplatniť okrem reálnych nákladov vynaložených na výskum a vývoj aj dodatočných 25 % zo skutočne vynaložených nákladov na výskum a vývoj. Ďalej si môžu uplatniť 25 % zo mzdových nákladov novoprijatých absolventov stredných a vysokých škôl v roku ich prijatia do zamestnania a 25 % z medziročného nárastu nákladov na výskum a vývoj.

"My si uvedomujeme, že Slovensko nemôže dlhodobo byť krajina, ktorá bude odkázaná iba na montovanie alebo na lacnejšiu pracovnú silu ako v iných štátoch, ale že musíme prinášať podstatne viac nápadov, nových myšlienok. Chceme motivovať podnikateľské subjekty, ktoré majú svoju výskumnú a vedeckú základňu, aby pokračovali intenzívnejšie," povedal premiér. Ako dodal, neobáva sa rizika, že by toto opatrenie niektoré podnikateľské subjekty zneužili. Hovorí, že ak bude potrebné jeho fungovanie prehodnotiť, vláda sa k nemu vráti. Potvrdil to aj minister financií Peter Kažimír, podľa ktorého v budúcnosti nie je vylúčené ani to, že sa percento superodpočtu bude zvyšovať.