Reklama

Drevári vláde: Zbavte štátne lesy vplyvu štátu

Ilustračná fotografia.

Zdroj: TASR

Reklama

Zväz spracovateľov dreva (ZSD) SR pripomína, že už v období personálnych zmien v kompetencii štátnych inštitúcií je dôležité pamätať na základný predvolebný sľub všetkých koaličných strán, a to na obnovenie transparentnosti a pozdvihnutie spoločenskej morálky.

"V čase, keď nová vláda na Slovensku rokuje o obsadení kontrolných funkcií do štátnych podnikov, opakovane pripomíname, že podľa názoru podnikateľov, ktorí pracujú s našou jedinou obnoviteľnou strategickou surovinou – drevom, je nevyhnutné, aby boli ekonomické procesy manažérskych rozhodnutí vo všetkých štátnych podnikoch zbavené politického vplyvu a tlaku," uviedol generálny sekretár ZSD SR Peter Zemaník v tlačovej správe.

"Len tak je v nich možná stabilná a trvalo udržateľná ekonomická činnosť, ktorá ich vyvedie z červených čísiel."

V rezorte pôdohospodárstva sa to podľa jeho slov týka predovšetkým podniku Lesy SR, š. p., ktorý sa z prosperujúceho štátneho podniku tvoriaceho zisk pre štát stal počas predchádzajúcej vlády kolabujúcim kolosom, ktorý sa dožadoval štátnej pôžičky.

"Je nevyhnutné, aby sa nový manažment š. p. Lesy SR zasadil za zastavenie devastácie potenciálu pre spracovanie dreva na Slovensku a zastavil neekonomické a netransparentné hospodárenie v slovenských lesoch."

ZSD SR navrhuje, aby bola transformovaná aj Dozorná rada podniku Lesy SR, š. p., v ktorej by mali mať zastúpenie aj predstavitelia drevospracujúceho priemyslu. Aj to prispeje k tomu, aby sa zvýšil význam drevospracujúceho priemyslu. Spoločne celý reťazec lesníctvo, drevársky priemysel a celulózovo-papiernický priemysel vytvára takmer 100.000 pracovných miest.

Prevažná väčšina piliarskych drevospracujúcich podnikov pôsobí v regiónoch (Horehronie, Kysuce, Orava, Liptov, Gemer, Spiš, Šariš), v ktorých sú často jedinými väčšími zamestnávateľmi s existenčným naviazaním celých rodín. Navyše, tieto pracovné miesta sú využívané aj ľuďmi s najnižšou kvalifikáciou, ktorých uplatnenie v iných priemyselných odvetviach je takmer nemožné.

Vzhľadom na dostupnosť a dostatočné množstvo domácej drevnej suroviny pre drevársky a nábytkársky komplex je neefektívne, aby sa táto surovina zo Slovenska vyvážala bez ďalšej finalizácie. Jej priamy vývoz vnímajú ako poškodzujúci ekonomické záujmy Slovenska. "Drevospracujúci priemysel na Slovensku má potenciál zaradiť sa k rozvinutým drevospracujúcim priemyslom v krajinách s podobnou lesnatosťou ako napríklad Fínsko, Nemecko, Švédsko, Rakúsko. Legislatívu treba však upraviť tak, aby podnikateľské subjekty mali rovnocenný prístup k surovine," pripomenul Zemaník.

Zväz spracovateľov dreva SR je dobrovoľnou organizáciou zamestnávateľov a je riadnym členom Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) a Zväzu priemyslu Slovenska (ZPS). ZSD SR založilo v roku 1997 16 zakladajúcich spoločností a k 24. júnu 2010 združuje 122 členských spoločností, ktoré zamestnávajú celkove vyše 5600 zamestnancov.