Ak ste ručiteľ, ste dlžník: Pre cudzí úver môžete prísť o zdravie aj majetok
20. 3. 2013, 1:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 21:12)

Zdroj: Kresba: DUŠAN BLAŽEK
Požiadal vás priateľ či niekto z rodiny, aby ste mu išli za ručiteľa na pôžičku v banke? Pozor! Ide o dlhodobý záväzok, ktorý zďaleka nie je formalitou.
„Môj otec veľkoryso ručil pri úvere kamarátovi podnikateľovi, ten ho však prestal splácať. Paradoxne, exekúcia hrozila otcovi ako ručiteľovi. Pritom ako dôchodca nemal iné príjmy ani majetok. Napokon mu exekútor strhával z penzie. Celá kauza mu znepríjemnila posledné roky života,“ opísal zlú skúsenosť čitateľ Marián (45) z Bratislavy.
Poradíme vám, aby ste sa pri ručení nepopálili aj vy.
Banka neberie ohľad
Ak ste sa už ručiteľom stali, ale časom ste si to premysleli a chceli by ste sa tejto zodpovednosti vzdať, riešenie tu je. V prvom rade to treba oznámiť príslušnej banke, ktorá zmenu musí schváliť. No pozor: banka vám vyhovie iba vtedy, ak si bude istá, že skutočný dlžník dokáže úver v budúcnosti bezproblémovo splácať.
Riziká pre obe strany
Nech už vstupujete do úverového vzťahu s kýmkoľvek, musíte mať istotu, že ten, komu pomáhate, vám nepodrazí nohy.
Myslite na to, že pri akomkoľvek omeškaní splátky sa nielen dlžník, ale aj vy ako ručiteľ dostávate do úverového registra ako klient, ktorý si neplní záväzky včas, v horšom prípade ako neplatič.
„Ak ručíte alebo ste ručili pri problémovom úvere, vaše šance získať pôžičku pre seba sú oveľa nižšie a možno žiadne,“ upozornil odborník na financie Maroš Ovčarik.
Dôveruj, no preveruj
Skôr, ako sa rozhodnete pre taký vážny záväzok, akým je ručenie, oplatí sa vám myslieť na zadné dvierka. Opatrnosti nikdy nie je dosť, a to ani vtedy, ak máte ručiť súrodencovi či niekomu blízkemu.
„Ak už prijmete záväzok byť spoludlžníkom, určite by ste sa mali po celý čas pravidelne zaujímať o úver. Musíte mať prehľad o tom, či dlžník úver spláca, či nie je v omeškaní, prípadne či nepožiadal o nejaké úverové zmeny, pre ktoré by mohol byť ručiteľ znevýhodnený,“ varuje finančný expert Maroš Ovčarik.
6 rád pre ručiteľov
1. Pri rozhodovaní o ručení zvážte, o akú sumu ide a na aký čas sa zaviažete.
2. Odhadnite svoje možnosti na viac rokov dopredu.
3. Rátajte s tým, že pri schvaľovaní úveru, za ktorý máte ručiť, vás bude banka posudzovať rovnako ako žiadateľa o úver.
4. O zámere ručiť informujte svoju rodinu. Tento záväzok sa totiž týka aj jej. „Tajnosti“ by sa mohli skončiť už pri prvej upomienke za neuhradenú splátku.
5. Neignorujte upomienky z banky.
6. Úver platíte aj vtedy, ak dlžník zomrie a nik z jeho rodiny nepreberie záväzok na seba.
(mok)
Posledný krok: Exekúcia
Ak ručíte za úver a banka pýta peniaze od vás, neoplatí sa výzvu ignorovať. Keď už totiž rieši vec exekútor, pôvodný dlh sa poriadne predraží! Exekútor zväčša najskôr osloví Sociálnu poisťovňu a ak od nej zistí, že ručiteľ či spoludlžník je zamestnaný, nariadi zrážky zo mzdy.
Potom preveruje, či má ručiteľ peniaze na bankovom účte. Ak áno, zablokuje ich. Vyhnúť sa zodpovednosti za podpísané ručenie nemôžu ani seniori – exekútor im zrazí peniaze z dôchodku.
(mok)