Karty na stôl s Miriam Lexmann: Európska únia sa musí vrátiť do rúk jej občanov
29. 5. 2024, 10:00
Europoslankyňa upozorňuje, že európske inštitúcie sú veľakrát odtrhnuté od skutočných záujmov krajín spoločenstva. Ideológia LGBTI nemôže byť nadradená ekonomickým záujmom.
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: facebook/milan majerský
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Galéria k článku
Líderka kandidátky KDH do europarlamentu Miriam Lexmann v relácii Karty na stôl vysvetľuje výhody nášho členstva v európskom spoločenstve. "Projekt bol postavený kresťanskými demokratmi, aby vytváral mierové prostredie medzi krajinami a národmi po dvoch svetových vojnách." Desaťročia spoločnej cesty Európy má však aj pridanú hodnotu. "Prispieva k ochrane ľudských práv a dôstojnosti, podporuje ekonomiku, ale aj vyrovnáva regionálne rozdiely."
Pri našom vstupe do Európskej únie pred dvadsiatimi rokmi ľudia očakávali rýchlejšie vyrovnávanie platov a životnej úrovne. To sa však zatiaľ nepodarilo. "Už viackrát som upozorňovala, že európske inštitúcie sú mnohokrát odtrhnuté od týchto cieľov," upozorňuje europoslankyňa. "Zasahuje sa do kompetencií členských štátov, v uzneseniach často kritizujeme veci, ktoré by sme nemali. Nie je to v európskej kompetencii a ja s tým nesúhlasím." Podľa Lexmann tým europarlament zbytočne plytvá časom, ktorý by sa dal využiť efektívnejšie napríklad na zlepšenie konkurenčného prostredia.
Zdroj: Pavel Neubauer
Predseda opozičného KDH Milan Majerský predstavuje kandidátnu listinu hnutia do volieb do Európskeho parlamentu v Bratislave v nedeľu 10. marca 2024. KDH do eurovolieb povedie súčasná europoslankyňa Miriam Lexmann
Slovensko musí v novom volebnom období europarlamentu zrýchliť aj v čerpaní eurofondov. "Ich hlavným cieľom je práve vyrovnávať regionálne rozdiely." Europoslankyňa Miriam Lexmann ponúka aj príklad zo Slovenska. "Keď sme vstupovali do EÚ, rozdiel medzi Bratislavským a Prešovským krajom bolo asi 9000 eur HDP na obyvateľa, dnes je to takmer 30 tisíc. My sme teda rozdiely strojnásobili namiesto toho, aby sme ich vyrovnali. A toto je obrovský problém."

Zdroj: facebook/miriam lexmann
Riešenie by mohlo byť v zlepšení komunikácie vlády s europoslancami. "Viackrát som ponúkala riešenia ako to urobiť. Napríklad na infraštrukturálne projekty dať nulovú spoluúčasť. Aby aj malá obec vedela robiť zmeny bez toho, aby si musela požičať." Štát by mal byť aktívnejší. "Je jeho úlohou, aby túto spoluúčasť niesol na svojich pleciach. Pretože ak túto podporu chudobnejšie regióny nedostanú, nikdy sa neposunú dopredu," hovorí v relácii Karty na stôl Miriam Lexmann.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Miriam Lexmann je poslankyňou Európskeho parlamentu KDH v Európskej ľudovej strane. Venuje sa ochrane ľudských práv a náboženských slobôd, pomoci sociálne slabším, ale aj dezinformáciám vo verejnom priestore.
!! Pozrite si celú reláciu Karty na stôl s poslankyňou Európskeho parlamentu Miriam Lexmann !!
Diskutovali sme aj o týchto témach:
- ako KDH vníma súčasnú krízu politických diskusií
- či hlas jedného europoslanca dokáže v EÚ niečo zmeniť
- ako aktivisti zasahujú do racionálneho rozhodovania v Európskej komisii
- či EÚ presadzuje ideológiu LGBTI na úkor ekonomického rozvoja
- ako Green Deal ohrozuje ekonomiku Slovenska.