Napätie v SHMÚ! Zamestnanci hovoria o ŠIKANE, minister Taraba o kvitnutí čerešní
21. 4. 2025, 15:45
V Slovenskom hydrometeorologickom ústave (SHMÚ) to poriadne vrie. Zamestnanci, ktorých je viac ako 400, bijú na poplach, spísali petíciu a hovoria o šikane, prepúšťaní odborníkov a zúfalej atmosfére. Minister Tomáš Taraba (nom. SNS) však tvrdí, že ide o výmysly. Ústav totiž zamestnáva aj vyše 1 200 dohodárov, z ktorých niektorí dostávajú kráľovské odmeny napríklad aj za pozorovanie kvitnutia čerešní. Kde je teda pravda?
Zdroj: Martin Medòaský
Zdroj: nmh
Zdroj: nmh/fab
Galéria k článku
SHMÚ je dôležitou príspevkovou organizáciou ministerstva životného prostredia. Ide o špecializovanú organizáciu vykonávajúcu hydrologickú a meteorologickú službu na národnej aj medzinárodnej úrovni. Z 13-miliónového rozpočtu ústavu idú dve tretiny na mzdy a odmeny pre zamestnancov, ktorí zverejnili pred niekoľkými dňami petíciu.

Zdroj: YT/ Taraba
V nej upozorňujú na zhoršenie pracovných podmienok a kompetentných žiadajú o nápravu. „V posledných mesiacoch zamestnanci SHMÚ čelia viacerým krokom, ktoré ohrozujú činnosť tejto inštitúcie a môžu postupne viesť k jej znefunkčneniu. Dochádza ku kráteniu rozpočtu, k prepúšťaniu skúsených odborných zamestnancov a k neobsadzovaniu voľných kľúčových pracovných miest. Riešitelia medzinárodných projektov pracujú v neistých podmienkach, bez garancií financovania. Spochybňujú a obmedzujú sa zahraničné pracovné cesty a rušia sa základné pracovné benefity vrátane osobných príplatkov a možnosti práce z domu,“ upozornili zamestnanci SHMÚ v petícii a vyzvali vedenie rezortu životného prostredia na riešenie situácie. Hovoria aj o šikanovaní na pracovisku.
Proti týmto tvrdeniam sa ohradil minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS). „SHMÚ si zaslúži byť špičková inštitúcia, zaslúži si mať najlepšiu techniku aj softvérovú, ja nemám v sebe ani štipku toho, že chcem udupávať nejaký rozvoj inštitúcie,“ reagoval Taraba. Šikana, o ktorej hovoria nespokojní zamestnanci SHMÚ, spočíva podľa ministra v tom, že nemôžu pracovať z domu osem dní do mesiaca. „Nehnevajte sa, aby si niekto vymýšľal, že tam je šikanovaný, a nejde podať ani trestné oznámenie, tak vieme veľmi dobre, o čom to je," povedal Taraba, podľa ktorého má SHMÚ skoro 1 500 dohodárov, ktorí mali napríklad pozorovať začiatok kvitnutia čerešní a za svoju prácu dostať skoro 700 000 eur ročne. „To určite nie je suma, že idem sa pozerať, či kvitnú čerešne,“ dodal.
Zdroj: Peter Húska
Platíme za pozorovanie ako kvitnú čerešne
Pracovný trh sa začína meniť. Je to aj pre rýchly technologický pokrok a meniace sa spoločenské potreby. Kým niektoré zamestnania ešte pred pár rokmi vyvolávali úškrn alebo nechápavé krútenie hlavou, dnes sú realitou. Dokonca štát dokáže platiť naozaj rôznych expertov s rôznym pracovným zaradením. Zaujímavý obrat však v tejto súvislosti nastal v Spojených štátoch. Po nástupe Donalda Trumpa do Bieleho domu vzniklo pod vedením Elona Muska oddelenie DOGE (Department of Government Efficiency), ktoré má za cieľ zoštíhliť verejnú správu. Výsledkom je zrušenie desiatky tisíc pozícií, ako sú inštruktori a kontrolóri diverzity, inklúzie, propagátori LGBTQ, transgenderizmu, rasovej teórie a podobne. Kritici hovoria o návrate do minulosti, priaznivci o očiste systému od „pseudozamestnaní“. Na špecializovaných stránkach nájdete rebríčky desiatok najzvláštnejších pracovných miest. Niektoré z nich vyzerajú ako vtip – napríklad „dojič jedovatých hadov“ na medicínske účely, s platom až 5 000 eur mesačne, alebo ochutnávač krmiva pre psov či zvierací psychológ. Iné pozície zase ukazujú, kam sa posúva naša realita. Podľa platformy AI Gemini netreba zabudnúť ani na etiku umelej inteligencie či na dizajnéra digitálnej smrti alebo špecialistu osobných dát. Takže sledovanie kvitnutia čerešní nemusí byť dnes až taká neuveriteľná pracovná pozícia, ktorú platia slovenskí daňoví poplatníci.
Podľa výročnej správy SHMÚ len v roku 2023 zamestnával ústav 1 252 dohodárov, na ktorých odmeny išlo viac ako 1,2 milióna eur. Na problémové odmeňovanie a zamestnávanie dohodárov upozorňuje vo svojich správach aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Na niektorých ministerstvách to už ide do absurdných rozmerov. Maximálny počet dohôd, ktoré mal napríklad rezort životného prostredia uzatvorený s jednou fyzickou osobou pred rokom 2023, bol 24 a s fyzickou osobou, ktorá bola zároveň v trvalom pracovnom pomere, to bolo 23 dohôd. „Vyplatená odmena brutto za všetky tieto dohody bola 712 277 eur," napísali kontrolóri v správe z októbra 2024.