Kaštieľ v Budmericiach má nového správcu: Zvíťazila MINIFIRMA BEZ SKÚSENOSTÍ
21. 8. 2024, 14:00 (aktualizované: 25. 8. 2024, 10:08)
Správu kaštieľa v Budmericiach zverilo ministerstvo kultúry do rúk malej firme z Cífera. Stalo sa tak potom, ako rezort koncom júla vypovedal zmluvu s obecným sociálnym podnikom Obecné služby Budmerice. Nebolo by na tom nič zvláštne, ale novému správcovi chýbajú skúsenosti.
Zdroj: Peter Húska
Zdroj: Peter Húska
Zdroj: MATEJ KALINA
Galéria k článku
O chod Budmerického kaštieľa sa bude starať minifirma z Cífera Krino stav. Spoločnosť však nemá žiadne skúsenosti s verejnými zákazkami a do zoznamu subjektov, ktoré sa môžu uchádzať o takéto zákazy, bola zapísaná len pred mesiacom. Jej tržby od vzniku v roku 2017 presiahla hranicu 5-tisíc eur len raz, a to minulý rok, keď vykázala zisk 3-tisíc eur. Takže starostlivosť o chod kaštieľa bude najväčšou zákazkou tejto minifirmy, ktorá má jediného zamestnanca. Na základe akých kritérií nového správcu rezort kultúry zvolil, zatiaľ známe nie je. „Informácie o zákazke nie sú ani na portáli Úradu pre verejné obstarávanie, čo pri veľkosti tejto zmluvy (dovedna za zhruba 65-tisíc) umožnilo práve nedávne uvoľnenie pravidiel verejného obstarávania aktuálnou vládou," vysvetlilo na sociálnej sieti Transparency International Slovensko, ktoré celý spor medzi obcou a ministerstvom monitoruje.

Ako ďalej v statuse uvádza Transparency International Slovensko, ministerstvo kultúry podpísalo so spoločnosťou Krino zmluvu len do konca kalendárneho roka a za správcovské služby im mesačne zaplatí 14 480 eur. Obecnému podniku, ktorý sa o kaštieľ donedávna staral, rezort vyplácal 13 750 eur. „Rozsah služieb zostáva pritom podľa zmluvy takmer totožný, s tým rozdielom, že kaštieľ je v súčasnosti uzatvorený pre verejnosť a správca v ňom tak neubytováva ani neusporiada kultúrne akcie,“ píše organizácia. Ministerstvo tak rozhodlo 5. augusta, keď ukončilo spoluprácu s Obecným podnikom Budmerice. Dôvod? Podnik sa vraj o kaštieľ nestaral dostatočne. Za chybné označil rezort kultúry vyťaženie drevín na pozemku kaštieľa, tiež neoprávnené a neschválené inštalácie zariadení či prehliadky v kaštieli.
Zdroj: Peter Húska
Kaštieľ Budmerice
S tým však nesúhlasí starosta obce Jozef Savkuliak. Podľa neho bolo bývalé vedenie ministerstva so službami aj kultúrnymi akciami v kaštieli spokojné. Spokojní boli aj obyvatelia obce. Tí tvrdili, že kaštieľ nikdy nevyzeral lepšie. Nové vedenie rezortu kultúry si starosta už tak nepochvaľuje. „Nechcem mať s nimi už nič spoločné,“ tvrdí. Ministerstvo kultúry starostovi dokonca zaslalo výzvu na uhradenie vyše 50-tisíc eur za neoprávnené využívanie priestorov. Starosta vysvetľuje, že šlo napríklad o skladovanie starých školských lavíc v nepoužívaných garážach patriacich k areálu. Výzvu považuje za šikanóznu a brániť sa chce aj právne.
Zdroj: NMH/archív
Sídlo minifirmy Krino stav v Cíferi, ktorá má na starosti správu kaštieľa v Budmericiach.
Nová správcovská firma Krino sídli v nenápadnej budove v obci Cífer.
Firmu Krino vlastní manželský pár Vladimír a Monika Križanoví, no minulý rok sa do súťaže o správu kaštieľa nezapojili aj napriek svojmu záujmu. Najlepšiu ponuku vtedy predložil práve Obecný podnik Budmerice, ktorý sa o kaštieľ stará od roku 2021. „Manželka to sleduje, máme pred dôchodkom a kaštieľ pod nosom, tak sme vyskúšali a uspeli sme,“ vyjadril sa vlastník firmy Vladimír Križan. „So Šimkovičovou ani šéfom úradu Lukášom Machalom, ktorý si kaštieľ nedávno od ministerstva prenajal na víkendovú oslavu päťdesiatky za 100 eur, sa Križanoví vraj osobne nepoznajú,“ uvádza Transparency International Slovensko.
Zdroj: MICHAL SMRCOK
Na snímke rekonštruovaný kaštieľ v Budmericiach.
V Budmerickom kaštieli sa v apríli konala oslava 50-tky nového člena Rady STVR a pravej ruky šéfky rezortu kultúry Machalu. Počas osláv jeho narodenín bol kaštieľ pre verejnosť uzatvorený. Na dverách však visel oznam, že kaštieľ nebol dostupný z dôvodu rokovania ministerstva kultúry. Rezort kultúry kaštieľ Machalovi prenajal na 2 dni za menej ako 100 eur. Tvrdia, že cena bola stanovená znaleckým posudkom, ktorý bol vypracovaný ešte za ministerky Natálie Milanovej. Komerčné svadby sa v kaštieli ale konali za sumu až 350 eur. Aj preto si Šimkovičovej rezort myslí, že obec využívala kaštieľ na vlastné obohatenie a vypovedal im zmluvu. „Sme si plne vedomí, že kaštieľ je vzácnou a obľúbenou historickou a národnou kultúrnou pamiatkou, o to viac nás mrzí kritická situácia, ktorú audit ministerstva kultúry pri správe pamiatky odhalil. Rezort kultúry v súčasnosti intenzívne vykonáva všetky potrebné kroky, aby bol tento objekt čo najskôr opäť prístupný verejnosti,“ uviedlo v apríli ministerstvo.
Zdroj: Peter Húska
Kaštieľ Budmerice