Na MOM zarobili firmy milióny. Štát však nemá kľúčovú databázu. Niekto ju VYMAZAL
13. 12. 2024, 9:29 (aktualizované: 13. 12. 2024, 11:16)

MOM chýbali počas testovania na COVID-19 jasné pravidlá a transparentnosť. Najrozsiahlejšiu databázu niekto nepochopiteľne vymazal, niektorým firmám stúpli zisky o tisícky percent.
Zdroj: Ján Krošlák
Zdroj: profimedia
Zdroj: archív NMH
Galéria k článku
Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) zverejnil správu o fungovaní a financovaní Mobilných odberových miest (MOM) počas pandémie COVID-19 v rokoch 2020 - 2023. Jej výsledky nie sú práve lichotivé. V plnej nahote ukazujú nepripravenosť krajiny na krízové situácie a zlyhania politikov.
Celkové výdavky zo štátneho rozpočtu na financovanie MOM odhadol NKÚ na 317 miliónov eur. Z toho na testy použité v MOM išlo 237 miliónov. "Ako problémová sa ukázala nedostatočná evidencia výdavkov, nezrovnalosti v rozmiestnení mobilných odberových miest a výrazné rozdiely v počte vykonaných testov, ako aj pri nákladoch na testovanie," píšu v správe analytici NKÚ.
„Celý systém mobilných odberných miest bol značne chaotický, čo nahrávalo tým, ktorí chceli na nefungujúcom systéme bez akejkoľvek kontroly zarobiť, a pre ktorých bol verejný záujem obťažujúcim slovným spojením,“ konštatuje Ľubomír Andrassy, predseda NKÚ. Za prevádzku jednej momky platil štát mesačne 30-tisíc eur.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Podľa predsedu NKÚ Ľubomíra Andrassyho by financovanie a prevádzku MOM mali preveriť aj ďalšie štátne orgány.
Celú situáciu komplikuje skutočnosť, že väčšina zamestnancov, ktorí mali uvedenú oblasť na starosti, už v tejto štátnej inštitúcii nepracuje. „Na ministerstve neexistujú komplexné dáta o činnosti MOM, pretože došlo k nepochopiteľnému vymazaniu kľúčovej databázy údajov v systéme moje e-zdravie. Táto databáza pritom mala obsahovať najkomplexnejšie dáta o vykonaných testoch. To znamená taktiež o počte mobilných odberových miest a finančných tokoch na prevádzku týchto ambulantných zdravotníckych zariadení,“ hovorí šéf NKU s tým, že vymazaním databázy sa výrazne sťažila akákoľvek kontrolná či následná analytická činnosť v tejto oblasti. Zistenia analytikov NKÚ poukazujú na to, že došlo k viacerým závažným nedostatkom, ktoré si vyžadujú pozornosť štátnych orgánov.
Do konca roka 2022 bolo podľa NKÚ pridelených takmer tritisíc kódov pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti typu MOM. Vzhľadom na nedostatočné dáta však nebolo možné určiť presný počet skutočne fungujúcich mobilných odberových miest. „Viac ako desať percent z celkového počtu registrovaných MOM pripadá na osem právnických osôb, ktoré zaznamenali v priebehu roku 2021 medziročný nárast tržieb rádovo v tisíckach percent,“ priblížil zistenia analytickej jednotky predseda slovenských kontrolórov. Najvyšší počet registrovaných MOM (62) mala spoločnosť „Váš lekár, s. r. o.". Od štátu získala za ich prevádzku 2,37 mi. eur.
Zdroj: NKÚ
Zisky niektorých firiem po prevádzkovaní MOM výrazne stúpli.
Kým tržby týchto subjektov v rokoch 2019 a 2020 boli blízke nule alebo dosahovali desiatky až stovky tisíc eur, za rok 2021 sa ich tržby vyšplhali rádovo na niekoľko miliónov. Ako ukazujú výpočty analytikov, ktorí mali k dispozícii obmedzené množstvo dát, na odhalenie jedného pozitívneho covidového prípadu prostredníctvom AG testovania v mobilných odberových miestach bolo vynaložených v období rokov 2020 – 2021 zo štátnych zdrojov v priemere 178 eur.
Hlavné zistenia kontrolórov
- Celkové výdavky zo štátneho rozpočtu na mobilné odberové miesta (MOM) odhaduje NKÚ SR za roky 2020 až 2023 na úrovni 317 mil. eur.
- Z toho za testy spotrebované v MOM bolo na základe odhadu zaplatených takmer 237 mil. eur z verejných zdrojov.
- Analýza dostupných zdrojov o počtoch a financovaní MOM ukázala, že SLOVENSKO nemá jednotný systém pre krízové riadenie v zdravotníctve, keďže informačné systémy rezortu MZ SR nie sú dostatočne prepojené a evidencia je tak neprehľadná.
- Jednotlivé inštitúcie rezortu zdravotníctva ohľadom problematiky MOM nedokázali poskytnúť komplexné údaje o ich financovaní.
- Do konca roka 2022 bolo pridelených takmer tritisíc kódov pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti typu MOM. Presný počet skutočne fungujúcich MOM nebolo možné na základe poskytnutých dát od rezortu zdravotníctva určiť.
- Jedným zo závažných dôvodov tohto stavu je aj vymazanie údajov zo systému Moje e-zdravie. Opodstatnenosť a legálnosť tohto kroku by mala byť predmetom ďalšieho prešetrenia príslušnými štátnymi orgánmi.
- Ministerstvo zdravotníctva nebolo schopné poskytnúť jednoznačné dáta, ktoré subjekty boli financované, z ktorých výziev a v akom objeme.
- Viac ako 10 % z celkového počtu registrovaných MOM pripadá na osem konkrétnych právnických osôb, ktoré zaznamenali v roku 2021 medziročný nárast tržieb rádovo v tisíckach percent.
- Na odhalenie jedného pozitívneho prípadu na ochorenie COVID-19 na Slovensku prostredníctvom AG testovania v MOM bolo vynaložených v priemere viac ako 178 eur.
- Dáta o miere pozitivity vykázanej jednotlivými MOM majú neštandardné rozdelenie od prípadov MOM s pozitivitou 100 % až po MOM, ktoré vykázali iba jeden negatívny test.