Obe útočné pásma (vzdialenosť modrej čiary od zadného mantinelu) sa zväčšia o 1,5 metra z 21,36 na 22,86 m na úkor stredného pásma zo 17,3 na 14,3 m, čo by malo priniesť viac gólov, a tak sa majú fanúšikovia na čo tešiť. V podobe kontroverznej zmeny pravidla o „icingu“ dostali čiaroví rozhodcovia takú zbraň ako nikdy predtým.

Pri posudzovaní hybridného zakázaného uvoľnenia bude na našich zimákoch často veľký chaos a dosť negatívnych reakcií hráčov alebo divákov. Nadšená z toho nie je ani slovenská hokejová legenda Jozef Stümpel, ktorý má bohaté skúsenosti z NHL, KHL či iných európskych líg.

„Zatiaľ som absolvoval len pár zápasov a zdá sa mi, že modrá čiara je posunutá príliš ďaleko. Možno o pol metra by to bolo v poriadku. Stredné pásmo je malinké, preto prechod proti betonárskym tímom bude náročnejší. Nesúhlasím úplne s názorom iniciátorov zmeny o zvýhodnení útočnejšieho mužstva. Myslím si, že slabšie kolektívy môžu z toho profitovať, lebo keď sa bude viac nastreľovať puk do pásma, získajú viac času na sformovanie obrany. Čo sa týka icingu, tak to prinesie väčšiu zodpovednosť na čiarových rozhodcov a bekov. Obrancovia budú musieť jednoducho jazdiť dozadu, kým sa nezapíska. Uvidíme, ako to celé bude vyzerať v praxi,“ zamyslel sa Stümpel. Jeden z najskúsenejších slovenských arbitrov Miroslav Valach, ktorý sa tento rok predstavil na svetovom šampionáte i olympiáde v Soči, očakáva hlavne viac gólov a plynulejšiu hru.

„Medzinárodná hokejová federácia chce, aby bolo čo najmenej rozdielov medzi zámorským a európskym hokejom. Na seminári sme sa tejto novinke podrobne venovali, rozoberali sme pri videu rôzne herné situácie a dostali presné inštrukcie na ich riešenie. IIHF vydala aj pätnásťminútové video na You- Tube k hybridnému icingu, teda sa s ním môže hokejová verejnosť detailnejšie zoznámiť. Čiaroví rozhodcovia budú musieť viac šprintovať, aby boli včas na cieľovej rovine na úrovni kruhov a mohli posúdiť, ktorý z hráčov tam bude skôr. Verím, že celkovo pribudne viac gólov na úkor zranení.“

Do európskeho hokeja prichádzajú zmeny pravidiel podľa zámoria

MODRÉ ČIARY SA POSUNÚ: Stredové pásmo sa zúžilo na úkor útočného.

Ako to zmení hokej?

  • väčší priestor ponúka viac možností, ako prekonať obranu súpera n prínos pre kreatívnych hráčov, hlavne bekov
  • vyhodiť puk do stredného pásma bude pre brániaci tím zložitejšie n obrovská výhoda pri presilovkách
  • zvýhodnené by malo byť ofenzívnejšie mužstvo n nárast šancí aj gólov
  • menej nebezpečných hitov a vážnych zranení hlavy, krku
  • úbytok kombinácií v strednom pásme a zvýšenie zámorského štýlu nastreľovania puku
  • viac sporných situácií i diskusií s arbitrami, ktorí budú musieť ukázať veľký cit

Čo je hybridný icing

Nové zakázané uvoľnenie nastáva v prípade, keď je v momente prekročenia bránkovej čiary pukom brániaci hráč pred útočiacim na úrovni kruhov, resp. na spojnici bodov na vhadzovanie. Ak na tejto úrovni bude skôr útočiaci hráč, hra bude pokračovať.