Reklama

Karty na stôl s Eduardom Chmelárom: Žiadna koaličná kríza sa nekoná. Huliak iba baží po moci

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Karty na stôl s Eduardom Chmelárom: Žiadna koaličná kríza sa nekoná. Huliak iba baží po moci
    Reklama

    Jednomyseľné hlasovanie všetkých koaličných poslancov o konsolidačnom balíčku je podľa politického analytika jasným signálom, že vláda Roberta Fica má plnú podporu.

    Konsolidačný balíček mal okrem ozdravovania verejných financií aj iný rozmer. Pri prijímaní nepopulárnych opatrení preveril celistvosť koalície. „Hlasovanie v prvom rade dokazuje, že žiadna vládna, alebo koaličná kríza sa nekoná," hovorí v relácii Karty na stôl pedagóg a politický analytik Eduard Chmelár. „Kríza by to bola, ak by neprechádzali vládne zákony. A ako vidíme, zabrala celá vládna väčšina do jedného poslanca."

    Analytik jedným dychom dodáva, že koaličné spory nepovažuje iba za búrku v pohári vody, no kritiku opozície o rozhádanej koalícii označuje ako nekorektnú. „Tie hádky zďaleka nie sú také, ako v minulom období. Uvedomme si, že po roku Matovičovej vlády sme tu mali novú vládu a nového premiéra." Súčasná opozícia Roberta Fica už viackrát vyzvala, aby k napätiu medzi SNS a Hlasom zaujal konkrétne stanovisko. Jeho bývalý poradca však jeho postup chápe. „Ja premiérovi nezazlievam, že mlčí. Ubezpečujem vás, že Robert Fico do toho veľmi aktívne vstupuje, ale nie pred kamerami."

    Eduard Chmelár ponúka aj príklad z roku 2017. „Spomeňte si, že tu boli horšie časy, kedy Andrej Danko roztrhal koaličnú zmluvu a počas celej krízy Robert Fico nevystúpil pred kamerami ani raz. Má na to svoj dôvod, on to rieši za zatvorenými dverami." Keby do toho podľa odborníka vstúpil, bola by z toho ešte väčšia koaličná roztržka a nikomu by to nepomohlo.

    Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

    Na snímke Andrej Danko a Rudolf Huliak počas rokovania parlamentu 16. júla ešte v družnej debate. Po Huliakových nečakaných požiadavkách Danko vyhlásil, že "už si ku mne nesadne nikdy v živote."

    Na pozadí rokovaní o konsolidačných opatreniach si svoju politickú etudu zahral člen poslaneckého klubu SNS Rudolf Huliak. Po slovných urážkach progresívnej poslankyne Lucie Plavákovej a medializovanom páde v STVR Danka vyzval, aby sa jeho ministrana objavila v názve poslaneckého klubu SNS a ohlásil podporu Richarda Rašiho na post predsedu NR SR. Andrej Danko mu odkázal, že je zradca a na požiadavku sedieť ďalej na koaličných radách môže zabudnúť.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Andrej Danko reaguje na tlačovú konferenciu Rudolfa Huliaka

      „Prišlo na moje slová a presne pred týmto som varoval," zdôrazňuje politický analytik. „Upozorňoval som na to, že niektorí ľudia v klube SNS sa správajú ako neriadené strely." Andrej Danko sa podľa Chmelára v tomto spore javí ako ten racionálnejší. „Povedzme si fakty. To, čo žiada partia okolo Rudolfa Huliaka, na to nemá právo. Veď tu nejde o koalíciu. A či bude sedieť v koaličných radách, to je vo výlučnej právomoci lídrov koaličných strán." Eduard Chmelár nevylučuje istý vzdor ani ďalších poslancov politicky rozmanitého klubu SNS. „V prípade Rudolfa Huliaka ide iba o obyčajný mocenský kalkul, pretože mnoho z tých ľudí si uvedomuje, že sú v parlamente posledný krát a tak sa z toho budú snažiť vyťažiť maximum," uzavrel politický analytik.

      Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

      Pedagóg, publicista, spisovateľ a politický analytik Eduard Chmelár v štúdiu Plus JEDEN DEŇ počas nakrúcania relácie Karty na stôl. Pôsobil ako poradca predsedu vlády Roberta Fica. Dlhodobo sa angažuje vo verejnom a politickom živote.

      !! Pozrite si celú reláciu Karty na stôl s Eduardom Chmelárom !!

      Okrem domácich tém, sme diskutovali aj o situácii vo svete:

      • prečo rakúske voľby s prehľadom vyhrala krajná pravica FPÖ
      • prečo majú populistické strany rastúci trend v celej Európe
      • aká je politika Izraela a situácia na Blízkom východe
      • prečo sa nehovorí viac o masakrovaní civilistov v Pásme Gazy
      • či Európska únia hodnotí vojenské konflikty jednotným metrom, alebo selektívne.

      Autor článku

      V médiách začal aktívne pôsobiť od začiatku vysokoškolského štúdia v roku 1997. Od roku 2012 sa venuje diskusným formátom v domácej a zahraničnej politike. Aktuálne moderuje diskusnú reláciu Karty na stôl.