21:34 Mjanmarsko v pondelok potvrdilo prvé dva prípady nákazy novým koronavírusom. Jedna osoba sa nakazila v najväčšom meste tejto ázijskej krajiny Rangún a ďalšia v Čjinskom štáte. (tasr)

21:23 Počet obetí epidémie spôsobenej novým druhom koronavírusu SARS-CoV-2 v Maďarsku stúpol na osem. Uviedla to v pondelok večer maďarská vláda na svojej informačnej stránke koronavirus.gov.hu. (tasr)

21:11 Počet úmrtí na nový koronavírus v Spojených štátoch stúpol v pondelok na 573, vyplýva z údajov prestížnej súkromnej Univerzity Johna Hopkinsa. (tasr)

21:09 Belize v pondelok potvrdilo prvý prípad nákazy novým typom koronavírusu SARS-CoV-2. Nákaza sa tak rozšírila už do všetkých krajín v oblasti Strednej a Latinskej Ameriky. (tasr)

21:03 Holandsko v snahe obmedziť šírenie nového koronavírusu rozhodlo o predĺžení zákazu verejných zhromaždení, ktorý po novom potrvá namiesto do 6. apríla až do 1. júna. Oznámil to v pondelok na tlačovej konferencii minister spravodlivosti Ferd Grapperhaus. (tasr)

20:50 Do Kyjeva priletelo v pondelok z Číny ukrajinské vojenské lietadlo s nákladom ochranných masiek, testov a pľúcnych ventilátorov, ktoré majú krajine pomôcť v boji s novým koronavírusom. Oznámil to úrad ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, z ktorého vyhlásenia citovala agentúra AFP.
Ukrajina dosiaľ potvrdila 73 prípadov ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom a tri úmrtia. Väčšinu prípadov evidujú v metropole Kyjev. (tasr)

20:48 Hranice ako aj školy zostanú v Dánsku zatvorené až do 13. apríla. Predĺženie opatrení v boji proti pandémii nového koronavírusu oznámila v pondelok dánska premiérka Mette Frederiksenová. Cieľom týchto krokov - vrátane zatvorenia škôlok, škôl a univerzít, nákupných centier, kaviarní, nočných klubov, telocviční a športových zariadení - je podľa slov predsedníčky dánskej vlády spomalenie šírenia koronavírusu. (tasr)

20:33 Prezident Juhoafrickej republiky (JAR) Cyril Ramaphosa v pondelok oznámil, že v krajine začne od štvrtka platiť trojtýždňový zákaz vychádzania. Ide o opatrenie s cieľom zamedziť šíreniu nového koronavírusu v krajine, kde sa za posledných osem dní počet nakazených zvýšil šesťnásobne zo 61 na 402, píše agentúra AFP. (tasr)

19:58 Počet úmrtí na nový koronavírus v Británii stúpol za  jediný deň o 54. Celkovo tak v krajine evidujú už 335 obetí na životoch. (tasr)

19:55 Francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran v pondelok oznámil, že koronavírus si vo Francúzku vyžiadal ďalších 186 obetí, čím celkový počet úmrtí stúpol na 860.  (tasr)

19:50 Francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran v pondelok oznámil, že koronavírus si vo Francúzku vyžiadal ďalších 186 obetí, čím celkový počet úmrtí stúpol na 860. Informovala o tom agentúra AFP.

19:48 Francúzsko a Čína sa v pondelok zhodli na potrebe konania mimoriadnych rozhovorov lídrov krajín skupiny G20, s cieľom dohodnúť sa na spoločnom medzinárodnom postupe v súvislosti s krízou spôsobenou koronavírusom SARS-CoV-2, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na kanceláriu francúzskeho prezidenta.

19:35 Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom prekročil vo svete - od vypuknutia pandémie koncom vlaňajška - číslo 350 000.

19:23 Olympijské hry v Tokiu sú kvôli koronavírusu oficiálne posunuté na rok 2021.

19:13 Takmer 4000 zdravotníkov je už v Španielsku nakazených koronavírusom SARS-CoV-2.

19:10 V Česku schválili predĺženie obmedzení voľného pohybu osôb do 1. apríla. "Všetky opatrenia, ktoré vláda vydala v núdzovom stave, sa predlžujú do 1. apríla," uviedol Hamáček. Predĺženie obmedzení voľného pohybu ľudí v Česku už avizoval aj premiér Andrej Babiš.

Na snímke predseda vlády ČR Andrej Babiš.
Na snímke predseda vlády ČR Andrej Babiš.
Zdroj: Jaroslav Novák

19:00 V Číne si ľudia po epidémii koronavírusu viac cenia prínos iných. "Prieskum ukázal, že utrpenie a straty na životoch počas pandémie Covid-19 spôsobili, že nastala situácia zásadného resetu v populáciách na celom svete," povedal riaditeľ Glocalities Martijn Lampert. "V časoch izolácie ľudia vo zvýšenie miere oceňujú svojich blížnych, a to najmä tých, ktorí proti kríze bojujú v prvých líniách. Tento model je pravdepodobne univerzálny a aplikovateľný na väčšinu zasiahnutých krajín," dodal.

18:55 V Taliansku podľahlo koronavírusu ďalších 601 ľudí. Číslo je nižšie ako v nedeľu, keď bolo v priebehu 24 hodín zaznamenaných rekordných 651 úmrtí.

Na snímke zamestnanec odnáša rakvu v krematóriu medzi množstvom rakiev s mŕtvolami, ktoré čakajú na kremáciu v talianskej Piacenze na severe krajiny.
Na snímke zamestnanec odnáša rakvu v krematóriu medzi množstvom rakiev s mŕtvolami, ktoré čakajú na kremáciu v talianskej Piacenze na severe krajiny.
Zdroj: Claudio Furlan/LaPresse

VIAC FOTIEK NÁJDETE V GALÉRII <<

18:50 Generálny tajomník OSN António Guterres v pondelok vyhlásil, že v rámci boja proti šíreniu nového koronavírusu je nutné, aby boli prerušené všetky ozbrojené konflikty na svete. "Vyzývam na okamžité globálne prímerie vo všetkých kútoch sveta. Je načase odložiť ozbrojené konflikty bokom a spoločne sa sústrediť na boj o naše životy," uviedol Guterres prostredníctvom videovyhlásenia.

18:45 U troch lekárov a štyroch sestier z Národného onkologického ústavu sa nový koronavírus nepotvrdil. "Negatívne výsledky sú tiež u spolupacienta, ktorý bol krátky čas hospitalizovaný na izbe v NOÚ s pacientom s diagnózou nového koronavírusu," potvrdila špecialistka pre styk s verejnosťou NOÚ Patrícia Kubicová. Všetci naďalej ostávajú v karanténe.

18:35 Koronavírus spôsobuje v Rakúsku rast nezamestnanosti. Od výrazného obmedzenia pohybu osôb sa počet registrovaných nezamestnaných od pondelka (16. 3.) do nedele (22. 3.) zvýšil celkovo o 115 600.

18:25 Mesto Košice chce na opatrenia pred koronavírusom vyčleniť 2,5 milióna eur. „Našou úlohu je doručiť každému jednému ochranné rúško a všetko to, čo bude potrebovať na najbližšie ťažké obdobie,“ dodal s tým, že opatrenia majú chrániť najmä starších obyvateľov Košíc.

Na snímke takmer vyľudnené centrum Košíc predpoludním na Hlavnej ulici.
Na snímke takmer vyľudnené centrum Košíc predpoludním na Hlavnej ulici.
Zdroj: Milan Kapusta

18:20 Slovenská pošta od utorka upravuje otváracie hodiny pobočiek. Ide o jej ďalšie opatrenie s cieľom chrániť zdravie zamestnancov v prevádzke, ako aj obyvateľov miest a obcí pred šírením koronavírusu.

V mestách nad 10-tisíc obyvateľov budú pošty otvorené do 16:00, minimálne jedna pošta bude otvorená jeden deň v týždni do 17:00. V sobotu a v nedeľu budú všetky pošty zatvorené, uviedla to hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská.

„Slovenská pošta spolupracuje pri informovaní obyvateľov aj s mestskými a miestnymi úradmi. V súčasnosti je z individuálnych prevádzkových dôvodov zatvorených 40 pôšt,“ priblížila Rovenská.

18:15 Vláda vo východnej Líbyi, ktorá súperí s ďalšou vládou v Tripolise a je prepojená s poľným maršalom Chalífom Haftarom, zavedie 24-hodinový zákaz vychádzania na desať dní. Pôjde o preventívne opatrenie proti šíreniu nového koronavírusu.

18:10 V nemocnici Svet zdravia v Rimavskej Sobote doteraz ošetrili deväť pacientov s podozrením na nový koronavírus. „U siedmich sa ochorenie nepotvrdilo, u dvoch momentálne čakáme na výsledky testov. Po dohode s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva je následne takýto pacient transportovaný do najbližšej nemocnice s infektologickým pracoviskom, alebo ostáva v domácej karanténe,“ konkretizovala komunikačná špecialistka Jana Fedáková.

18:05 Pandémia nového koronavírusu sa jednoznačne "zrýchľuje", oznámila v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Dodala však, že stále je možné "zmeniť trajektóriu" šírenia tohto vírusu. 

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Zdroj: JEAN-CHRISTOPHE BOTT

17:45 Kajetán Kičura potvrdil, že vypovedal na NAKA a vypovedať na polícii podľa neho budú aj iní zamestnanci SŠHR SR. Dodal tiež, že nakúpené testy pre Slovensko neboli predražené a rýchlotesty sú schválené Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

17:37 V Mexiku vstúpili v pondelok do platnosti čiastočné obmedzenia verejného života. Zatvorené sú školy, kiná a múzeá a odložené sú aj verejné podujatia, keďže počet nakazených novým koronavírusom stúpol v krajine na 316. V rámci opatrení zavedených na štyri týždne úrady požiadali obyvateľov, aby sa dobrovoľne zdržiavali vo svojich domovoch. (tasr)

Mexico city.
Mexico city.
Zdroj: lonelyplanet.com

17:33 Taliansko zakázalo od pondelka svojim obyvateľom cestovať aj v rámci krajiny a zatvorilo väčšinu podnikov a prevádzok v úsilí potlačiť šírenie koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý si v krajine vyžiadal takmer 5500 obetí na životoch. "Je potrebné, aby sa snažil každý," povedal taliansky premiér Giuseppe Conte. "V hre je spoločenská a hospodárska sila krajiny," dodal. (tasr)

17:27 V Rakúsku sa už koronavírusom nakazilo 3924 ľudí vrátane 39 policajtov. Za ostatných 24 hodín tak ide o prírastok 20,26 percenta. Deň predtým predstavoval nárast nových prípadov len 15,28 percenta. (tasr)

17:20 Merkelovej prvý test na koronavírus bol negatívny. Uviedol to jej hovorca Steffen Seibert. "Výsledok dnešného testu je negatívny," povedal Seibert v pondelok v Berlíne pre DPA. "Ďalšie testy sa uskutočnia v nasledujúcich dňoch," dodal. (tasr)

Nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Zdroj: Markus Schreiber

17:05 O repatriáciu doteraz požiadalo 3009 občanov SR v zahraničí, do krajiny sa prostredníctvom organizovanej pomoci už vrátilo 1059 občanov SR, ďalších vyše 400 sa vrátilo individuálne. Na pondelkovom tlačovom brífingu po rokovaní ústredného krízového štábu to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Martin Klus (SaS). Viac sa už dozviete v našom článku.

17:00 Európska komisia (EK) pomáha členským štátom EÚ pri repatriácii ich občanov, ktorí v dôsledku opatrení proti šíreniu koronavírusu uviazli v zahraničí. 

Česká republika oznámila, že zorganizuje repatriačné lety z Egypta, Vietnamu a Filipín, Poľsko sa postará o návrat do Európy občanov EÚ z Čadu, Sudánu, Nepálu a Maldív. Pomocnú ruku podá aj Spojené kráľovstvo, ktoré okrem britských občanov privezie z Peru aj štátnych príslušníkov krajín EÚ. (tasr)

16:55 Premiér Igor Matovič oznámil zriadenie permanentného krízového štábu. Tvoria ho Peter Škodný, Robert Mistrík, Peter Visolajský a Vladimír Krčméry.

 16:45 Čína má zrejme dôkazy, že koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, sa dokáže preniesť aj z človeka na zviera. Nakazil sa ním totiž už druhý domáci miláčik v krajine. Viac sa dozviete v našom článku.

16:42 Islandská premiérka Katrín Jakobsdóttir v pondelok oznámila, že nastupuje do domácej karantény. Rozhodla sa tak po tom, ako sa nákaza novým koronavírusom potvrdila na škole, ktorú navštevuje jej najmladší syn. (tasr)

16:35 V Slovinsku zaznamenali v pondelok celkovo 442 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je za posledných 24 hodín nárast o 28 prípadov

16:30 Mesto Prešov pokračuje v distribúcii ochranných rúšok pre najviac ohrozené skupiny obyvateľov. Po senioroch prišli na rad ľudia z marginalizovaných rómskych komunít a bezdomovci. Informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek. (tasr)

Kontrolu všetkých prichádzajúcich osôb do areálu Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove vykonávajú lekári z rôznych oddelení.
Kontrolu všetkých prichádzajúcich osôb do areálu Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove vykonávajú lekári z rôznych oddelení.
Zdroj: Milan Kapusta

16:20 Spoločnosť Eset hľadá možnosti, ako pomôcť štátu v boji proti novému koronavírusu. V hre je aj areál bývalej vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke, ktorý firma vlastní a plánuje tu v budúcnosti postaviť rozsiahly kampus. 

"Situáciu pozorne sledujeme a aktívne hľadáme možnosti, ako by sme vedeli pomôcť. Preverujeme, ako rýchlo a v akej forme by sa dal pozemok v areáli bývalej vojenskej nemocnice využiť v tejto krízovej situácii," povedal riaditeľ spoločnosti Pavel Luka. (tasr)

16:17 Prvé dva automaty na predaj ochranných rúšok v Českej republike sú od pondelka v prevádzke v moravskom meste Vyškov, informoval spravodajský server Novinky.cz. Viac sa dozviete v našom článku. 

16:15 Banskoštiavnická samospráva zapojila do boja proti šíreniu nového koronavírusu aj ľudí žijúcich v rómskej lokalite Šobov. Tunajším obyvateľom zapožičala šijací stroj, zadovážila nite a textílie, z ktorých si ušijú rúška. V komunite ich potom budú distribuovať prostredníctvom zamestnancov komunitného centra.

Vystrihnuté rúško a jeho časti už len treba zošiť.
Vystrihnuté rúško a jeho časti už len treba zošiť.
Zdroj: Instagram L.K.

VIAC FOTO NÁJDETE V GALÉRII <<

16:05 Pracovníčke Centra sociálnych služieb Likava potvrdili nákazu koronavírusom. 

Podľa hovorkyne ŽSK Martiny Remencovej zamestnankyňa CSS Likava nepociťovala žiadne príznaky ochorenia COVID 19 a momentálne je v domácej karanténe. „K jej testovaniu pristúpil regionálny úrad verejného zdravotníctva, nakoľko bola na oslave s inou osobou, u ktorej bol neskôr potvrdený nový koronavírus,“ vysvetlila Remencová. Aktuálne ŽSK očakáva výsledky testovania 45 zamestnancov CSS v Likavke, píšu topky.sk

15:51 V Belgicku podľahlo novému koronavírusu SARS-CoV-2 už najmenej 88 ľudí. Celkovo bolo  pozitívne testovaných 3743 ľudí, z toho 342 za posledných 24 hodín.

"Dobrá správa je, že počet nových hospitalizácií klesá a počet nových pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti klesá už druhý deň po sebe. Vstupujeme do obdobia, v ktorom očakávame účinok prijatých opatrení," uviedol v rozhovore pre televíznu stanicu RTBF Marius Gilbert, epidemiológ zo Slobodnej bruselskej univerzity (ULB). (tasr)

15:45 Vo fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove bolo do pondelka 23. marca na prítomnosť koronavírusu pozitívne testovaných osem pacientov. Cez víkend sa ich počet rozšíril o troch nakazených, počas dnešného dňa nepribudol žiadny pozitívne testovaný pacient.

Kontrolu všetkých prichádzajúcich osôb do areálu Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove vykonávajú lekári z rôznych oddelení, ktoré majú obmedzenú činnosť. Prichádzajúcim kontrolujú telesnú teplotu. Lekárom pri kontrole pomáha mestská polícia, ktorá zastavuje prichádzajúce motorové vozidlá. Prešov.
Kontrolu všetkých prichádzajúcich osôb do areálu Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove vykonávajú lekári z rôznych oddelení, ktoré majú obmedzenú činnosť. Prichádzajúcim kontrolujú telesnú teplotu. Lekárom pri kontrole pomáha mestská polícia, ktorá zastavuje prichádzajúce motorové vozidlá. Prešov.
Zdroj: Milan Kapusta

15:35 Šatnica Matice slovenskej v Martine začína od pondelka šiť rúška na ochranu pred novým koronavírusom aj pre verejnosť. Šiť ich budú aj počas apríla, pričom uprednostnia zraniteľné a sociálne slabé skupiny obyvateľov.

"Z bezpečnostných a hygienických dôvodov sa na pracovisku šatnice nachádzajú vždy najviac dve zamestnankyne. Z kapacitných dôvodov a pre vykonávanie svojej bežnej práce sú schopné ušiť najviac 20 rúšok denne, preto MS prosí verejnosť o pochopenie. Rúška v obmedzenom množstve sú určené predovšetkým pre zraniteľné a sociálne slabé skupiny obyvateľstva, ktoré nemajú možnosť kúpiť si rúško v obchode či u súkromného podnikateľa. Získajú ich bezplatne, s výnimkou zaplatenia poštovného," uviedla hovorkyňa Veronika Matušková. (tasr)

Chirurgické rúško či respirátor poskytuje až 90 % ochrany.
Chirurgické rúško či respirátor poskytuje až 90 % ochrany.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

15:30 Zamestnanec Európskeho parlamentu sa stal prvou osobou v hlavných inštitúciách Európskej únie v Bruseli, ktorá podľahla novému koronavírusu. Hovorca parlamentu povedal, že zosnulý muž bol "externým pracovníkom" a jeho smrť spôsobil "podľa súčasných informácií koronavírus".

15:20 Po Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach bude Trenčín od stredy (25. 3.) štvrtým slovenským mestom, kde sa budú robiť testy na nový koronavírus. Na pondelkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva o tom informoval primátor Trenčína Richard Rybníček.

Na snímke pracovník v pracovnom kontajnery, kde prebieha takzvaný drive-thru test na nový koronavírus 18. marca 2020 v Bratislave.
Na snímke pracovník v pracovnom kontajnery, kde prebieha takzvaný drive-thru test na nový koronavírus 18. marca 2020 v Bratislave.
Zdroj: Pavol Zachar

VIAC FOTO NÁJDETE V GALÉRII <<

15:15 Vo Francúzsku zomreli ďalší dvaja lekári nakazení koronavírusom. Na chorobu COVID-19 zomrel 66-ročný gynekológ z mesta Mulhouse ležiaceho na východe Francúzska. Podľa médií sa nakazil od svojej pacientky.

Ďalšou obeťou je 60-ročný všeobecný lekár z nemocnice v meste Saint-Avold v blízkosti mesta Metz, ktoré leží tiež pri nemeckých hraniciach. 

15:10 Predseda Štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura, ktorého má vláda odvolať z funkcie, momentálne vypovedá na NAKA. K majetkom jeho 20-ročného syna Krištofa sa vyjadrí o štvrtej na tlačovej konferencii, píše portál sme.sk

ONLINE POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE >>>