EXKLUZÍVNE! Miriam Lapuníková: Ošetrovali sme postreleného Fica. NEUVERÍTE aký bol pacient
27. 6. 2024, 8:30

Ako sa Robert Fico správal k personálu? Čo hovorí na konšpirácie, že nebol zranený? Čo povedal, keď sa prebral po operácii? O hospitalizácii a liečbe Roberta Fica v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici.
Zdroj: Ján Krošlák
Zdroj: RTV Prievidza
Zdroj: RTV Prievidza
Galéria k článku
Miriam Lapuníková je generálnou riaditeľkou Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Bezprostredne po atentáte v nej Robert Fico absolvoval operačné zákroky a ďalšiu zdravotnú starostlivosť. O priebehu jeho hospitalizácie sa exkluzívne pre Plus JEDEN DEŇ s generálnou riaditeľkou zhováral moderátor Noro Dolinský.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Miriam Lapuníková bola hosťom Nora Dolinského v relácii “Karty na stôl”.
Čo sa dialo, keď ste dostali informáciu, že do banskobystrickej nemocnice vezú ťažko zraneného predsedu vlády?
Hneď som kontaktovala nášho prednostu na ARO, pána námestníka a ďalších kolegov, aby bola zabezpečená zdravotná starostlivosť, pretože je k nám letecky transportovaný pán premiér. Nepoznali sme rozsah poranení, preto sme po priateľskej línii kontaktovali aj kolegov zo Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb, z nemocnice v Martine pre prípad, ak by išlo o rozsiahle poranenie hrudníka.
Čo nasledovalo po privezení zraneného premiéra do nemocnice?
Zabezpečili sme všetky nevyhnutné vyšetrenia, ich rozsah nám reportovali záchranári priamo z vrtuľníka. Lekári identifikovali potrebu CT vyšetrenia a následne bol pacient prevezený na operačnú sálu.
Ovplyvnila ťažká päťhodinová operácia premiéra za asistencie trauma a chirurgického tímu ďalšiu činnosť nemocnice?
Nie. Pacient bol privezený po 15. hodine, kedy sa už štandardný operačný program končí a poslední pacienti sa už nachádzajú iba na tzv. dospávačkách. Šťastím bolo, že sme všetky tímy dokázali zadržať ešte v nemocnici. Prebehol teda štandardný operačný výkon, tak ako je vykonávaný v pohotovostných hodinách. Chcem povedať, že sme postupovali rovnako, ako keď letecká záchranná služba privezie akéhokoľvek pacienta.
Akým pacientom bol Robert Fico počas dvoch týždňov hospitalizácie v nemocnici?
Všetci kolegovia boli veľmi milo prekvapení. Bol mimoriadne skromný a počúval všetky inštrukcie zdravotníckeho personálu. Čo je veľmi ľudské a milé, dokonca v rámci svojho voľného času zmotával obväzy. Nechcel totiž iba ležať a počúvať mediálne informácie, nemal ani zapnutý televízor. Povedal, že chce vstúpiť sám do seba, zamyslieť sa a skoncentrovať svoju myseľ. Venoval sa iba svojmu skorému zotaveniu.
Takže spolupracoval.
Veľmi intenzívne. Akonáhle mohol urobiť nejaký pokrok v liečbe, tak robil veľmi intenzívne. Napríklad, keď mu lekári dovolili posadiť sa, robil to dovtedy, kým mu nepovedali, že už má prestať. Všetci skonštatovali, že iba vďaka jeho vynikajúcej kondícii bol schopný zvládnuť tak rozsiahle poranenia, ktoré mal.
Čo povedal Robert Fico, keď sa prebral k vedomiu? Odpoveď Miriam Lapuníkovej nájdete na ďalšej strane.
Aký bol celkový rozsah zranení a nakoľko bol vážny?
Budem to komentovať slovami mojich kolegov. Na takéto útoky nie sme zvyknutí. Reálne sa pri takýchto zraneniach pacient dožije málokedy rekonvalescencie. Buď sa nestihne dostať na operačnú sálu, má zasiahnutý orgán nevyhnutý pre život, alebo vykrváca do dutiny brušnej. V tomto prípade, našťastie, guľka minula tepnu. A už len to, že operačný výkon trval päť hodín indikuje, že to nebolo jednoduché.
Čiže skutočne išlo o rozsiahle poranenie.
Áno. V IKEME v Čechách (Inštitút klinickej a experimentálnej medicíny v Prahe) majú skúsenosti s transplantáciami čreva, alebo jeho väčšej časti. Majú teda aj skúsenosti, ako črevo reaguje aj po viacnásobných zošitiach. Konzultovali sme s nimi daný stav a konštatovali, že by neurobili nič inak ako my u nás. To isté potvrdili aj kolegovia v Národnom onkologickom ústave.
Máte informáciu, čo povedal Robert Fico ako prvé, keď sa prebral k vedomiu?
Naozaj neviem, ako reagoval. Nepoznám ani jeho slová, lepšie je opýtať sa tímu lekárov, ktorí mu poskytovali zdravotnú starostlivosť.
Niektoré médiá hlavného prúdu sa nebránili konšpiráciám, spochybňovali útok, ale aj vážnosť zranení Roberta Fica. Ako to vnímate?
Neviem si ani len predstaviť, prečo k takýmto komentárom dochádza a ľudia si tvoria príbeh sami. Keď pán premiér prišiel, dokopy sa o neho staralo 30 ľudí. Prišli s ním do priameho kontaktu. Ak to poviem pragmaticky: je tu minimálne 30 očitých svedkov celej udalosti. Existujú lekárske správy, záznam z CT vyšetrenia, ktoré definujú, že sa to naozaj stalo. Zľahčovanie udalosti nie je vôbec správne.
!! Pozrite si celý rozhovor s Miriam Lapuníkovou !!
Okrem iného sa dozviete:
- ako je možné, že sa diskrétne lekárske správy dostali do médií
- či išiel premiér do domáceho liečenia na tzv. reverz, alebo na odporúčanie lekárov
- v akom režime pracovala nemocnica počas jeho hospitalizácie
- či sa o Roberta Fica v domácej liečbe starajú už len bratislavskí lekári.