Viac FOTO nájdete TU!

Doteraz museli byť v Česku hlásené iba zhromaždenia nad 5000 ľudí. Od stredy vláda taktiež ruší výučbu na základných a stredných školách, informoval Babiš.

Vyjadrenie pobúrilo epidemiológa a námestníka ministra zdravotníctva Romana Prymulu (56).
Vyjadrenie pobúrilo epidemiológa a námestníka ministra zdravotníctva Romana Prymulu (56).
Zdroj: Petr Horník / Borgis / Profimedia

"Chceme zabrániť tomu, aby sa stalo, čo sa stalo v Taliansku, kde je celá krajina v karanténe. Dúfame, že to všetci pochopia," vysvetlil sprísnené opatrenia premiér.

 

Minister zdravotníctva Adam Vojtěch uviedol, že materských škôl sa zrušenie výučby od stredy nebude týkať. Povedal, že zatiaľ nie je potrebné, aby sa zatvorili reštaurácie či nákupné centrá. Problémom sú podľa neho jednorazové akcie.

V Česku momentálne podľa údajov ministerstva zdravotníctva evidujú 40 prípadov nákazy novým koronavírusom. Novým potvrdeným prípadom je 61-ročná žena zo Stredočeského kraja. Tá prišla do kontaktu s nakazenou ženou v zamestnaní, ktorá bola na lyžiach v talianskej Val Gardene, napísal v utorok ráno na Twitteri Vojtěch. Dodal, že druhým potvrdeným je muž ročník 1966 z Ústeckého kraja, ktorý sa vrátil z talianskeho Sextenu.

Vypredané regále v obchodoch.
Vypredané regále v obchodoch.
Zdroj: FACEBOOK

Pre šírenie infekcie platí v Česku od utorka zákaz návštev na lôžkových oddeleniach nemocníc a domovoch pre seniorov. Česká pošta tiež začne roznos informačných letákov do schránok, pripomína ČT na svojej webovej stránke.

Poľsko pre koronavírus ruší všetky hromadné podujatia

Poľská vláda rozhodla, že zruší všetky hromadné podujatia s cieľom obmedziť šírenie epidémie nového koronavírusu SARS-CoV-2 v krajine. V utorok to oznámil poľský premiér Mateusz Morawiecki.
"Na dnešnom stretnutí sme prijali rozhodnutie zrušiť všetky hromadné akcie," povedal novinárom Morawiecki, ktorého citovala agentúra Reuters.

Na snímke predseda vlády Poľska Mateusz Morawiecki
Na snímke predseda vlády Poľska Mateusz Morawiecki
Zdroj: Jaroslav Novák

Zákaz sa bude týkať okrem iného profesionálnych futbalových zápasov a koncertov. Podľa agentúry DPA sprísnené opatrenie neplatí pre divadlá, opery, filharmonické koncertné sály či umelecké galérie.

Výučba na školách na celoštátnej úrovni sa zatiaľ neruší, informoval počas brífingu minister školstva Dariusz Piontkowski.

V Poľsku doposiaľ ohlásili 18 prípadov nákazy, nikto z nich nezomrel. Aktualizované údaje v utorok zverejnilo poľské ministerstvo zdravotníctva, ktoré priniesla agentúra PAP.

Poľský prezident Andrzej Duda v pondelok večer novinárom povedal, že pre šírenie nákazy nového koronavírusu nebude organizovať veľké predvolebné mítingy. Prezidentské voľby sú v Poľsku naplánované na 10. mája.