Karty na stôl s Róbertom Dobrovodským: Pomoc ľuďom postihnutých chudobou musí byť prioritou
5. 11. 2024, 17:35 (aktualizované: 5. 11. 2024, 17:41)

Ombudsman Róbert Dobrovodský upozorňuje, že nedostatok finančných prostriedkov a osamelosť je najčastejšou príčinou porušovania ľudských práv. Výsledky jeho práce dnes odobrilo až 141 parlamentných poslancov.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Galéria k článku
Z 1902 podnetov v roku 2023 konštatoval úrad ombudsmana 67 porušení ľudských práv a slobôd. Aj to stálo vo výročnej správe Verejného ochrancu práv, ktorú dnes vzalo na vedomie rekordných vyše 140 poslancov Národnej rady.
Róbert Dobrovodský bude vo funkcii ombudsmana 1. decembra presne 2 roky. „Pre mňa, ale aj pre kanceláriu ochrancu ľudských práv je to veľké vysvedčenie a hlavne povzbudenie," hovorí v relácii Karty na stôl. „O to viac, že nie vždy mohlo byť moje ombudsmanské stanovisko po vôli všetkým poslancom a niekedy sa mohli cítiť byť kritizovaní." Hlavným cieľom úradu je podľa jeho šéfa orientovať sa na problémy človeka a aby sme žili v ľudsko-právne vľúdnej krajine.

Ombudsman pripomína, že prácu ochrancu práv berie veľmi vážne od prvého dňa vo funkcii. „Chudoba je jedna z najväčších výziev. Je príčinou aj následkom porušovania ľudských práv." Najviac zraniteľní sú ľudia bez finančných možností, alebo tí, ktorí žijú osamelo. „Dva roky mi ukázali, že sa ich vieme ujať. Pracujeme bezplatne, dá sa na nás neformálne obrátiť a nič to nestojí, neplatia sa ani súdne poplatky." Podľa Dobrovodského nie všetky prípady končia na súde, niekedy stačí zdvihnúť telefón a veci vybaví priamo zo svojej pozície.
Veľký projekt pomoci chudobným vrstvám obyvateľov predstavil verejný ochranca práv ešte koncom leta. Výsledkom bol široký okrúhly stôl odborníkov z viacerých oblastí zdravotníctva, či sociálnych vecí. „Vláde, či ministerstvám sme odporučili viacero téz. Jednou z nich bola aj pomoc dlžníkom v rámci zdravotného poistenia. Nezdá sa mi byť v poriadku, že sú vylúčení z liečenia chronických ochorení." Ombudsman avizuje, že sa s rezortom zdravotníctva dohodli. "Je tu návrh zákona, kde bude naše odporúčanie implementované."
Ďalším odporúčaním ombudsmana pri boji s chudobou je lepšia komunikácia štátu pri pomoci ľuďom bez domova. „Chýba nám totiž zákon o sociálnej zdravotnej starostlivosti," hovorí v relácii Karty na stôl Róbert Dobrovodský. „Ľudia sú totiž chorejší, sú osamelejší a tieto dva systémy musia na seba reagovať. Ak niekoho vezmú do nemocnice a je bez domova, potrebuje následne opatrovateľskú službu. Ak ho zdravotná služba prepustí, nesmie ho nechať na ulici." Lepšia komunikácia zdravotníctva a sociálnych služieb musí byť podľa ombudsmana prioritou.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Verejný ochranca práv SR Róbert Dobrovodský v štúdiu Plus JEDEN DEŇ počas nakrúcania relácie Karty na stôl. V úrade je od 1. decembra 2022. Dlhoročne sa venuje rodinnému právu a pomoci týraným deťom. V roku 2020 získal ocenenie Trnavskej univerzity za vynikajúce výsledky v oblasti pedagogickej činnosti (Cena Martina Palkoviča).
!! Pozrite si celú reláciu Karty na stôl s Róbertom Dobrovodským !!
Diskutovali sme aj o týchto témach:
- aké prípady rieši úrad Verejného ochrancu práv najčastejšie
- ako a kde sa môže občan na úrad obrátiť
- aké sú výsledky zistení kontroly zaobchádzania s ľuďmi v CPZ
- či je štát v čase masívnej konsolidácie ochotný ľuďom v núdzi pomáhať.