FOTO Slovák, ktorý ovládol Hollywood: Vyhral Oscara a zapísal sa do Guinessovej knihy rekordov
27. 1. 2025, 5:45 (aktualizované: 27. 1. 2025, 6:18)

Keď sa povie meno Paul Newman, väčšine ľudí sa vybaví jeho prenikavý modrooký pohľad a nezabudnuteľné výkony vo filmoch ako Frajer Luke či Butch Cassidy a Sundance Kid. No nie každý vie, že tento hollywoodsky idol mal slovenské korene. Včera by Newman oslávil sto rokov.
Zdroj: Getty Images
Zdroj: Getty Images
Zdroj: Facebook/@Zemplin, Zemplen
Galéria k článku
Paul Leonard Newman sa narodil 26. januára 1925 v Shaker Heights, predmestí Clevelandu v americkom štáte Ohio. Jeho mama, Terézia Fecková, pochádzala z dedinky Ptičie pri Humennom. Ako mladá žena odišla za lepším životom do Ameriky, kde sa zoznámila so židovským obchodníkom Arthurom Sigmundom Newmanom, ktorého rodičia pochádzali z Maďarska a Poľska.
Zdroj: Getty Images
Paul Newman s manželkou Joanne Woodward, úspešnou oscarovou herečkou.
O slovenských koreňoch Paula Newmana sa verejnosť dozvedela až v 90. rokoch, keď počas stretnutia s československým prezidentom Václavom Havlom spomenul pôvod svojej matky. Tento moment posilnil jeho spätosť so stredoeurópskym regiónom, ku ktorému sa hlásil ako k dôležitej časti svojej identity.
Zdroj: Getty Images
Oscara za herecký výkon získal až v roku 1987 za film Farba peňazí.
Od vojaka k hercovi
Cesta Paula Newmana k herectvu nebola priamočiara. Po ukončení strednej školy v roku 1943 vstúpil do amerického námorníctva s cieľom stať sa pilotom. Jeho farbosleposť mu však tento sen znemožnila. Po skončení vojny sa vrátil domov a začal študovať ekonómiu na Kenyon College. Popritom hrával v divadle, ktoré sa čoskoro stalo jeho životnou vášňou.
Anketa
Vedeli ste, že Paul Newman má slovenské korene?
Newman postupne zamieril na prestížnu Yale School of Drama a nakoniec do New Yorku, kde sa presadil na Broadwayi. Na filmovom plátne debutoval v roku 1954 vo filme Strieborný kalich, no úspech prišiel až o pár rokov neskôr, keď si zahral boxera Rockyho Graziana v snímke Niekto tam hore ma má rád (1956). Odvtedy bola jeho kariéra len na vzostupe.