Známa šou Česko Slovensko má talent a jej porotcovia sa opäť objavia na obrazovkách! Aj keď vlaňajší deviaty ročník Česko Slovensko má talent zaznamenal najnižšiu sledovanosť v histórii tohto programu, na jeseň šou znova uvidíme na TV JOJ. Aj so známou štvoricou porotcov: Diana Mórová (52), Marta Jandová (48), Jaro Slávik (48) a Jakub Prachař (38). A vysvitlo, že český herec, spevák a moderátor má k Slovensku bližšie, ako sme si mysleli!

Jakub Prachař priznal dávne prepojenie so Slovenskom v rozhovore pre týždenník Život. Nie, nejde o žiadnu našu krásavicu, ale o známu historickú budovu. Keby sa veci vyvíjali inak, dnes mohol byť Jakub vlastníkom veľkého slovenského divadla!

Karel Želenský je pradedkom Jakuba Prachařa. Už v 19. storočí bol nielen herec a uznávaný režisér, ale i divadelný investor. Istý čas bol šéfom košického divadla.
Zdroj: wikipedia

Je dobre známe, že Jakub pochádza z uznávanej hereckej rodiny. V divadle a okolo neho mali významné postavenie viacerí jeho predkovia. Pradedko Karel Želenský (+ 70) bol už v 19. storočí nielen herec a uznávaný režisér, ale aj divadelný podnikateľ. Stál za zrodom niekoľkých divadelných scén. „Za prvej republiky bol i riaditeľom pražského Národného divadla. Mal kočovnú spoločnosť, s ktorou chodili po rôznych miestach. A naši mi raz povedali, že ako rodina sme vložili peniaze aj do výstavby košického divadla (dnes Štátne divadlo Košice, pozn. red.),“ povedal Jakub Prachař v rozhovore pre Život.

Vo vedení košického divadla sa vystriedalo niekoľko českých osobností. Prví boli Oto Alferi, ktorý sa vzdal funkcie pre finančné ťažkosti, a Otakar Novák, ktorého problémy s financiami a nedostatkom obecenstva dohnali k samovražde. Ďalšími riaditeľmi boli otec Karol Želenský a jeho syn Drahoš Želenský. Ani im sa zámer umelecky a finančne stabilizovať divadlo nepodaril. Z hospodárskych príčin sa v roku 1930 košické divadelné súbory rozpadli. Východoslovenské národné divadlo opäť založili až v roku 1945.

Takže hoci mohli byť Želenskí a neskôr Prachařovci vlastníkmi či šéfmi cennej budovy v metropole východu, nakoniec z toho zišlo. Jakub týždenníku Život aspoň povedal, čo by urobil s krásnou historickou budovou, keby ju teraz vlastnil. A to teda budete v šoku!

Čo by Jakub Prachař urobil s košickým divadlom? Čítajte na ďalšej strane!