Najhoršie je, že im chýbajú informácie, mnohí preto hľadajú pomoc aspoň na sociálnych sieťach. „Sme ôsmi Slováci uväznení v Srbsku, keďže nám zrušili let. Volali sme včera na ambasádu a tam nás odbili, že sa máme nejako sami dopraviť čo najbližšie k hraniciam a čo najskôr. Toto nám povedali o jedenástej večer, keď sme zistili, že lety sa zrušili a nešli nám žiadne spoje. Takže smola. Taktiež sme sa snažili kontaktovať vlada.gov.sk aj včera, aj dnes, ale nikto sa nám neozval. Kompetentní nula bodov. A taktiež nám povedali, že ideálne by sme sa mali dopraviť domov VLASTNÝM AUTOM (čo je najväčší gól, pretože sme sem leteli) alebo tu ostať dva týždne a povedali, že to je ešte optimistická vyhliadka,“ napísala čitateľka Diana.

Podobný problém majú aj slovenskí turisti v afrických krajinách, ktorí na dovolenku leteli s cestovnými kanceláriami charterovými letmi. „Nič neporušili, sú v štátoch, kde nie je vírus korona, sú zdraví, ale slovenské letiská sú pre ich charterové lietadlá uzavreté. Okolité medzinárodné letiská (Viedeň, Budapešť, Praha) nemajú dôvod ich lietadlá prijať, keď ich neprijme domovská krajina. Ak trebárs prejaví dobrú vôľu rakúsky Schwechat, tí ľudia sa nemajú ako dopraviť na územie Slovenska. Medzinárodná autobusová doprava je zrušená, taxikári ich na Slovensko vziať nemôžu, ani rakúski, ani slovenskí,“ napísal na sociálnej sieti dlhoročný novinár Mikuláš Sliacky. Podľa neho sa „Slovensko skrátka na svojich občanov, ktorí nič neporušili a ničím sa neprevinili, vykašľalo a je možné, že v Afrike po dnešku pribudnú slovenskí bezdomovci".

Rasťo z Bratislavy zatiaľ netuší, ako sa vráti domov z Kuby.
Rasťo z Bratislavy zatiaľ netuší, ako sa vráti domov z Kuby.
Zdroj: archív RM

Dovolenka na Kube má trpkú príchuť aj pre Rasťa z Bratislavy. „Najprv sme mali kúpené letenky do Japonska, ale pre hrozbu koronavírusu sme ich zmenili na Kubu. Teraz sa však obávam, či sa vôbec dostaneme domov,“ napísal nám Rasťo. „Máme sa vracať v nedeľu cez Paríž a Viedeň, ale ak aj doletíme do Rakúska, nemáme sa ako dostať na Slovensko. Situáciu sledujeme na internete a čakáme správy od Air France, či nám nezrušia let. Je dosť možné, že tu budeme musieť zostať dlhšie,“ dodal Rasťo.

Poraďte si, ako viete

Ministerstvo zahraničných vecí však zatiaľ pre cestovateľov nemá riešenie. „Sme v situácii, keď je nutné, aby naši občania v zahraničí nevyhnutne hľadali všetky dostupné (aj alternatívne) možnosti návratu do vlasti. Všetky naše odporúčania zverejňujeme na našom webovom sídle https://www.mzv.sk/aktuality/koronavirus-2019 a odporúčame sledovať aj webstránky našich veľvyslanectiev, ktoré priebežne informujú aj o týchto opatreniach. Našich občanom zároveň upozorňujeme, že po prechode slovenských hraníc po návrate zo zahraničia je na základe verejnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR nariadená domáca 14-dňová karanténa, pričom táto povinnosť sa vzťahuje aj na osoby žijúce v ich spoločnej domácnosti na Slovensku,“ informoval rezort diplomacie.

Kam do karantény?

Problémom je, že mnohí z tých, čo prídu do zahraničia, nemajú kde prečkať karanténu. „Problém je, že ja aj kolegovia máme starších alebo chorých rodičov, takže domov veľmi ísť nechceme. Nechceme to riskovať. Rozmýšľali sme, že by sme šli niekde do karantény, kým nám neprídu výsledky testov,“ napísala nám čitateľka Diana. Podľa hovorkyne premiéra Petra Pellegriniho Patrície Macíkovej sú na takéto prípady pripravení. „Mám informáciu od ministerky vnútra Denisy Sakovej, že všetci, ktorí sa budú vracať a nechceli by ísť domov, aby neohrozili svoje rodiny, tak sa majú prihlásiť na polícii. Polícia im potom poskytne ubytovacie kapacity, ktoré patria pod ministerstvo vnútra,“ reagovala Macíková.

Na karanténu sú pripravené objekty v Gabčíkove, Liptovskom Jáne a na Donovaloch. Svoje internáty ponúkol hygienikom aj Banskobystrický samosprávny kraj.

Čo radia cestovatelia
  • Nájdite si v skupinách na sociálnych sieťach niekoho, kto cestuje z Viedne alebo Budapešti a zvezte sa s ním autom.
  • Odvezte sa taxíkom po hranice, na slovenskej strane si vybavte odvoz od príbuzných.
  • Dopravíte sa do Viedne a z Viedne pôjdete autobusom alebo vlakom do Kittsse alebo do Wolfstahlu a prejdete pešo na Slovensko, kde vás niekto vyzdvihne.
  • ďalšou možnosťou je dopraviť sa po hranice, na našej strane vám príbuzní nechajú v bezpečnej vzdialenosti auto a kľúče.
  • Odveziete sa z Budapešti do maďarského Komáromu a prejdete pešo cez most do Komárna.
    Ale pozor! Karanténa na 14 dní platí aj pre všetkých rodinných príslušníkov človeka, ktorý sa vrátil zo zahraničia, ak s nimi prišiel do kontaktu.

Mohlo by vás zaujímať: