Strediská v Jasnej a na Štrbskom Plese dali poslednú šancu slovenskému organizačnému výboru, aby do včerajšieho dňa splnil svoje sľubované záväzky. Keďže sa tak ani včera, týždeň pred plánovaným veľkolepým ceremoniálom nestalo, deaflympiáda v Tatrách nebude, čím sa naplnili tie najčiernejšie scenáre.

„Do tejto chvíle neboli splnené záväzky zo strany objednávateľa a neboli zaslané ani presné technické parametre na realizáciu deaflympiády,“ potvrdila Lenka Maťašovská zo strediska na Štrbskom Plese.

„Týmto stredisko Jasná a Štrbské Pleso vyškrtávajú deaflympiádu z kalendára podujatí,“ doplnila L. Maťašovská.

Šéf deaflympijského výboru Jaromír Ruda ešte v stredu večer tvrdil, že deaflympiáda bude. A to napriek tomu, že v tom čase neboli vybavené športové haly, lyžiarske strediská, a tak už vtedy to vyzeralo beznádejne. Strediská však ponúkli pomocnú ruku a výboru hodili záchranné koleso. Chceli urobiť maximum pre to, aby sa deaflympiádu ešte podarilo zachrániť. Zostanú bez medailí V Tatrách je už niekoľko výprav zo zahraničia, ktoré sa poctivo na svetové hry pre nepočujúcich pod tatranskými končiarmi pripravovali. A tak namiesto nádejí odniesť si zo Slovenska nejakú tú medailu, ponesú si domov nepríjemnú spomienku a sklamanie, ktoré nemá nikde inde vo svete obdobu.

Mnohí športovci pricestovali zbytočne. Niektoré športové výpravy už kvôli deaflympiáde dorazili do Tatier. V hoteli Toliar na Štrbskom Plese boli ubytovaní ruskí športovci. Pod mostíkmi už trénovali aj zástupcovia z Ukrajiny, prišli aj americkí hokejisti, Poliaci a Česi. V Tatrách je už aj deaflympijský výbor z Ameriky, ktorý to, že sa tu nič nepripravuje, ani netušil.

„V prvom rade myslíme na športovcov, ktorí sem prichádzajú. Potom budeme riešiť ďalšie súvislosti,“ povedala inšpektorka medzinárodného deaflympijského výboru Tiffany Granforsová.

Šéf organizátorov to ľutuje

Predseda organizačného výboru 17. zimnej deaflympiády Jaromír Ruda v sobotu zaslal agentúre SITA vyhlásenie po tom, ako podujatie, ktoré sa malo na Slovensku začať budúci piatok 18. februára, organizácia Medzinárodný šport nepočujúcich (ICSD) v piatok 11. februára po vyhodnotení situácie okolo finančného zabezpečenia a štádia príprav oficiálne zrušila.

Agentúra SITA prináša komuniké Jaroslava Rudu v pôvodnom znení bez redakčných úprav:

"Predseda organizačného výboru 17. zimných deaflympijských hier pre preklenutie časového obdobia do získania zdrojov pre nadchádzajúce 17. zimné deaflympijské hry sa snažil získať do poslednej chvíle domáceho partnera, ktorý by poskytol pôžičku. Žiaľ napriek mimoriadnemu úsiliu sa toto nepodarilo a rokovania boli neúspešne ukončené. Vzhľadom na časový faktor Hry nemožno v pôvodnom termíne pripraviť. Rozhodnutie o zrušení 17. zimných deaflympijských hier bolo vykonané s cieľom nezvyšovať výdavky príchodom zahraničných účastníkov. Všetky doteraz vynaložené náklady sú evidované a okamžite sa pracuje na tom, aby sa pozdĺžnosti vyrovnali čo najskôr. Súčasne chceme požiadať, aby investičné akcie, vrátane rekonštrukcie štadiónov v Levoči a Kežmarku neboli spájané so zrušením deaflympijských hier. Aj keď sa rekonštrukcie začali s cieľom uskutočniť na nich deaflympijské súťaže, samotný investičný zámer nie je viazaný na konanie hier a investičné akcie budú realizované. Uvedomujeme si a je nám ľúto, že napriek 5 ročnej tvrdej práci, maximálnemu úsiliu a prekonávaniu prekážok došlo k zrušeniu Hier, s negatívnym dopadom na Slovensko, deaflympijské hry a celkovému poškodeniu mena nepočujúcich športovcov. Urobíme všetko preto, aby tieto negatívne dopady sme obmedzili na najnižšiu možnú mieru a zabezpečili postupnú rehabilitáciu. Ja ako predseda organizačného výboru som túto zodpovednosť prijal a niesol a nevyhýbam sa jej. Verím, že bude príležitosť, aby som zabezpečil vyrovnanie všetkých pozdĺžností, ktoré v súvislosti s prípravou Deaflympiády vznikli."

Organizácia ICSD predtým informovala: "Výkonný výbor ICSD požiadal o zvolanie neodkladného stretnutia s prezidentom Slovenského deaflympijského výboru Jaromírom Rudom, aby prediskutovali všetky závažné problémy. Ďalšie podrobnosti o zrušení hier budú oznáme po stretnutí exekutívy ICSD. Chceme oceniť tvrdú prácu športovcov a trénerov v rámci prípravy na zimnú deaflympiádu a je nám veľmi ľúto, že sme museli urobiť tento krok.“

Slovensko získalo právo usporiadať zimnú deaflympiádu 2011 v januári 2005 na kongrese ICSD v Melbourne. V máji 2010 ICSD odňala Vysokým Tatrám štatút organizátora vzhľadom na chýbajú finančné zdroje organizátorov. V júli 2010 to už neplatilo a podtatranský región po inšpekcii bol opäť usporiadateľom. Už vtedy sa však hovorilo o finančných problémoch i o chýbajúcich dohodách s prevádzkovateľmi športovísk.

K dohode neprišlo ani v predchádzajúcich týždňoch. Organizátori nemali prenajaté zimné štadióny na hokej a curling a ani lyžiarske strediská v Jasnej a na Štrbskom Plese, kde chceli usporiadať súťaže v lyžiarskych disciplínach a snoubordingu. Organizátori pred týždňom v nedeľu deklarovali snahu usporiadať podujatie v minimálnom režime, na ktorý majú finančné prostriedky. Situáciu nevyriešilo ani stredajšie stretnutie s majiteľmi stredísk, ktorí požadovali zložiť do piatka finančné záruky. V piatok zástupcovia Jasnej a Štrbského Plesa oznámili, že deaflympiáda u nich nebude.

Deaflympiádu neorganizoval Slovenský paralympijský výbor (SPV) a ani Slovenský olympijský výbor (SOV). Jej jediným organizátorom bol Slovenský zväz nepočujúcich športovcov (SZNŠ), ktorý vystúpil z radov SPV v roku 2005 a odvtedy pôsobí samostatne. Preto SPV nemá nič spoločné s organizáciou 17. zimných deaflympijských hier (hry pre nepočujúcich a sluchovo postihnutých športovcov) na území Slovenska.