Karty na stôl so Sylviou Porubänovou: Násilie nič nerieši! Musíme sa naučiť spolu komunikovať
17. 5. 2024, 18:45 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:56)
Príčinou brutálneho útoku Juraja Cintulu na predsedu vlády Roberta Fica môže byť aj nebezpečný mesiášsky komplex. "Počkajme ale na závery súdnych znalcov," zdôrazňuje.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Zdroj: Ján Krošlák
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Galéria k článku
Z pôvodne pacifistu sa stal brutálny a zákerný atentátnik. Sociologička Sylvia Porubänová v relácii Karty na stôl vysvetľuje možnú motiváciu dôchodcu Juraja Cintulu, ktorý bezprostredne a chladnokrvne vypálil na predsedu vlády Roberta Fica viacero rán. "O prípade máme zatiaľ len veľmi útržkovité informácie, ale napriek tomu to dokazuje, že nikto z nás nemá len jednu identitu. Zdá sa, že v priebehu rokov zmenil svoju politickú orientáciu."

Najviac zarážajúce sú protiklady atentátnika. "Na jednej strane to bol literárne činný a vnímavý človek," hovorí pre Plus JEDEN DEŇ Porubänová. "Napokon aj susedia a literárni kolegovia o ňom hovorili ako o človeku, ktorý sa neprejavoval agresívne. Nechcem špekulovať, počkajme na vyjadrenia súdnych znalcov, ale je známe, že bol obeťou trestného činu. Bol brutálne napadnutý narkomanom a je možné, že má v tejto špirále násilia nespracovanú traumu. Ide však len o dohad."

Zdroj: RTV Prievidza
Riaditeľka Slovenského národného centra pre ľudské práva otvorila v rozhovore aj istú pandorinu skrinku. "Je možné, že si uvedomil, že má istý vek a že už nemá čo stratiť a vykonať nejaké spoločenské dobro, alebo zachraňovať spoločnosť od zla." Podľa Sylvie Porubänovej je mimoriadne nebezpečné, ak niekto podľahne tzv. mesiášskemu syndrómu, pretože skutočnosť môže byť niekde úplne inde.
Známa sociologička ale jedným dychom upozorňuje, že napriek veku útočníka nemôžeme teraz hádzať všetkých seniorov do jedného vreca. "Nerada by som paušalizovala," hovorí v relácii Karty na stôl. "Tak, ako mladí ľudia, či ľudia v strednom veku, nie sú ani seniori jedna homogénna skupina. To by som diferencovala." Príčina radikalizácie názorov a konania nielen staršej generácie môžu byť aj sociálne siete. "Môžete žiť v nejakom malom meste a zrazu ste v spojení s celým globálnym svetom. Uveríte v to, že môžete ovplyvniť beh sveta. To sú tie riziká." Podľa Sylvie Porubänovej je ale potrebné si uvedomiť, že žijeme v slobodnom prostredí s demokratickými voľbami, ktorých výsledky je potrebné rešpektovať.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
V štúdiu Plus JEDEN DEŇ v relácii Karty na stôl bola hostkou výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva Sylvia Porubänová. Dlhodobo sa venuje výskumu rodiny a práv žien. Je vyhľadávanou analytičkou sociálno-spoločenských tém.
!! Pozrite si celú reláciu Karty na stôl so Sylviou Porubänovou !!
Diskutovali sme aj o týchto témach:
- či je zmierňovanie polarizovanej spoločnosti iba politická fráza
- aké nebezpečie v sebe skrývajú sociálne siete
- ako vníma emotívne vyjadrenia niektorých politikov, ktorí obviňujú médiá
- ako sa spoločnosť a politika zmení po atentáte na Roberta Fica.