Karty na stôl s Mariánom Viskupičom: Transakčnú daň je potrebné zrušiť! Poškodí našu ekonomiku
11. 2. 2025, 13:00

Podľa tímlídra SaS pre ekonomiku sú vládou nastavené konsolidačné opatrenia neefektívne. Navrhuje lepší výber daní, jasnejšie pravidlá pri DPH a značnejšie úspory na strane štátu.
Zdroj: TASR - Pavol Zachar
Zdroj: JOZEF FORRO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Galéria k článku
Liberáli z SaS patria medzi najväčších kritikov súčasnej konsolidácie v sume 2,7 miliardy eur. Ich podpredseda Marián Viskupič by privítal napríklad jasnejšie pravidlá pri DPH. „Jej zjednodušením a bojom proti únikom sa dajú získať stovky miliónov eur," hovorí v relácii Karty na stôl. „Tu sa stalo niečo iné. Minister vymyslel novú daň z cukru, kde budú potrební zamestnanci navyše. Alebo štát vymyslel novú daň z transakcií, kde budú potrební ďalší úradníci. Štát si vytvoril oveľa viac agendy a som presvedčený, že o to menej bude mať energie na kontrolu daňových únikov."

Zdroj: Facebook/SaS
Podpredseda parlamentného finančného výboru ale priznáva, že úspora verejných financií nejde bez bolestivých opatrení. „Neexistuje konsolidácia, ktorá by sa ľudí nedotkla." So svojimi výdavkami by mal štát narábať opatrnejšie. „Štát teraz nakúpil dve nové luxusné lietadlá. Ozaj ich potrebujeme? Veď to sú zbytočné desiatky miliónov eur." Viskupič kritizuje aj vznik nového ministerstva športu. „Keď už ho potrebujeme, má sídliť na najlukratívnejšej adrese v meste za dvojnásobný prenájom," pýta sa.
Marián Viskupič pre Plus JEDEN DEŇ tvrdí, že najhorším opatrením celej konsolidácie je nová transakčná daň. „Už na minulej schôdzi Národnej rady sa dával návrh na jej zrušenie, čo koalícia bohužiaľ odmietla." K dani platnej od 1. apríla mala pôvodne výhrady aj Európska centrálna banka (ECB). „Slušne povedala, že by ju bolo najlepšie nezavádzať, čo vláda nepočula. Po troch novelizáciách ale napokon pripomienky ECB koalícia zapracovala. Je tu ešte podnikateľský sektor, ktorý zvažuje podanie na EÚ." Podpredseda SaS ale jednoznačne tvrdí, že v prípade zmeny politických pomerov v krajine by túto daň ako prvú zrušili.

Zdroj: instagram.com/karol_galek_sas/
Výrazné zmeny v domácej ekonomike je možno očakávať aj po nástupe Donalda Trumpa. Naša závislosť na automobilovom priemysle môže spôsobiť v prípade zavedenia dovozných ciel značné problémy. „Samotný Zväz automobilového priemyslu jasne hovorí, že prípadné clá na dovoz do USA prinesú prepad predaja u nás vyrábaných vozidiel, čo sa prenesie do zníženia výroby a menšieho počtu zamestnancov." Marián Viskupič preto volá po väčšej diverzifikácii nášho priemyslu.
„Nejde však len o USA, ešte väčším problémom sú čínske automobilky. EÚ urobila v tejto oblasti veľa zlých rozhodnutí, z rodinného striebra sme si zarobili na problémy vlastnými rozhodnutiami. Ako Slovensko si musíme uvedomiť, že je nebezpečné ak ekonomicky stojíme len na jednom pilieri. Aby sme boli konkurencieschopní, musíme hľadať aj iné oblasti priemyslu," uzavrel.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Podpredseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS) v štúdiu Plus JEDEN DEŇ pri nakrúcaní relácie Karty na stôl. Zároveň je podpredsedom strany a tímlídrom pre verejné financie.
!! Pozrite si celú reláciu Karty na stôl s Mariánom Viskupičom !!
Diskutovali sme aj o týchto témach:
- prečo chce SaS zakotviť naše členstvo v EÚ a NATO v ústave
- aká alternatívu voči Smeru ponúka SaS
- aký je potenciál opozície na zloženie stabilnej vlády
- ako by SaS nastavila efektívnu konsolidáciu
- či je dôchodkový systém pri strate Sociálnej poisťovne udržateľný.