Producenti fenomenálnej Hry o tróny si dobre uvedomujú, že milióny fanúšikov po celom svete prežívajú osudy hrdinov fiktívneho kontinentu Westeros smrteľne vážne, a preto ani za nič nedopustia, aby si niektorý z hlavných hercov svoje účinkovanie rozmyslel.

Tomu, samozrejme, zodpovedajú aj astronomické sumy, ktoré hviezdy ako Kit Harington (Jon Snow) či Emilia Clarke (Daenerys Targaryen) inkasujú za každý diel. Hra o tróny je dnes taká populárna, že si televízia HBO môže dovoliť zaplatiť svojim „miláčikom“ honorár presahujúci 400 tisíc eur za diel. Posledná, ôsma séria, ktorá mala na po dvoch rokoch čakania slovenskú premiéru včera nadránom, ráta so šiestimi dielmi. Dokopy si teda herci pri „pachtení sa“ za Železným trónom zarobia 2 400 000 eur. A to len za jednu sériu, nerátajúc tých sedem predchádzajúcich.

Kit Harington ako Jon Snow
Kit Harington ako Jon Snow
Zdroj: HBO

Podľa odhadov sledovala celosvetovú premiéru novej série neskutočná miliarda ľudí. HBO seriál vysiela v 207 krajinách a rozpočet jediného dielu činí cez 13 000 000 eur. Nielen platy umelcov sú pritom megalomanské. Hra o tróny sa nakrúca po celom svete a extrémny dôraz sa kladie aj na rekvizity, kostýmy či špeciálne efekty.
Hra o tróny trhá rekordy ako papier a ten vôbec posledný si filmári nechali na samotný záver seriálu. Ten ponúkne takmer 80-minútovú bitku, ktorá sa nakrúcala 77 dní a zúčastnilo sa jej cez 750 ľudí. Seriál tak zlomí vlastný rekord s hodinovou bitkou v jednom zo starších dielov. Ten zasa tromfol aj druhý diel Pána prsteňov, kde sa pre pevnosť Helmov žľab mlátili ľudia, elfovia a ohyzdi krásnych 40 minút.

Sophia Turner ako Sansa Stark
Sophia Turner ako Sansa Stark
Zdroj: HBO

Veľkolepé finále ôsmej série je naplánované na 19. mája a fanúšikovia po celom svete zhltli premiérový diel ako malinu. Väčšina z nich, vrátane Slovákov, ktorým nerobilo problém nadránom si privstať, sa už teraz nevedia dočkať druhej epizódy. Každý netrpezlivo čaká na to, kto v konečnom dôsledku zasadne na Železný trón a kto, naopak, pri svojej snahe zomrie. Tvorcovia, ktorí sa inšpirovali románovou predlohou spisovateľa Georgea R. R. Martina, nechali pred kamerou dovedna zavraždiť už cez 300 postáv, neraz tých hlavných. A je viac než jasné, že počas ôsmej série sa tento zoznam značne rozšíri...

Anketa
Videli ste už prvý diel ôsmej série Hra o tróny?
  • 11%
  • 64%
  • 11%
  • 1%
  • 13%

Prečítajte si aj:

Aha, ak sa hlavné hviezdy Hry o tróny vyparádili na premiére ôsmej série:

Maisie Williams a Sophie Turner
Maisie Williams a Sophie Turner
Zdroj: Mike Coppola