Pre denník Plus JEDEN DEŇ sa rozhovoril aj o tom, že na oslave Belindy bola Martina Hingisová, prezradil aj, prečo má slovenské občianstvo alebo kde na Slovensku má rodinu.

Čo sa dialo po víťazstve Belindy?
– Mali sme z toho riadne nervy! Každý deň nás oslovujú televízie, rádiá. Je to pre nás nezvyčajné. Je pravda, že aj predtým mala menšie úspechy a bol o ňu mediálny záujem, ale teraz to bolo strašné, esemesky, e-maily... Nabudúce to musíme obmedziť a naučiť sa povedať nie (smiech).

Mali ste po úspechu čas aj na oslavu?
– Švajčiarsky tenisový zväz nás pozval na večeru. Bola na nej i Martina Hingisová. Vychutnali sme si to. Na druhý deň sme išli s Belindou na Champs-Élysées a za odmenu si kúpila bižutériu.

Vaša dcéra má aj slovenské občianstvo. Prečo ste oň požiadali?
– Preto, lebo aj manželka je Slovenka, pochádza z Močenka pri Nitre. Keď sa nám narodili deti, tak sme im vybavili aj slovenské občianstvo. Mladší syn Brian má 13 rokov.


SO SLÁVNOU KRAJANKOU: Belinda sa s Martinou Hingisovou stretáva.
Foto: archív

Chodíte na Slovensko, máte tu ešte rodinu?
– Kvôli tenisu sme teraz časovo zaneprázdnení, ale manželka má stále rodinu v Močenku. Ja mám rodinu v Bratislave. Prídeme tam iba raz za rok. Keď boli deti menšie, chodievali sme na Slovensko oslavovať Vianoce a narodeniny.

Vy ste trénerom svojej dcéry. Ako to medzi vami funguje?
– Teraz, keď viac cestujeme, máme zabehnutý systém. Keďže som pôsobil osem rokov pri pani Melanie Molitorovej, veľa som sa naučil. V jej tenisovej akadémii vo Wollerau pri Zürichu sme raz za mesiac, dva-tri dni. Obnovíme vtedy techniku, boli sme za ňou aj pred Roland Garros.

Melanie Molitorová, mama Hingisovej, objavila Belindin talent?
– Určite, my sme boli poctiví. Chápali sme, čo preto treba urobiť. Zavolal som jej, keď mala 5 rokov. Chcel som sa s ňou stretnúť, nech si spraví názor na Belindu. Najprv sme k nej chodievali raz za týždeň, v roku 2004 sme sa presťahovali tam, kde býva. A potom tam obe moje deti začali každý deň trénovať.

Ako často sa stretávate s Martinou?
– Keď chodí za mamou Melanie, tak občas príde na tréning. Tenis hráva aj s dorastencami. Keď robila Belinda pokroky, zahrala si s ňou tiež. Vídavame sa na grandslamoch. Teraz bola v Paríži a dala jej tipy, rady, podporovala ju.

Vo Švajčiarsku sa nadchýnali tým, že prišla nová Hingisová. Belinda sa však ohradila...
– To sa nedá porovnať. Vtedy bola iná doba, iný tenis! Šestnásťročné tenistky hrali finále grandslamov. Teraz je v top 100 jediná juniorka. WTA obmedzuje aj počet profesionálnych turnajov. Keďže má iba 16 rokov, môže ich absolvovať iba 12. Umelo držia mladé hráčky dole, aby staré dlhšie vydržali hore.

Čo sú Belindine najväčšie zbrane?
– Lopty berie veľmi rýchlo, hneď po odskoku. Nedá sa na kurte zatlačiť dozadu, stojí v ňom, dobre predpovedá hru. Nemá síce špeciálny úder, ale nerobí chyby.

Rozprávate sa s Belindou po slovensky?
– Doma hovoríme po slovensky. Starí rodičia sa tiež s vnúčatami rozprávajú po slovensky. Po turnajoch komunikuje s Češkami, so Slovenkami. Okrem toho ovláda nemčinu a angličtinu.

Číta si články, knihy v slovenčine?
– Keď to je niečo o nej alebo tenise, prečíta si to. Systematicky to nevyhľadáva. No k Slovensku má blízko, bola u starých rodičov v Močenku pri Nitre. Cítili sa tam aj s bratom dobre.

Púšťate si doma slovenskú hudbu, filmy?
– Vianočné koledy (úsmev). Inak ich nepozná, skôr moja manželka. Pozeráme spolu Popolušku, ktorá je kultom aj tu, alebo iné československé rozprávky a filmy.

Kto sú Bencicovci?

Rodičia Ivana Bencica odišli z Československa do Švajčiarska v roku 1968, keď ako mnohí iní nebrali príchod sovietskych vojsk ako bratskú pomoc.

„Mal som vtedy päť rokov, sestra mala deväť. Doma sme hovorili po slovensky. Trochu som sa v tom zhoršil, no vďaka manželke som sa to od roku 1996 opäť trochu naučil,“ hovorí Ivan Bencic. S manželkou Danou sa spoznal na Slovensku, kde vyštudovala a pracovala.

„Potom prišla do Švajčiarska, bola modelkou a teraz tvoríme tenisový tím. Danka vypletá rakety, balí nás, vybavuje, vozí, je pravou tenisovou mamou,“ dodáva s úsmevom otec rodiny.

(leo)