Karty na stôl s Adamom Lučanským: Na stretnutí Fica s Putinom v Rusku NEVIDÍM PROBLÉM
23. 12. 2024, 17:45
"Som zvedavý, čo povie opozícia, keď sa s Vladimirom Putinom stretne Donald Trump," hovorí mladý poslanec za SNS. Nový americký prezident avizoval svoj záujem o stretnutie s ruským náprotivkom túto nedeľu.
Zdroj: Gavriil Grigorov
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Zdroj: anc
Galéria k článku
Nečakané rokovanie premiéra Roberta Fica s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o dodávkach plynu od januára vyvolalo politickú búrku. Kým opozícia sa nebráni silným slovám ako vlastizrada, či priama podpora Putinových zločinov, mladý koaličný poslanec za SNS má iný názor. „Je potrebné si uvedomiť, že ten plyn odniekiaľ musí byť. Nech sa to bude akokoľvek tváriť, vždy bude v Európe ruský," hovorí Adam Lučanský v relácii Karty na stôl. „Som rád, že tam šiel. My ideme do Ruska ako delegácia Národnej rady už v januári."
Na stretnutí premiéra s prezidentom krajiny, ktorá napadla Ukrajinu a v súčasnosti v nej vedie ozbrojený konflikt, mladý poslanec problém nevidí. „Som zvedavý, aké budú titulky, keď pôjde za Putinom Donald Trump. Nechajme sa prekvapiť celou opozíciou, čo budú hovoriť potom." Nový americký prezident už včera avizoval svoj záujem o stretnutie so svojim ruským kolegom včera na konzervatívnom podujatí America Fest.

Zdroj: Instagram/R.F.
Adam Lučanský opozičnú protiruskú rétoriku nezdieľa. „Nemôžeme sa predsa izolovať, napríklad ak zrušíme všetky dodávky ruského plynu a ropy," zdôrazňuje. "Som zvedavý, z čoho by sme potom vyrábali energiu. Tak isto je tu otázka jadrového paliva, ktoré je tiež z Ruska." Rokovania s Ruskom preto považuje za dôležité. „Je to v poriadku, pretože už počas vojny je potrebné pripravovať sa na mier. Konflikty sa aj tak vždy musia vyriešiť za rokovacím stolom."
V relácii Karty na stôl sme otvorili aj otázku zákona o mimovládnych organizáciách. Adam Lučanský sa svojim pozmeňujúcim návrhom pokúša o reguláciu politického lobingu. „V prvom rade chceme docieliť transparentnosť, pretože sme kritizovaní aj rôznymi zahraničnými organizáciami, ako napríklad OECD." Cieľom legislatívnych zmien je aj obmedziť zásahy tretích strán do politického diania. „Niektoré organizácie si pomýlili politiku s neziskovým sektorom. Je veľa takých, ktoré robia čo majú, ale aj mnoho takých, ktoré sa netaja svojim biznisom k nejakej politickej strane."

Zdroj: Youtube/ Andrej Danko
Kritiku časti mimovládok, že chce SNS prijať obmedzujúci, alebo náhubkový zákon, poslanec Adam Lučanský neberie. „Všade v zahraničí, aj v západnej časti Európy už fungujú mechanizmy kontroly neziskoviek verejnosťou. Sú tam aj organizácie, ktoré sa stretávajú s politikmi a je ich povinnosťou reportovať, kde a kedy s kým boli. Je to štandardná prax aj v Európskom parlamente, kde je registrovaných 30 tisíc lobistov a nie je s tým žiadny problém."
Napriek tomu, že zákon o mimovládkach už je v parlamente, zatiaľ na ňom nie je kvôli časti poslancov Hlasu všeobecná koaličná zhoda. Adam Lučanský preto avizuje ďalšie rokovania už začiatkom budúceho roka.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Poslanec NR SR za SNS Adam Lučanský počas nakrúcania relácie Karty na stôl v štúdiu Plus JEDEN DEŇ. Patrí medzi najmladších parlamentných poslancov. Pôsobí vo Výbore na kontrolu činnosti NBÚ, v ústavno-právnom výbore a v zdravotníckom výbore.
!! Pozrite si celú reláciu Karty na stôl s Adamom Lučanským !!
Diskutovali sme aj o týchto témach:
- či zákon o lobingu môže naraziť na ochranu súkromia
- prečo SNS zásadne neodpovedá niektorým vybraným médiám
- ako vníma "neštandardnosť" poslanca Jozefa Pročka
- v akej fáze sú rokovania so skupinou Rudolfa Huliaka
- či sa vo februári už podarí schváliť Zákon o športe.