Reklama

Štipľavý odkaz politológa Migaľovcom: Zdajú sa byť viac opoziční ako samotná opozícia

Reklama

Politológ Miroslav Řádek ale rebélii poslancov okolo Samuela Migaľa sčasti rozumie. Rétorika Matúša Šutaja Eštoka je od Roberta Fica na nerozoznanie. Zdôrazňuje, že Pellegriniho politika bola iná.

Parlamentní poslanci okolo Samuela Migaľa, ktorí si hovoria Hlas rozumu, požiadali v otvorenom liste o stretnutie s predsedom Hlasu Matúšom Šutajom Eštokom. Prekáža im odklon od "Pellegriniho politiky" a čoraz výraznejšie sa približovanie k politike Smeru. Politológ Miroslav Řádek pre Plus JEDEN DEŇ komentuje, či nespokojnosť štyroch poslancov Hlasu môže viesť až k rozpadu vládnej koalície. „Pred dvadsiatimi rokmi sa v SDKÚ tiež vytvorila platforma Slobodné fórum a o pár mesiacov z toho bola nová pravicová politická strana, ktorá mala 3,5 percenta a ovplyvnila vtedajšie prezidentské voľby." Na scenár, že by vláda stratila dôveru parlamentu, to ale odborník v dohľadnej dobe nevidí.

Okrem Samuela Migaľa sa poslanci Ján Ferenčák, Radomír Šalitroš a Roman Malatinec viac krát kriticky vyjadrili na adresu ministerstva kultúry a jeho krokov, nepáčila sa im cesta premiéra Roberta Fica do Moskvy a nevideli ani dôvod na odvolanie Michala Šimečku z postu podpredsedu Národnej rady. „Postupujú veľmi zvláštne. Niekedy sa zdajú byť viac opoziční ako samotná opozícia. Pri ďalších ich vyjadreniach to už zrazu nie je platforma, ako keby tí poslanci nevedeli kam patria. Niekde inde majú svedomie a niekde inde sú organizovaní."

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO Som slovenský premiér, nie ukrajinský sluha, hovorí Fico
    Zdroj: Facebook/Robert Fico

    Miroslav Řádek pripúšťa, že rebelujúci poslanci môžu svojim konaním ovplyvniť aj preferencie samotného Hlasu. „Dobre rozbehnutá politická strana zrazu stráca svoj kompas. Neviem si úplne dobre predstaviť, že by títo poslanci fungovali aj bez nejakého tichého súhlasu prezidenta Petra Pellegriniho." Ich kritike, že sa Hlas čoraz viac približuje k Smeru, ale politológ rozumie. „Hlas vznikol v roku 2020 s tým, že časť sociálno-demokratického prostredia sa chce odlíšiť od Roberta Fica. Po tom, čo sa vedenia ujal Matúš Šutaj Eštok, jeho slová sú od Ficových na nerozoznanie."

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Šéf polície Solák končí vo funkcii, dôvodom je tragédia na Zamagurí
      Zdroj: Youtube/M.Š.E.

      Migaľovci chcú podľa ich otvoreného listu Hlas najmä stabilizovať. Jednou z požiadaviek je aj výmena šéfa poslaneckého klubu Róberta Puciho. „Priznám sa, ja ho nepoznám," hovorí Miroslav Řádek. „Nepočul som jeho zásadnejšie postoje, nevidím výsledky jeho práce, či verejné vystúpenia. Pôsobí na mňa ako veľmi neviditeľný politik." Celistvosť koalície a postoj rebelujúcich poslancov dokonale preverí mimoriadna schôdza k vysloveniu nedôvery vláde Roberta Fica, ktorú iniciovala spoločne celá opozícia. Jej začiatok je naplánovaný na utorok 9:00 h.

      Autor článku

      V médiách začal aktívne pôsobiť od začiatku vysokoškolského štúdia v roku 1997. Od roku 2012 sa venuje diskusným formátom v domácej a zahraničnej politike. Aktuálne moderuje diskusnú reláciu Karty na stôl.