Na slávnosti sa zúčastnili minister vnútra Robert Kaliňák, splnomocnenec vlády SR pre šport a mládež Dušan Galis a prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár. "Naši športovci sú cennými médiami, ktoré vyvolávajú v nás pocit vlastenectva. Je to vlastenectvo skutkov a činov, nie veľkých rečí. V tomto prípade je vlasť sitom, do ktorého ste chytení, ale súčasne ste slobodní. Preto sa vám chcem poďakovať v mene vlády a seba osobne za výbornú reprezentáciu Slovenska. Vaše výkony a výsledky a to bez rozdielu, či ide o zápasníkov, hokejistov, atlétov alebo menšinové športy, sú veľkým impulzom aj pre nás," povedal v príhovore k slovenským športovcom Robert Fico.

Medzi ocenenými nechýbala ani olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová, ktorá však tentoraz dostala poďakovanie i za dva tituly majsterky Európy a zisk strieborného kovu na svetovom šampionáte. S výnimkou majstra sveta vo vodnom motorizme Miroslava Bazinského (trieda OSY 400) a európskeho šampióna Michala Košúta v rovnakej triede, bol jediným zástupcom motoristického športu medzi ocenenými motocyklový pretekár Štefan Svitko. Ten v minulom roku získal titul majstra Európy v motokrose a na MS v endure v Púchove ukoristil bronz. "Všetko nasvedčuje tomu, že sa mi darí robiť postupné kroky. Ešte v roku 2005 som získal titul juniorského majstra

Európy, ale medzi seniormi som musel čakať štyri roky. Najprv som skončil štvrtý, tretí potom druhý a minulý rok to konečne vyšlo. Potešil ma aj výsledok z Púchova, kde som skončil v endure bronzový," povedal Svitko, ktorý v úvode tohto kalendárneho roka obsadil pri svojej premiére na Rely Dakar sľubné 13. miesto.

najúspešnejší športovci SR za rok 2009:
Anastasia Kuzminová (biatlon), Mário Kovačócy (športová streľba), Martina Hrašnová (atletika), Erik Varga (športová streľba), Róbert Gavenda (cyklokros), Lenka Matejová (zápasenie), Jaroslav Babušiak (alpské lyžovanie), Eva Tulejová (karate), Jana Purdjaková (kulturistika), Peter Tatarka (kulturistika), Ľubomír Jagnešák (pretláčanie rukou), Natália Lenartová-Révajová (bodyfitnes), Lucia Debnárová (pretláčanie rukou), Miroslav Bazinský (vodný motorizmus), Michal Košút (vodný motorizmus), Patrik Perun (nohejbal), Martin Perun (nohejbal), Ján Brutovský (nohejbal), Štefan Svitko (motokros), Soňa Kopčoková (bodyfitnes), Dagmar Kubinská (karate), Róbert Juriš (parašutizmus), Michal Hromek (kickbox), Ivana Gajdošová (hokejbal), Marián Giba (hokejbal), Peter Kinik (zdravotne postihnutý, lukostreľba), Alena Kánová (zdravotne postihnutá, stolný tenis), Hana Kolníková (zdravotne postihnutá, atletika), Roman Ondrejkovič (zdravotne postihnutý, kolky), Richard Csejtey (zdravotne postihnutý, stolný tenis), Miroslav Jambor (zdravotne postihnutý, stolný tenis), Petra Kolberová (zdravotne postihnutá, tance na vozíku), Juraj Adam (zdravotne postihnutý, tance na vozíku)  
      

Ocenení, ale neprítomní športovci za rok 2009:
Dana Velďáková (atletika), Mário Filipovič (športová streľba), Milan Randl (džudo), Jozef Jaloviar (zápasenie), Hana Bajtošová (orientačná cyklistika), Dominika Cibulková, Dominik Hrbatý (obaja tenis), Ivana Gajdošová (hokejbal), Pavol Hurajt (biatlon).