Filmové festivaly nie sú len o filmoch a červených kobercoch. Ich pevnou súčasťou sú trápne momenty, ktoré sa zapíšu do festivalových dejín.

Tie najtrápnejšie momenty nájdete v galérii článku >>

Minulý rok sa o zábavu postarali nahatý muž pobehujúci vo fontáne a opité celebrity, ktoré sa nevedia správať. O akých udalostiach je reč? Preskúmajte našu galériu TOP trápnych momentov a uvidíte!

Jeden z TOP festivalov sveta

Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary je najväčší filmový festival v Českej republike a najprestížnejší festival v strednej a východnej Európe. Každý rok ho navštevujú najlepší svetoví herci. Minulý rok sa na festivale zúčastnil Johnny Depp, Michael Caine a Ethan Hawke, ktorí tam spôsobili absolútny ošiaľ.

Tento rok sa v Čechách objaví Deppov kolega z filmu Piráti z Karibiku Geoffrey Rush a režisér Benicio Del Toro. Do Varov sa druhýkrát vráti slávny herec z X-Menov Liev Schreiber.

Z domácej scény čestné ocenenie prijme herec Boleslav Polívka.

Johnny Depp na festivale v Karlových Varoch
Zdroj: Profimedia

Počas 56. ročníka tohto festivalu budú premietnuté desiatky titulov; podujatie zakončí 9. júla odovzdanie Krištáľového glóbusu režisérovi najlepšieho filmu. V súťažiach sú si aj tento rok rovnocennými konkurentmi hrané a dokumentárne filmy.

Celebritní hostia a nabitý program

Do výberu sa dostali tiež tituly českých tvorcov. V hlavnej súťaži má česká kinematografia dvoch zástupcov. Krištáľový glóbus môže dostať režisérka a scenáristka Beata Parkanová za "Slovo" a Tomasz Winski za "Hranice lásky". Zaujať porotu sa v najsledovanejšej kategórii pokúsia aj počiny z Japonska, Francúzska, Grécka či Španielska.

Festival na počesť ocenených – a obvykle aj podľa ich výberu – premietne niekoľko snímok z ich filmografie. Festivaloví diváci si tak pripomenú tituly Kráľova reč (2010), Traffic – Nadvláda gangov (2000) či Zapomenuté světlo (1996).

Medzinárodný filmový festival Karlove Vary (KVIFF) ani tento rok neopustí zvyk uviesť ďalší digitálne reštaurovaný film zo zlatého fondu. Tentokrát voľba padla na Žert (1968). Adaptáciu románu Milana Kunderu nakrútil režisér Jaromil Jireš.

V roku 2019 sa vo Varoch objavila dvojica hercov Julianne Moore a Casey Affleck. Keď pôjdeme viac do minulosti, narazíme na ročníky, kde sa po červenom koberci prechádzali Robert De Niro, Judi Dench, Mel Gibson, Richard Gere alebo John Malkovich.

Prvý ročník KVIFF sa konal v roku 1946; je druhou najstaršou filmovou prehliadkou v Európe. V hlavnej súťaži sa udeľuje ocenenie za najlepší film, réžiu, mužský herecký výkon a ženský herecký výkon, ako aj zvláštna cena poroty.

Prečítajte si tiež: