Reklama

Karty na stôl s Györgyom Gyimesim: Mimovládky sú liahňou opozície. Ovplyvňujú politiku!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Karty na stôl s Györgyom Gyimesim: Mimovládky sú liahňou opozície. Ovplyvňujú politiku!
    Reklama

    Poradca ministra životného prostredia s prijatím zákona o mimovládnych organizáciách plne súhlasí. Tvrdí, že politické mimovládky dosadzujú svojich ľudí do vysokých funkcií s cieľom bojovať proti konzervatívnej a národnej politike.

    Koaličným poslancom sa po dvojdňovej rozprave a skrátenom treťom čítaní včera podarilo schváliť diskutovaný zákon o kontrole mimovládnych organizácií. Niektoré neziskovky sa už obrátili na prezidenta Petra Pellegriniho, aby zákon nepodpísal a opozícia ho plánuje dať posúdiť Ústavnému súdu.

    Poradca ministra životného prostredia György Gyimesi pre Plus JEDEN DEŇ hovorí, že takýto zákon sme potrebovali už dlhšie. „Nie je problém, ak mimovládky kontrolujú vládu, ale nech sú transparentné aj ony," zdôrazňuje v relácii Karty na stôl. „Politické mimovládky sa pokúšali diskusiu preklopiť do polohy, ako sa poškodia organizácie, ktoré pomáhajú chorým a bezbranným."

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Minister Taraba v parlamente prišiel so zákonom, ktorý ochráni slovenskú vodu
      Zdroj: FB/ Taraba

      S tým Gyimesi nesúhlasí. „Nezaznelo, že politické mimovládky sú vždy v opozícii k národnej a konzervatívnej vláde. Ak vládnu ich politici, vtedy sú ticho." Bývalý parlamentný poslanec upozorňuje, že mnoho opozičných politikov pochádza práve z nich. „Napríklad Via Iuris mala vlastnú prezidentku, nominantov v Súdnej rade, alebo ministerku spravodlivosti. Ovplyvňujú tým slovenskú politiku."

      Na otázku moderátora, prečo by bývalí pracovníci tretieho sektora nemali byť v politike, má György Gyimesi jasnú odpoveď. „Ja som na strane súčasných vládnych strán Smeru, Hlasu a SNS nezachytil ani jediného ministra, či vysokého štátneho úradníka, ktorý by pochádzal z mimovládneho sektora. Toto je výsostné postavenie súčasných opozičných strán."

      Búrlivý odchod z Maďarskej aliancie

      György Gyimesi rozvíril politické vody už koncom marca, kedy ho etická komisia Maďarskej aliancie vylúčila zo strany. Údajne kazil jej meno. V relácii Karty na stôl ponúka svoj pohľad na vec. „Nepredložili ani jeden jediný dôkaz, kedy a čím som mal dehonestovať stranu a jej členov." Aliancia mu vytýkala aj to, že sa ako jej člen v sporoch s vládou nesprával práve stranícky. "Prekážalo im, že som sa vždy postavil na stranu vlády."

      Politik svoj vyhadzov neľutuje, naopak tvrdí, že jeho pôsobenie v Maďarskej aliancii už nebolo udržateľné. „Problém je v tom, že strana sa stáva čoraz liberálnejšou. Stáva sa stranou, ktorá programovo nič nehovorí. Moje vylúčenie je akýsi pozývací list, alebo symbol pre liberálov, ktorých sa strana zbavila už dávno. V roku 2023 kandidovali s Mikulášom Dzurindom a tam ich voliči doslova popravili," pripomína bývalý poslanec.

      Doplňme, že Gyôrgy Gyimesi momentálne pôsobí ako poradca ministra životného prostredia Tomáša Tarabu pre odkanalizáciu a vodovodnú infraštruktúru na území južného Slovenska.

      Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

      Politik György Gyimesi v štúdiu Plus JEDEN DEŇ počas nakrúcania relácie Karty na stôl. Po roku 2020 pôsobil ako poslanec NR SR. V súčasnosti je poradcom ministra životného prostredia pre vodovodnú infraštruktúru na južnom Slovensku.

      !! Pozrite si celú reláciu Karty na stôl s Györgyom Gyimesim !!

      Diskutovali sme aj o týchto témach:

      • ako si predstavuje svoju politickú budúcnosť
      • aké sú jeho výsledky v pozícii poradcu Tomáša Tarabu
      • prečo je proti výdavkom na masívne zbrojenie
      • ako by sa dali nahradiť príjmy zo spornej transakčnej dane
      • prečo považuje progresívnu politiku za nebezpečnú.

      Autor článku

      V médiách začal aktívne pôsobiť od začiatku vysokoškolského štúdia v roku 1997. Od roku 2012 sa venuje diskusným formátom v domácej a zahraničnej politike. Aktuálne moderuje diskusnú reláciu Karty na stôl.