Viac FOTO nájdete TU!

Celým menom Charles Robert Redford, známy skôr ako charizmatický modroočko a hollywoodsky elegán, sa narodil pred 85 rokmi v kalifornskej Santa Monike. Napriek tomu, že, ako mladík a študent vynikal v športe a jeho život sa zdal byť úplne priemerný, už v mladom veku okúsil trpkosť života. Po absolvovaní strednej školy získal v roku 1955 bejzbalové štipendium od University of Colorado a začal popri štúdiu hrať za školský bejzbalový tím. V tom istom roku však jeho matka náhle zomrela, čo ním veľmi otriaslo. Žiaľ a strata milovanej matky zviedli talentovaného mladíka z cesty. Začal piť, vynechával školu aj tréningy a nakoniec ho vyhodili z tímu a stratil aj štipendium.

Zdroj: gettyimages

Študoval vo Florencii, no vrátil sa do USA a zoznámil sa s historičkou Lolou Van Wagenen, ktorá mu pomáhala bojovať s alkoholom a pracovať na svojej osobnosti. Prvú malú divadelnú úlohu dostal v roku 1959 na Broadwayi. Takmer vzápätí objavili fešného herca pre film. A jeho kariéra sa rozbehla. Bosé nohy v parku, Takí sme boli, Všetci prezidentovi muži, Podraz a Veľký Gatsby, boli len začiatočné úspechy mladého herca. Prelomovou úlohou však bol naivný lupič Sundance Kid z kultového filmu Butch Cassidy a Sundance Kid (1969), keď si Redford dal narásť fúzy a ovplyvnil tým celý mužský svet.Časopis Empire Magazin (VB) v roku 1997 zaradil Roberta Redforda na 29. miesto v zozname sto najväčších filmových hviezd všetkých čias. V posledných rokoch sa venuje réžii a produkcii. V roku 2002 získal Oscara za celoživotné dielo.

Zdroj: gettyimages

Napriek úspechu a obletovania ženami patril Redford k monogamným mužom bez sexuálnych škandálov. S Lolou Van Wagenen, s ktorou mal štyri deti, herečku Amy, Jamesa, ktorý akoby mu z oka vypadol, Scotta a Shaunu, sa priateľsky rozviedli v roku 1985. Ich manželstvo však vydržalo 27 rokov napriek tomu, že ho zasiahla smrť, keď sa im rok po svadbe narodil prvý syn, ktorý však už o pár týždňov zomrel na syndróm náhleho úmrtia dojčiat.

Zdroj: Michael Caulfield Archive

Dlho po rozvode bol herec sám, zmena prišla až v roku 2009, keď si vzal dlhoročnú priateľku, nemeckú maliarku Sibylle Szaggars (64), ktorá stojí po jeho boku dodnes. A hoc sa na prvý pohľad zdá hercov život takmer idylický, v roku 2020 ho zasiahla ďalšia bolestivá strata, keď vo veku 58 rokov podľahol rakovine pečene jeho milovaný syn, režisér a dokumentarista James. Napriek tomu, že v hercovom živote kosila zubatá častejšie ako inde, herec sa po každej strate postavil na nohy a aj vo veku 85 rokov sa teší dobrému zdraviu a užíva si svojich päť vnúčat.