Reklama

Adam Lučanský chce regulovať POLITICKÝ LOBING. Opozícia a mimovládky sú zásadne PROTI

Reklama

Poslanec z klubu SNS upozorňuje, že niektoré organizácie si pomýlili politiku s neziskovým sektorom. Narazí jeho návrh na európsku legislatívu?

Zasahujú tzv. politické mimovládky do nášho politického diania? Diskusia sa rozbehla už pred voľbami v roku 2023. Koaličná SNS preto už na jar tohto roka chcela presadiť zákon, podľa ktorého by boli všetky organizácie, ktoré poberajú príspevky zo zahraničia, označené ako "zahraniční agenti". Keďže by však legislatíva mohla naraziť na európske právo, ako sa to stalo v susednom Maďarsku, poslanec z klubu SNS Adam Lučanský prišiel s pozmeňujúcim návrhom o regulácii politického lobingu v rámci zákona o mimovládnych organizáciách.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Andrej Danko (SNS): S Luskáčikom prajem šťastné a veselé Vianoce
    Zdroj: IG/ Andrej Danko

    „V prvom rade chceme docieliť transparentnosť, pretože sme kritizovaní aj rôznymi zahraničnými organizáciami, ako napríklad OECD." Podľa Lučanského návrhu by sa mali organizácie, ktoré sú za politickými konferenciami, zhromaždeniami, či inými akciami, nahlásiť v registri mimovládok, že vykonávajú lobing. „Niektoré organizácie si pomýlili politiku s neziskovým sektorom. Je veľa takých, ktoré robia čo majú, ale aj mnoho takých, ktoré sa netaja svojim biznisom k nejakej politickej strane."

    Opozícii pri iniciatívne mladého poslanca SNS prekáža najmä forma predloženia návrhu. Tým, že chce pravidlá lobingu meniť iba pozmeňujúcim návrhom v rámci druhého čítania, vypustilo sa inak štandardné medzirezortné pripomienkové konanie a širšia odborná i verejná diskusia. Časť mimovládok upozorňuje aj na zvýšenú byrokratickú záťaž, pretože bude musieť v pravidelných intervaloch vykazovať informácie o výške príspevkov a ich darcoch, ktorí ročne prispeli viac ako 5000 eur, ale aj podrobné informácie o stretnutiach s politikmi a ich témach.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      FICO: AK NÁM ZELENSKYJ NEPUSTÍ NÁŠ PLYN, MÔŽE Z TOHO BYŤ VÁŽNY KONFLIKT
      Zdroj: facebook.com/robertficosk

      Adam Lučanský však si však kritiku jeho návrhu nepripúšťa. „Všade v zahraničí, aj v západnej časti Európy už fungujú mechanizmy kontroly neziskoviek verejnosťou," hovorí pre Plus JEDEN DEŇ. „Sú tam aj organizácie, ktoré sa stretávajú s politikmi a je ich povinnosťou reportovať, kde a kedy s kým boli. Je to štandardná prax aj v Európskom parlamente, kde je registrovaných 30 tisíc lobistov a nie je s tým žiadny problém." V prípade porušenia pravidiel, môže byť mimovládke udelená sankcia do výšky 10 tisíc eur, v prípade opakovaného porušovania pravidiel, môže ministerstvo vnútra iniciovať aj rozpustenie organizácie.

      Adam Lučanský ale jedným dychom priznáva, že na jeho navrhovaných pravidlách o lobingu zatiaľ nie je všeobecná koaličná zhoda. Naraziť môže podľa jeho slov na skupinu poslancov Hlasu okolo Samuela Migaľa. Rokovania vo vnútri koalície by tak mali pokračovať aj v januári.

      Autor článku

      V médiách začal aktívne pôsobiť od začiatku vysokoškolského štúdia v roku 1997. Od roku 2012 sa venuje diskusným formátom v domácej a zahraničnej politike. Aktuálne moderuje diskusnú reláciu Karty na stôl.