Reklama

KONIEC 2 % pre MIMOVLÁDKY? Opozícia a komora neziskoviek posielajú DRSNÉ odkazy!

Reklama

Inštitút sociálnej demokracie, ktorý je podľa KDH napojený na stranu Hlas, navrhuje zobrať firmám možnosť podporiť 2 percentami z dane mimovládne organizácie. Čo na to dotknuté neziskovky a opozícia?

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) upozorňuje, že štát sa opäť snaží mimovládkam zobrať možnosť získať 2 % z daní. „Posadnutosť predstaviteľov vládnej koalície mimovládnymi organizáciami je naozaj neuveriteľná. Od začiatku vládnutia totiž strany Smer, Hlas a SNS na mimovládne organizácie systematicky útočia a snažia sa im sťažovať prácu," hovorí poslankyňa KDH a odborníčka na sociálnu oblasť Martina Holečková (40). Upozorňuje, že podobný pokus bol už v novembri 2023, keď sa v tejto súvislosti o rozruch postaral minister práce Erik Tomáš (Hlas).

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Roman Michelko: Mimovládky LGBTI ryžovali poza chrbát ministerky Šimkovičovej. Zastavila to!

    Napojenie na stranu HLAS

    Teraz Inštitút sociálnej demokracie (ISD) navrhol zákaz tieto 2 % darovať mimovládkam aj pre firmy. V dozornej rade ISD podľa Holečkovej pôsobia predseda Hlasu a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok či prezident Peter Pellegrini. Programovým riaditeľom je štátny tajomník ministerstva hospodárstva Kamil Šaško, rovnako z Hlasu. „Naozaj si neviem predstaviť, ako nadstranícky chce pôsobiť Pellegrini vo funkcii prezidenta, keď stále figuruje v orgánoch inštitútu, ktorý otvorene podporuje vládu a je napojený na stranu Hlas. Bolo by preto fér, keby sa Pellegrini tejto svojej pozície v Inštitúte sociálnej demokracie vzdal,” vyzvala prezidenta Holečková. Prezident Pellegrini však súčasťou inštitútu nie je. Potvrdil to predseda správnej rady ISD Martin Halás. Dňa 15. júna sa Pellegrini písomným podaním vzdal svojho členstva. „Údaje zverejnené na webovom sídle ISD budú v blízkom čase aktualizované," uviedol predseda ISD.

    Zdroj: tasr, facebook

    Prezident Pellegrini bol predsedom strany HLAS od jej vzniku. Po jeho zvolení za prezidenta kreslo po ňom prebral Šutaj Eštok.

    Peniaze pre nemocnice či bezdomovcov

    ISD tvrdí, že štát by tak mohol ročne získať 30 až 50 miliónov eur, ktoré by ministerstvo prerozdeľovalo tým, čo to potrebujú. Predseda MNO Zajac však upozornil, že tento krok by mohol ohroziť deti, chorých a chudobných. „Najväčší balík financií z asignácie dvoch percent aj od právnických osôb totiž dlhodobo smeruje do oblastí verejnej prospešnosti tým, ktorí to najviac potrebujú. Ide o oblasti vzdelávania, zdravotnej pomoci a sociálnej starostlivosti,“ priblížil Zajac. „Financie, ktoré nadácie založené firmami získajú, musia byť už dnes použité transparentne na zákonom stanovené verejnoprospešné aktivity," vysvetlil predseda MNO. Doplnil, že tieto peniaze sa používajú v nemocniciach, v domovoch dôchodcov a charitatívnych organizáciách, ktoré pomáhajú ľuďom bez domova, telesne či mentálne postihnutým a deťom.

    K zmene je kritický aj ďalší člen KDH: „Mimovládne organizácie si v každej krajine vážia a vlády sa snažia o partnerský prístup k nim. Na Slovensku sú na vedľajšej koľaji a vďaka neférovej kampani niektorých politických strán ich považujeme za nepriateľov," vyjadril sa podpredseda KDH Marián Čaučík. „Žiaľ, táto vládna koalícia namiesto toho, aby mimovládne organizácie ocenila za ich činnosť, tak im ešte hádže polená pod nohy,” doplnila Holečková. Do boja proti mimovládkam sa zapojilo množstvo koaličných politikov. Medzi hlavných predstaviteľov možno zaradiť Andreja Danka (SNS), Ľuboša Blahu (Smer) alebo Romana Michelka (SNS).