Reklama

Karty na stôl s Mariánom Kérym: Za vstup Ukrajiny do NATO určite nezahlasujem

Reklama

Podľa šéfa zahraničného parlamentného výboru Slovensko síce schválilo záverečnú rezolúciu summitu vo Washingtone o vstupe Ukrajiny do NATO, poslanci Smeru to ale v Národnej rade budú blokovať. Robí Smer jeden typ politiky doma a iný v zahraničí?

Ďalšia finančná podpora Ukrajiny a jej budúcnosť v NATO. Aj to je jeden zo záverov nedávno skončeného summitu NATO vo Washingtone, pod ktoré sa podpísali aj prezident Peter Pellegrini a ministri Juraj Blanár a Robert Kaliňák.

Šéf zahraničného parlamentného výboru Marián Kéry ale v relácii Karty na stôl vysvetľuje, že podpora vstupu Ukrajiny do NATO nie je z našej strany tak jednoznačná. „Je to iba prilievanie oleja do ohňa. Poviem za seba. Ak by prišlo k hlasovaniu v Národnej rade o členstve Ukrajiny v Severoatlantickej aliancii, určite budem hlasovať proti. Ani pár volov ma neprinúti svoje rozhodnutie zmeniť." Je potrebné pripomenúť, že so vstupom do NATO ktorejkoľvek krajiny musia súhlasiť všetky parlamenty členských krajín.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Parlamentný šéf zahraničia Marián Kéry: Atentát na Trumpa PRESNE kopíruje príbeh Roberta Fica

    Opozícia Smeru už dlhšie vyčíta, že jeden štýl politiky robí doma a druhý v zahraničí. Člen predsedníctva strany s tým nesúhlasí. „Nemyslím si to. Veď ani Viktor Orbán nemal problém s podpisom takto naformulovaného záverečného uznesenia." Veľa vecí sa totiž podľa Kéryho vyjasňuje za zatvorenými dverami. „Tam si určite jasne povedali svoje podmienky. Aj Slovensko, aj Maďarsko. Je tu skôr druhá skupina politikov, ktorí sa oficiálne vyjadria za vstup a potom sa prerieknu ako istý nórsky politik, že je to úplne vylúčené. To mi príde zo strany niektorých štátov úplne falošné."

    Zdroj: Mark Schiefelbein/AP/TASR

    Prezident SR Peter Pellegrini bezprostredne po prílete v pondelok 8. júla 2024 na leteckú základňu vo Washingtone. Prezident Peter Pellegrini priletel, aby sa zúčastnil na summite NATO.

    Dlhodobou rétorikou vládneho Smeru je nájsť u nášho východného suseda mierovú cestu riešenia konfliktu s Ruskom. „Dnes je to o to náročnejšie, že Ruská federácia už dosiahla aj určité územné zisky," hovorí politik. „Je otázne, či sa bude chcieť takých rokovaní zúčastniť. Navyše viacerí kritizovali mierový summit vo Švajčiarsku. Hovoriť o mieri bez Číny nemôže mať dobrý výsledok." Poslanec preto volá po kompromisoch na oboch stranách. „Ak sa očakáva dobrý výsledok, za jedným stolom musia sedieť Ukrajinci aj Rusi." Na to budú ale potrební silní hráči, ktorí dokážu obe strany zmieriť.

    S istou formou pokusu o zmierenie konfliktu na východ od nás prišiel začiatkom júla opäť maďarský premiér, ktorého ale EÚ kritizuje, že to robí bez mandátu európskeho spoločenstva. „Ja na tej ceste nevidím nič zlé," zdôrazňuje šéf zahraničného výboru parlamentu Marián Kéry. „Orbán navštívil Moskvu aj Kyjev. Chcel vedieť, aké majú obe strany pozície. Myslím si ale, že Maďarsko nie je ten hráč, ktorý by dokázal, aby títo nezmieriteľní rivali sedeli za jedným politickým stolom."

    Zdroj: EMIL VAŠKO

    Predseda Zahraničného výboru NR SR Marián Kéry v štúdiu Plus JEDEN DEŇ. Je členom predsedníctva a poslancom Smeru-SSD. V NR SR pôsobí od roku 2012.

    !! Pozrite si celú reláciu Karty na stôl s Mariánom Kérym !!

    Diskutovali sme aj o týchto témach:

    • prečo koalícia prišla s ďalšou rýchlou novelou trestných kódexov
    • či piati zvolení europoslanci Smeru ostanú mimo európskych frakcií
    • prečo premiér Robert Fico volí po atentáte ostrejší slovník
    • ako Smer reaguje na pokus o atentát na Donalda Trumpa
    • či je Smer spokojný s prvými krokmi prezidenta Petra Pellegriniho.