Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Pozor, od 1. februára vám banky zmenia číslo účtu!

Od 1. februára sa bude používať už iba číslo účtu v tvare IBAN.

Zdroj: NBS

Reklama

Január je posledným mesiacom, keď v banke či v internet bankingu používame tradičné čísla účtu. Od 1. februára ich nahradia medzinárodné čísla známejšie ako IBAN. Majú 24 znakov a na prvý pohľad vyzerajú zložito. Ako si ho ľahko zapamätáte a čo treba urobiť, aby ste ho mohli používať?

Ak ste v posledných dňoch chceli v banke vložiť peniaze na účet, v niektorých pobočkách ste na prevodný príkaz už museli vpísať číslo účtu v tvare IBAN. Je to medzinárodný formát čísla bankového účtu. Klasické čísla účtov, tak ako sme ich poznali doteraz, tento mesiac definitívne skončia.

Ako vyzerá vaše nové číslo bankového účtu? „Informáciu o účte v medzinárodnom formáte IBAN klient nájde vo svojom výpise z účtu, ako aj v prehľade účtov vo svojom internet bankingu. Takisto ho obsahujú aj všetky zmluvné dokumenty uzatvárané s klientom,“ vysvetľuje Ľuboslava Šillerová z Prima banky.

Na webovej stránke Národnej banky Slovenska nájdete užitočnú pomôcku - výpočet IBAN. Stačí zadať terajšie údaje o vašom účte - predčíslie, základné číslo účtu a kód banky. Do sekundy sa vám na monitore objaví vaše číslo v novom tvare. Kalkulačku, tzv. IBAN konvertor, nájdete aj na webových stránkach viacerých bánk. Dobrou správou je, že nastavené trvalé príkazy si nemusíte meniť.

„Čo sa týka pravidelných platieb, ako sú trvalé príkazy a inkasá, banky ich automaticky skonvertujú na nové čísla IBAN, takže klienti nemusia nič robiť. Rovnako pokiaľ majú v internet bankingu zadané šablóny na prevody vybraným partnerom, banky šablóny prekonvertujú na nové čísla,“ hovorí Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ Finančného kompasu.

Štruktúra IBAN-u
• prvé dva znaky sú vždy povinne alfabetické a predstavujú kód krajiny - teda SK
• ďalšie dva znaky sú povinne numerické a predstavujú kontrolné číslice
• ďalšia časť môže obsahovať maximálne 20 rôznych znakov, ktoré vychádzajú z vášho pôvodného čísla účtu

Prevodné príkazy budú po novom

Niektoré pobočky bánk dávajú ľuďom prevodné príkazy s IBAN-om hneď od Nového roka, hoci ešte celý január platia pôvodné čísla. „Je to dobrovoľná iniciatíva mnohých pobočiek, ktoré nechcú dostať klientov do stresu od 1. 2. 2016, keď už nebudú môcť prijímať staré prevodné príkazy. Chcú svojich klientov natrénovať vopred“ vysvetľuje Maroš Ovčarik. Mnoho ľudí si potrebné papiere vypíše doma. Pokiaľ nebudú vedieť o zmene včas, od februára by si museli už pripravené príkazy prepisovať ešte raz na nové tlačivá.

Zmeny čakajte aj v elektronickom bankovníctve

Banky od 1. februára nedovolia klientom zadávať staré číslo účtu. „Všetky internet bankingy a mobilné aplikácie budú automaticky vyžadovať nové 24-miestne číslo IBAN. „Pokiaľ by klient priniesol prevodný príkaz v papierovej podobe, bude si ho musieť prepísať,“ dodáva Ovčarik.

Zadali ste nesprávne číslo účtu?

Čo v prípade, ak sa pomýlite a pošlete peniaze na nesprávne číslo účtu? „Ak účet nebude existovať, v takom prípade bude platba automaticky vrátená na účet platiteľa. Ak klient zašle platbu na zlý účet, ktorý bude existovať, v takomto prípade nás musí klient písomne požiadať o sprostredkovanie vrátenia úhrady,“ informuje Prima banka. Vymáhanie peňazí z nesprávneho účtu nie je jednoduché, preto si pri zadávaní nového IBAN dajte pozor.

Svoj nový IBAN si môžete skontrolovať na stránke financnykompas.sk

Vyberáme pre vás niečo PLUS