Karty na stôl s Janou Červenákovou: Mestá sú v žalostnej situácii. Majú ohrozené rozpočty 2025
28. 11. 2024, 17:00

Viceprezidentka ÚMS upozorňuje, že ani pri vysokom dátume nemajú mestá zo strany štátu všetky potrebné údaje pre zostavenie vyrovnaného hospodárenia v roku 2025. Očakáva s vládou efektívnejší dialóg.
Zdroj: ROBO HUBAČ
Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Galéria k článku
Pre slovenské mestá je koniec tohto roka mimoriadne zložitý. Dôvodom sú podľa výkonnej viceprezidentky Únie miest Slovenska (ÚMS) Jany Červenákovej nejasné rozhodnutia štátu, ktoré negatívne ovplyvňujú zostavenie ich vyrovnaného hospodárenia na rok 2025. „Tvorba mestských rozpočtov sa začína už v lete," hovorí v relácii Karty na stôl. „Pre nás bola dôležitá septembrová daňová prognóza a poplatky za ukladanie a zber odpadu, kde došlo k chaotickej situácii." Ďalším nevyriešeným problémom štátu smerom k samosprávam je aj normatív na materské školy. "Bol zverejnený iba v absolútnej hodnote, teda aké prostriedky asi môžeme očakávať. Pomohlo to iba čiastočne."

Zdroj: Facebook/ Michal Kaliňák
Pri tvorbe hospodárenia miest je pri tom veľmi dôležité vedieť, s akými príjmami môžu počítať. „Je veľmi pravdepodobné, že samosprávy nebudú môcť rok 2025 prežiť bez toho, aby urobili revíziu rozpočtov." Jana Červenáková očakáva zmeny už prvom štvrťroku. Výpadok z príjmov by mohli čiastočne nahradiť účelovo viazané financie z tzv. rezervného fondu, o ktorého uvoľnení momentálne rokujú parlamentní poslanci. „Tieto peniaze sa posledné roky minuli na dofinancovanie bežných potrieb samospráv a dnes rezervy pre prípad krízových situácií nemáme." Únia miest Slovenska by podľa jej viceprezidentky očakávala s vládou vo finančných otázkach efektívnejší dialóg.
Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj
Na snímke zľava minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši (Hlas-SD) a prezident ÚMS a primátor Trenčína Richard Rybníček na spoločnej tlačovej konferencii.
Veľmi citlivou témou pre obyvateľov je v čase konsolidácie aj možné zvyšovanie miestnych daní a poplatkov. „Objektívne si povedzme, že aj keď sme proti ich zvyšovaniu, ak si vyrátate aká je napríklad daň z nehnuteľností na jeden mesiac, tak v pomere služieb mesta to nie je vôbec veľká suma," zdôrazňuje pre Plus JEDEN DEŇ Jana Červenáková. „V iných krajinách sú majetkové dane oveľa vyššie. Keď neprejdeme zmenou, že dane budú aj reálne odrážať majetkovú situáciu daňovníka, budeme naďalej v problémoch."
Na rozpočty samospráv podľa viceprezidentky ÚMS výrazne finančne dopadne aj zvýšenie DPH a transakčnej dane. „Samospráva nie je platcom DPH. Ale všetky externé tovary a služby, ktoré nakupuje, jej zdraženú o 3 %." Jana Červenáková upozorňuje, že sa to zákonite premietne do výdavkových limitov. „Viacero samospráv preto zvažuje zvýšenie dane z nehnuteľností aspoň o mieru inflácie. No sú aj také, ktoré sú už na strope a už na to nemajú priestor."
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Výkonná viceprezidentka Únie miest Slovenska (ÚMS) Jana Červenáková v štúdiu Plus JEDEN DEŇ počas nakrúcania relácie Karty na stôl. Je expertkou na financovanie samospráv.
!! Pozrite si celú reláciu Karty na stôl s viceprezidentkou ÚMS Janou Červenákovou !!
Diskutovali sme aj o týchto témach:
- aké služby poskytujú mestá svojim obyvateľom
- prečo samosprávy volajú po väčšej decentralizácii
- či si štát plní svoje finančné záväzky pri prenesených kompetenciách
- aké negatíva pre samosprávy prináša zmena financovania materských škôl.