Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Cyperský prezident si znížil plat, banky v krajine sú už otvorené

Novozvolený cyperský prezident Nikos Anastasiadis si v rámci solidarity s radovými Cyperčanmi znížil svoj plat.

Zdroj: TASR

Reklama
Logo Plus JEDEN DEŇLogo Plus JEDEN DEŇ

Cyperské banky vo štvrtok otvorili svoje pobočky. Už v stredu večer sa zásobili hotovosťou, ktorú rozvážali kamióny.

  • Cyperské banky vo štvrtok otvorili svoje pobočky
  • Hotovosť rozvážali v kamiónoch
  • Naďalej platí zákaz prevodov do zahraničia s výnimkou podnikateľov
  • Cyperčania si môžu vybrať max. 3000 eur na cestu do zahraničia

Banky na Cypre dnes o 12. hodine miestneho času takmer po dvoch týždňoch otvorili svoje pobočky, ale pre výber a prevod peňazí platia prísne limity.

Pred bankami sa krátko pred ich otvorením tvorili rady. Situácia je však pokojná. Na poriadok pred klientskymi pobočkami dozerá polícia.

Prezident sa poďakoval občanom

Cyperský prezident Nikos Anastasiadis poďakoval svojim spoluobčanom za veľký zmysel pre zodpovednosť. Reagoval tak na relatívne pokojné ovzdušie, ktoré sprevádzalo dnešné otvorenie bánk.

Finančné domy boli takmer dva týždne zatvorené kvôli kulminácii finančnej krízy v krajine, ktorá privodila pád druhej najväčšej komerčnej banky v krajine - Laiki a jej čiastočné pripojenie k takisto problémovej Bank of Cyprus.

"Chcel by som poďakovať Cyperčanom za vyspelosť a pokoj, ktoré prejavujú vo vzťahu k bankám," napísal Anastasiadis v gréčtine a angličtine na Twitteri.

Chválu Cyperčanom za ich zodpovednosť vyzdvihol aj prezidentský úrad.

Prezident si znížil plat

Novozvolený cyperský prezident Nikos Anastasiadis si v rámci solidarity s radovými Cyperčanmi, ktorí pociťujú dôsledky vážnej finančnej krízy v krajine, znížil svoju mzdu o štvrtinu.

O vykonanie tejto zmeny požiadal hlavného účtovníka krajiny, informoval tajomník prezidenta Konstantinos Petridis.

Agentúra Associated Press napísala, že aj Anastasiadisova vláda rozhodla o znížení miezd svojich členov o 20 percent.

Cyperské banky sa dnes otvorili po takmer dvojtýždňovom uzavretí, ktoré malo zabrániť ľuďom vyberať si z nich všetky vklady a vyvolalo chaos vo finančnom systéme krajiny.

Do centrálnej banky tri kontajnery

Banky sa v príprave na štvrtok zásobili hotovosťou. Podľa agentúry Reuters bolo vidno ako do útrob centrálnej banky vošli najmenej tri prepravné kontajnery s mimoriadnou zásielkou hotovosti, ktoré tam doviezli na kamiónoch. Okolo centrálnej banky je posilnená policajná ochrana.


Kamión priváža do banky kontajner s hotovosťou.
Foto: TASR

Cyperská centrálna banka oznámila, že sa banky otvoria na poludnie a zostanú otvorené do 18.00 miestneho času. Medzi opatrenia obmedzujúce pohyby na účtoch patrí zabránenie prevodov do zahraničia bežným klientom, pričom tak urobiť môžu len podnikatelia, ktorí preukážu, že ide o platbu za dovoz tovarov.

Cyperčania cestujúci do zahraničia si môžu na jednu príležitosť vybrať najviac 3000 eur, napísala Reuters.

Karty sú povolené

Ministerstvo financií umožnilo neobmedzené vnútroštátne používanie kreditných kariet vydaných cyperskými bankami, pričom na ich použitie v zahraničí je stanovený limit 5000 eur. Platba šekmi je zakázaná.

Centrálna banka bude posudzovať transakcie v rozpätí 5000 až 200.000 eur, ako i rozhodovať jednotlivo o schválení akejkoľvek transakcie s vyššou hodnotou. Platnosť opatrenia sa bude prehodnocovať každé štyri dni.

Obmedzenia týkajúce sa výberu a medzinárodných prevodov majú zabrániť najmä hromadnému odlevu kapitálu do zahraničia.

Prísne obmedzenia sa Cyperčanom nepáčia, ale podľa dnešného vyhlásenia Európskej komisie (EK) sú v súlade s európskymi zákonmi a vzhľadom na situáciu na ostrove sú ospravedlniteľné. Komisia ale zároveň vyzvala vládu v Nikózii, aby limity zrušila tak rýchlo, ako to okolnosti dovolia, a obnovila voľný pohyb kapitálu.

Cyprus nie je vzor

Plán záchrany Cypru, ktorý zahŕňa zdanenie bankových vkladov, nemôže byť modelom pre riešenie dlhových problémov v ďalších európskych krajinách. Zhodli sa na tom v stredu predstavitelia vlád v Luxembursku aj Portugalsku.

"Znepokojuje ma spôsob, akým sa riešenie cyperskej dlhovej krízy používa ako možný manuál do budúcnosti," povedal luxemburský premiér a bývalý predseda Eurogroup Jean-Claude Juncker v rozhovore pre nemeckú televíziu ZDF.

"Toto nie je vzorové riešenie. Nemali by sme dať občanom dojem, že ich budúce vklady v európskych bankách by mohli byť ohrozené. Ani investorom by sme nemali dávať pocit, že ich peniaze v Európe nie sú v bezpečí," dodal Juncker.

Podobne sa po zasadnutí vlády vyjadril aj portugalský štátny tajomník pre vládne záležitosti Luís Marques Guedes.

"Prípad Cypru je výnimočný. Neexistuje žiadne riziko, a to už povedali viacerí európski predstavitelia, žiadne riziko, že takéto riešenie by sa mohlo zovšeobecniť," vyhlásil Guedes s tým, že situácia na Cypre je veľmi špecifická a nemožno ju použiť ako vzor riešenia pre iné krajiny.

Ministrove nešťastné slová

Holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem, ktorý vystriedal Junckera na poste šéfa Eurogroup, v pondelok v rozhovore pre denník Financial Times naznačil, že aj v iných európskych krajinách budú zadlžené banky v prípade krízy musieť využiť zdroje, ktoré im poskytujú nepoistené vklady, miesto peňazí daňových poplatníkov z EÚ.

Neskôr síce svoje vyjadrenie korigoval, európske akcie aj spoločná mena však už medzičasom zareagovali poklesom. Dijsselbloemovo vyhlásenie tiež podľa analytikov vrhlo tieň pochybností na plán vytvoriť bankovú úniu, ktorá má ukončiť dlhovú krízu tým, že oddelí banky od štátu.

Bezpečnostná situácia

Cyperské úrady vo štvrtok zaviedli mimoriadne bezpečnostné opatrenia pred plánovaným otvorením bánk na poludnie miestneho času (11:00 SEČ).

Polícia zmobilizovala sily pre prípad, že by kvôli očakávanému návalu v bankách vypukli nepokoje v uliciach. Priamo v každej bankovej pobočke budú hliadkovať pracovníci súkromnej bezpečnostnej aqentury.

V krajine vládne napätá atmosféra, ktorú aj v stredu sprevádzalo niekoľko demonštrácií. Posledné protesty za účasti niekoľkých stoviek ľudí sa uskutočnili v noci pred budovou cyperskej centrálnej banky. "Nič nezaplatíme, nič nedlhujeme," skandoval dav.

(ČTK)

Vyberáme pre vás niečo PLUS