Reklama

Silvia Pekarčíková: Dohoda s lekármi spôsobuje regionálnym nemocniciam iba pachuť v ústach

Reklama

Šéflekárka Žilinskej župy upozorňuje, že podpis memoranda s lekárskymi odborármi prinesie iba prehĺbenie sociálnych rozdielov medzi zdravotníkmi a sťažené podmienky hospodárenia regionálnych nemocníc.

Dohodnuté memorandum ministerstva zdravotníctva a Lekárskeho odborového združenia (LOZ) narobilo vrásky aj slovenským župám, ktoré spravujú regionálne nemocnice. Riaditeľka oddelenia zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Silvia Pekarčíková v rozhovore pre Plus JEDEN DEŇ upozorňuje, že 77 % nákladov ich nemocníc tvoria iba mzdové nároky.

„Máme 2930 zamestnancov, z toho 440 lekárov, 867 sestier a zvyšok tvoria ostatní pracovníci. Naše príjmy musíme rozdeliť na dve časti. Jednou z nich je hospodársky výsledok ako celok, pri ktorom tento rok poklesneme z 5,4 na asi 1,1 milióna. Druhou zložkou je podnikateľská činnosť ako bufety, lekárne a podobne." Podľa Pekarčíkovej to stačí na pozitívny hospodársky výsledok, ale nie na očakávanú modernizáciu.

Správu 28 regionálnych nemocníc na Slovensku odovzdal štát vyšším územným celkom do rúk v roku 2003. „Do roku 2024 sa do našich župných nemocníc investovalo 63,4 milióna eur," hovorí v relácii Karty na stôl Silvia Pekarčíková. „Sú v tom zdroje ŽSK, európske fondy, alebo nejaké drobné zo štátneho rozpočtu." Šéflekárka Žilinského kraja oceňuje, že je kvalita zdravotnej starostlivosti prioritou aj regionálnych poslancov. „Po nástupe županky Eriky Jurinovej od roku 2018 to bolo v porovnaní s rokmi od 2003 až 47 miliónov eur."

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Minister Kamil Šaško v parlamente v rozprave o zdravotníckej legislatíve

    V rozhovore sme sa dotkli aj forme požiadaviek vedenia LOZ-ky na výšku platov lekárov, ktorá sa časti verejnosti nepáčila. Dokonca na adresu lekárov padali ostré vyjadrenia, že si pacientov berú za svojich rukojemníkov. „Obsah memoranda je pre štát a pre nás ako zriaďovateľov nevýhodný. Lekári to vnímajú ako svoju výhru, ale podpisom sa nedosiahol sociálny zmier, skôr z toho zostáva pachuť v ústach."

    Silvia Pekarčíková si uvedomuje náročnosť povolania lekára a chápe ich boj za lepšie ohodnotenie. „Na druhej strane je tu výrazný platový rozdiel medi nimi a sestrami, čo prehlbuje sociálne rozdiely." Ak budú musieť župné nemocnice splniť všetky dohodnuté podmienky memoranda, riaditeľka odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja očakáva rozpočtovo mimoriadne náročný rok.

    Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

    Riaditeľka odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja Silvia Pekarčíková v štúdiu Plus JEDEN DEŇ počas nakrúcania relácie Karty na stôl. Vo funkcii je od roku 2018.

    !! Pozrite si celú reláciu Karty na stôl so Silviou Pekarčíkovou !!

    V rozhovore sa dozviete:

    • aký je výsledok hospodárenia nemocníc v správe ŽSK
    • ako žilinská župa investuje do ich modernizácie
    • ako memorandum s lekármi ovplyvní počet výkonov a čakacie doby
    • aké negatíva prináša regionálnym nemocniciam optimalizácia siete nemocníc.

    Autor článku

    V médiách začal aktívne pôsobiť od začiatku vysokoškolského štúdia v roku 1997. Od roku 2012 sa venuje diskusným formátom v domácej a zahraničnej politike. Aktuálne moderuje diskusnú reláciu Karty na stôl.