KOMENTÁR: Otázkou je, či Európska únia prežije Donalda Trumpa
8. 1. 2025, 8:15

Zdroj: Scott Olson
Už o niekoľko dní môže byť vo svetovej, ale aj v domácej politike poriadne veselo. Donald Trump zloží 20. januára prezidentský sľub a svet bude čeliť novej politickej realite.
Odkúpenie Grónska, uvalenie ciel na „región” Kanady a jeho pričlenenie k USA, či zmocnenie sa Panamského prieplavu. To sú len najznámejšie "ponuky", ktoré opakovane nahlas dáva Trump lídrom dotknutých krajín. Nezaostáva ani Elon Musk, budúci šéf nového oddelenia pre efektivitu vlády. Ten si na svojej sociálnej sieti X robí ankety o zvrhnutí "tyranskej vlády vo Veľkej Británii".
V lepšom prípade vyvolávajú tieto iniciatívy u adresátov pocity prekvapenia, v horšom pocity znechutenia a poníženia. Partnerov, ktorých bude Donald Trump rešpektovať, bude naozaj veľmi málo, ak vôbec nejakí budú. Rozhodne medzi nich nebude patriť Európska únia (EÚ), ktorej sa dlhodobo vyhráža zavedením ciel na tovary a služby. Pre úniu sú USA pritom najväčším obchodným partnerom. Dôležité rozhodnutia sa budú diať práve v tejto oblasti, druhou je bezpečnosť.
Spôsob, ako k riešeniu týchto otázok na kontinente EÚ pristupuje si zrejme veľký rešpekt u Trumpa nezískala, skôr naopak. Vedia to európski lídri, ale aj ruský a ukrajinský prezident. Od amerického prezidenta na rozdiel od EÚ naozaj vo svete niečo také dôležité, ako je mier, skutočne závisí.
EÚ to ľahké mať nebude a ako sa zdá ani jej členské krajiny, ktoré budú čeliť rôznym nápadom a ponukám novej americkej administratívy, podobne ako Grónsko. Lepšiu pozíciu a vzťahy s USA budú mať zrejme krajiny, ktoré budú vedieť od USA nakupovať čo najviac tovarov a služieb. Desiatky rokov dlhotrvajúce transatlantické spojenectvo medzi Európou a USA začína slabnúť. Donald Trump bude veľkou skúškou prežitia EÚ.