Najslávnejšie fotografie krásnej Doris nájdete TU

Fanúšikom a milovníkom kultových filmov a hudby sa v utorok na chvíľu zastavilo srdce po tom, ako svet obletela smutná správa, že vo veku 97 rokov podľahla herečka, speváčka a večná „panna" Doris Dayová pneumónii. Napriek vysokému veku bol jej zdravotný stav veľmi dobrý, avšak posledné dni jej telo nezvládlo boj s náhlou chorobou.

Video: Doris Day - Que Sera Sera

 

Hviezda strieborného plátna a držiteľka šiestich ocenení Zlatý glóbus či Grammy v roku 2009 za celoživotné dielo sa posledné roky života zaujímala najmä o pomoc zvieratkám, pre ktoré vytvorila aj nadáciu pod svojím menom. Tie sa jej stali útechou a najvernejšími priateľmi po búrlivom živote plnom sklamaní. Doris sa už ako malé dievčatko ocitla uprostred búrlivých hádok a podvodov svojich rodičov. Bola svedkom nevery vlastného otca, ktorý si to s milenkou rozdával priamo vo vedľajšej izbe. Celé dospievanie a vlastne aj celý život preto snívala o dokonalom manželstve s dobrým mužom. Bohužiaľ, šťastena jej v láske naklonená nebola.

Doris Dayová
Doris Dayová
Zdroj: Twitter

Prvýkrát sa zamilovala v 17. do trombonistu Ala Jordana, ktorý jej pomáhal so spevom a o dva roky neskôr sa za neho aj vydala. Už počas svadobnej noci však prejavil násilnícke sklony a krehkú blondínku zmlátil. Keď mu po čase oznámila, že je tehotná, poslal ju na potrat a v momente, keď odmietla, udieral ju do brucha v nádeji, že potratí.

Doris sa však narodil zdravý a jediný potomok - syn Terry, s ktorým od násilníckeho manžela utiekla. Počas života sa vydala ešte trikrát, no každé z manželstiev dopadlo podobne. Muži nedokázali prekusnúť jej úspech a najmä snahu o dokonalé manželstvo. Ako matka zlyhala na plnej čiare. Terryho vychovala stará mama a na margo Doris sa vyjadril, že matka je pre neho len prázdne slovo bez významu.

Doris Dayová
Doris Dayová
Zdroj: Twitter

Paradoxne, pre americkú verejnosť bola Doris predlohou dokonalej a nevinnej ženy, v čom jej pomohli najmä filmové úlohy. Bola jednou z mála herečiek, ktorých sa nielen v čase 2. svetovej vojny, ale aj po nej doslova zubami-nechtami držala povesť nepoškvrnenej krehkej kvetinky, a tak živelne, ako sa dokázala smiať, sa v záberoch dokázala aj rozplakať.

Doris Dayová
Doris Dayová
Zdroj: Twitter

Zo všetkých filmov ju najviac preslávila snímka Calamity Jane z roku 1953, v ktorej si strihla hlavnú úlohu odvážnej ženy, ktorá sa vyrovnala mužom na divokom západe. Aj napriek tejto snímke však ostala Doris až do smrti nálepka americkej „panny" a snaživej manželky. A hoc by mnoho fanúšikov slávnej krásky rado vzdalo posledný hold jej pamiatke, jej poslednou vôľou bolo vytratiť sa z tohto sveta bez stopy a bez pohrebu. Jej pomník či hrob tak budú fanúšikovia hľadať márne.