Karty na stôl s Miroslavom Řádkom: Ak by sa opozícia dostala k MOCI, dávam jej tak POL ROKA
14. 3. 2025, 17:45

Politológ upozorňuje, že opozícia je zatiaľ na prebratie vládnutia v krajine nepripravená. Miroslavovi Řádkovi chýba deklarácia spoločného programu a obrusovanie hrán v kultúrno-etických otázkach.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
Zdroj: fb/ps
Galéria k článku
Koalícia sa na kompletnej rekonštrukcii vlády stále nedohodla. Na otázku, či dokáže 25. marca otvoriť riadnu parlamentnú schôdzu, odpoveď nepozná. Politológ z Trenčianskej univerzity Miroslav Řádek to už na dlhé trvanie vládnej koalície nevidí. „Pokojne sa môže stať, že marec bude posledný mesiac štvrtej vlády Roberta Fica," hovorí pre Plus JEDEN DEŇ. „Už takmer rok sa nevedia dohodnúť, kto povedie parlament. Síce už máme platné dodatky koaličnej zmluvy, ale vnútorné vzťahy to neozdravilo."

Zdroj: facebook.com/robertficosk
V takejto situácii by sa očakávalo, že z toho bude ťažiť najmä opozícia. Tá je ale podľa odborníka vo svojich krokoch značne vágna. „Ak by som bol členom opozície a viem, že niektoré strany môžu spolu nejakým spôsobom fungovať, tak by som sa snažil opozíciu spájať na spoločných programových konferenciách." Témami by mohli byť nielen domáca a zahraničná politika, ale napríklad aj kultúrno-etické otázky, na ktorých by to opozícii zrejme najviac škrípalo.
„Ak by sa k moci dostala opozícia, tak by sa pri súčasných podmienkach mohlo stať, že do pol roka by mohla byť na tom ako terajšia vládna koalícia," analyzuje Miroslav Řádek v diskusii Karty na stôl.

Zdroj: Facebook/Samuel Migaľ
Slovensko v roku 2026 čaká ďalšia konsolidácia za asi 2 miliardy eur. Politológ odpovedal preto aj na otázku, či politici opozície ponúkajú svojim voličom jasné riešenia. „Obávam sa, že nie naprieč celým politickým spektrom. Pokiaľ štát nezačne na šetriť na sebe, možno na 13. dôchodkoch, alebo pri iných výdavkoch spojených so štedrou sociálnou politikou, bude to z makroekonomického hľadiska ťažko uchopiteľné." Opozičným politikom, najmä Progresívnemu Slovensku, sa preto do nepopulárnej argumentácie veľmi nechce.
„Obávajú sa verejnej mienky. Každý politik, ktorý voličovi povie, že mu niečo vezme, tak je odsúdený na volebný neúspech." Miroslav Řádek ale pripomína, že jedna z opozičných strán je odvážnejšia. „Jediní, kto tu otvorene hovorí o rušení 13. dôchodkov v súčasnej podobe a transakčnej dane, sú predstavitelia SaS. Takéto veci sa ale nehovoria ľahko, pretože strany na hrane 5 % si takýmito výrokmi môžu spečatiť svoj osud."
Zdroj: EMIL VAŠKO
Politológ Miroslav Řádek v štúdiu Plus JEDEN DEŇ počas nakrúcania relácie Karty na stôl. Pôsobí na Katedre politológie Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka. Je stálym komentátorom redakčného oddelenia politiky.
!! Pozrite si celú reláciu Karty na stôl s politológom Miroslavom Řádkom !!
V rozhovore sa okrem iného dozviete:
- či je dohoda koalície so Samuelom Migaľom ešte reálna
- či prezident Pellegrini speje k možnosti rozpustenia parlamentu
- či je Rudolf Huliak dôveryhodným ministrom športu
- prečo chce Andrej Danko meniť volebné pravidlá
- prečo je Robert Fico v Bruseli menej razantný ako doma.