Kdeže. Elena Kaliská chce zo svojho rodného Hronu vo Zvolene doplávať až do ďalekého Ria v roku 2016. Ba čo viac, jej kompas má namierené ešte ďalej.

Dlho o vás nebolo počuť a nebolo vás vidieť ani na kanáli v Liptovskom Mikuláši. Nebodaj Elena Kaliská potichu zavesila kariéru na klinec?
To určite nie. Mala som dvojmesačný výpadok pre zdravotné problémy. Snažím sa dostať späť do starých koľají. Momentálne sa pripravujem na súboje o miestenku na olympiádu do Ria. Príprava ide tak, ako si predstavujem.

Športové hviezdy v úlohe učiteľov: Kaliská, ideš!

Pre mnohých je doslova až neuveriteľné, že vo vašom veku a v takom fyzicky náročnom športe, akým vodný slalom je, pretekáte stále na špičkovej úrovni. Je Elena Kaliská naozaj nezničiteľná?
Vek neoklameme. Konkurencia rastie. Mladšie dievčatá sa zviditeľňujú a šliapu nám po krku. Hovorím schválne v množnom čísle. Je tu ešte staršia Štěpánka Hilgertová. Je pravdou, že my už musíme inak na tréningu pracovať, aby sme im nedali šance a pobili sa o čo najlepšie výsledky. Stále to však ide.


Prvé zlato: Kaliská zahviezdila v Grécku.
Foto: Profimedia

Kto teda skončí skôr, Hilgertová alebo vy?
Štěpánka je staršia, má 47 rokov. Ona to má doma trochu inak, čo sa týka konkurencie. Všetko však záleží predovšetkým na veku. Keď organizmus povie dosť, netreba to siliť, ale rozlúčiť sa s tým, čo má človek tak veľmi rád. Telo treba jednoducho za každých okolností počúvať.

Čo hovorí to vaše?
Stále chce a má stále potenciál.

V minulosti ste sa vyjadrili, že ešte do olympiády v Riu vydržíte. Príde teda po nej koniec vašej skvelej kariéry?
Už som sa v minulosti vyjadrila, že do Ria to ešte vydržím. Ešte predtým musím zabojovať o spomínanú miestenku. Keď vyjde, budem rada. Hovorili sme o tele. A keď bude aj naďalej počúvať, prečo nie tak urobiť až po olympiáde v Tokiu (smiech).


Vlajkonosička: Elene sa dostalo veľkej pocty a ona svoju pozíciu v Pekingu 2008 potvrdila druhým zlatom.
Foto: TASR

V Tokiu by ste mali 48 rokov. To fakt myslíte vážne?

Človek nikdy nevie, kedy to príde. Ale pokiaľ to pôjde, treba si užívať každý deň, každý tréning aj oddych.

Pred Tokiom je tu ešte spomínané Rio, a tak, ako býva už roky zvykom, čaká vás tuhý boj s večnou súperkou Janou Dukátovou. Posledný mikrosúboj o Londýn ste prehrali. Trúfate si?
Ako sa to hovorí? Keď sa bojíš, nechoď do hory, lepšie povedané, v mojom prípade do vody (smiech). Chcem vydať zo seba maximum a ukázať to, čo mám natrénované. Tieto súboje sú však aj o šťastí. Bude to jednoducho lotéria, kto bude mať svoj deň, bude mať miestenku vo vrecku.

Kaliská na olympiádach

■ OH Atlanta 1996 - 19. miesto

■ OH Sydney 2000 - 4. miesto, K1

■ OH Atény 2004 - 1. miesto, K1

■ OH Peking 2008 - 1. miesto, K1

■ OH Londýn 2012 - nekvalifikovala sa