Karty na stôl s Martinom Klusom: Protesty ÁNO - ale téma vystúpenia z EÚ a NATO nie je aktuálna
24. 1. 2025, 18:00 (aktualizované: 29. 1. 2025, 17:18)

"Treba sa rozprávať aj s Vladimirom Putinom, ale nie na úkor našich prirodzených spojencov na strane EÚ," zdôrazňuje pre Plus JEDEN DEŇ bývalý štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: TASR/AP
Galéria k článku
Dnešné protesty po celom Slovensku sú namierené aj proti zahraničnej politike súčasnej vlády Roberta Fica. Spúšťačom boli stretnutie premiéra s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a januárová parlamentná delegácie v Moskve. „Je to prekročenie určitej červenej línie," hovorí bývalý štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus. „Jednak ako sme sa to dozvedeli od prezidenta Vučića (Aleksandar Vučić, prezident Srbska, pozn. redakcie) a že to bola kvázi súkromná cesta, čo je protokolárny nezmysel. Na konci dňa, nevedel o tom ani prezident Slovenskej republiky."

Zdroj: Instagram/R.F.
Vytrvalý argument vládnej koalície robenia politiky na všetky štyri svetové strany nie je podľa Klusa nerozumný. „Ak to vezmeme do dôsledkov, je to správna politika. Áno, treba sa rozprávať aj s Vladimirom Putinom." Problémom vidí odborník inde. „Nesmie to byť politika, ktorá zaváňa jednostrannosťou. Možno nám potom chýbajú kontakty na strane našich prirodzených spojencov na strane EÚ. Ak nám ide napríklad o riešenie plynu, odpoveď leží v Bruseli, nie v Moskve."
Zdroj: František Iván
Na snímke účastníci protestu "Slovensko je Európa" v Košiciach v piatok 10. januára 2025. FOTO TASR - František Iván
Opozícii a organizátorom protestov sa nepáči ani výrok parlamentného podpredsedu Tibora Gašpara, ktorý pripustil vystúpenie Slovenska zo štruktúr EÚ a NATO. Koalícia a samotný premiér to už ale viac krát dementovali. „V prvom rade si povedzme, či je vôbec vhodné, aby sa takáto diskusia začala," hovorí v relácii Karty na stôl Martin Klus. „Na druhej strane ak koalícia opakovane odmieta, že by niečo také mohlo nastať, tak sa pragmaticky zamyslime, či túto debatu chceme živiť protestami, alebo nie." Podľa Klusa sú protesty na mieste, ale v otázkach realizácie zahraničnej politiky.

Zdroj: X
S Martinom Klusom sme sa v štúdiu Plus JEDEN DEŇ venovali aj inaugurácii nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a či bude Európska únia v kontexte jeho silných vyhlásení nútená robiť revíziu svojich základných myšlienok v obchodných a kultúrno-etických témach.
Zdroj: Ben Curtis/AP
Americký prezident Donald Trump už úraduje! V Oválnej pracovni Bieleho domu už podpísal desiatky kontroverzných výkonných nariadení.
„Je tu iná realita, na to si budeme musieť zvyknúť. Trump má veľa priaznivcov, napríklad taliansku premiérku Giorgiu Meloniovú, ktorá sa určite rada chytí niektorých jeho myšlienok a prenesie ich na pôdu summitov EÚ. Viktor Orbán bol na viacerých súkromných návštevách, nevieme o čom rokovali. A možno sa dočkáme aj jeho návštevy na Slovensku, ako sa o tom hovorí a dozvieme sa viac jeho očakávaní od Európy ako jeho spojenca," uzavrel Martin Klus.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus v štúdiu Plus JEDEN DEŇ počas nakrúcania relácie Karty na stôl. Momentálne pôsobí na akademickej pôde v odbore politológia a je hlavným analytikom prieskumnej agentúry SCIO.
!! Pozrite si celú reláciu Karty na stôl s Martinom Klusom !!
Diskutovali sme aj o týchto témach:
- ako by mal vyzerať spravodlivý mier na Ukrajine
- či je plyn cez Turkstream pre Slovensko dobrou voľbou
- či sú informácie o údajnom štátnom prevrate iba politickou hrou
- ako môže Donald Trump zmeniť kľúčové európske témy a politiku.