Rodák z Bratislavy Vladimír Furdík (48) pracoval s najväčšími filmovými hviezdami na množstve celosvetovo známych hollywoodskych hitov, no jeho tvár by ste často na obrazovke hľadali márne. „Pripravoval som slávnych, aby boli slávni,“ tvrdí Furdík, Furdo, ako ho prezývajú, totiž pracuje takpovediac v tieni – ako choreograf bojových scén, kaskadér či dablér. V Hre o tróny však tento talentovaný Slovák zažiaril naplno. Stvárnil Nočného kráľa, hlavnú zápornú postavu dnes už kultovej série, ktorá sa práve dnes skončila po ôsmich rokoch posledným dielom.

Vladimír Furdík ako Nočný kráľ
Vladimír Furdík ako Nočný kráľ
Zdroj: HBO

S milovníkom koní, otcom dvoch detí a milujúcim manželom Vladimírom Furdíkom, ktorý je teda v skutočnosti opakom sadistického a bezcitného vládcu nemŕtvych, sme sa stretli počas víkendu na bratislavskom hernom festivale Orange Y-Games 2019.

Furďo: Slovenský kaskadér, ktorý dobyl Hollywood

Vladimír Furdík počas svojej 35-ročnej kariéry spolupracoval s množstvom slávnych hollywoodskych hercov, Mark Strong ho chcel dokonca za osobného dabléra. Furdíka sa pozná, napríklad, s Russellom Croweom, Orlandom Bloomom, Channingom Tatumom, Denisom Quaidom či režisérmi Ridleym Scottom a Guysom Ritchiem. Pracoval na filmoch ako Dračie srdce, Eragon, Thor: Temný svet, Sherlock Holmes 2: Hra tieňov, Prometheus, Noe, Múmia: Hrob dračieho cisára, Robin Hood či bondovke Skyfall. V roku 2000 sa mu kaskadérčina takmer stala osudnou, keď utrpel krvácanie do hlavy na Malte a niekoľko hodín nebolo jasné, či vôbec prežije.

Vladimír Furdík na Orange Y-Games 2019
Vladimír Furdík na Orange Y-Games 2019
Zdroj: Orange Y-Games 2019

Napriek tomu s kariérou neskončil a dnes patrí medzi najlepších vo svojom obore. Slovák Vladimír Furdík, Nočný kráľ z Hry o tróny a kaskadérska šedá eminencia najväčších hollywoodskych hitov.

Furdík v akcii: V Game of Thrones mal na starosti najmä bojové scény.

ROZHOVOR nájdete na nasledujúcej strane >>>