FOTO NÁJDETE V GALÉRII

Od havárie, pri ktorej prišlo o život desať ľudí a ďalších 150 bolo zranených, uplynie v nedeľu 4. októbra desať rokov. Toxické bahno začalo postupne zaplavovať plochu s rozlohou približne 40 štvorcových kilometrov krátko popoludní 4. októbra 2010, keď sa pretrhla hrádza odkaliska hlinikárne spoločnosti MAL. Na desiatich skládkach pri Ajke bolo uskladnených celkove 80 miliónov kubických metrov kalu - z toho 30 miliónov červeného kalu, ktorý je mierne rádioaktívny a rakovinotvorný.

Kal s ťažkými kovmi zaplavil niekoľko miest a obcí a zničil desiatky domov. Prvou z desiatich obetí katastrofy bol 35-ročný muž - utopil sa v aute, ktoré strhol prúd kalu. Dvestotridsať domov zalial jedovatý kal až do výšky dvoch metrov. Zaplavenie obcí Kolontár, Devecser a Somlóvásárhely i ďalších miest z neďalekého odkaliska spôsobilo tiež rozsiahlu ekologickú katastrofu. Ohrozené boli aj rieky Marcal, Rába a Mošonský Dunaj.

VIDEO: Denník Plus JEDEN DEŇ navštívil Černobyľ

Maďarská vláda vyhlásila stav ohrozenia pre územia troch žúp - Veszprém, Györ-Moson-Sopron a Vas -, z ktorých evakuovali 7000 obyvateľov. Pomôcť ľuďom prišli vzápätí po tragédii aj záchranári zo Slovenska. Pri odstraňovaní následkov havárie pomáhali členovia Centrálnej komplexnej záchrannej služby v Gabčíkove, ako aj členovia dobrovoľnej požiarnej ochrany. Popri záchranných prácach mali na starosti tiež dezinfekciu postihnutých oblastí.

V roku 2012 obžalovala maďarská prokuratúra celkom 15 zamestnancov hlinikárne MAL - vrátane vtedajšieho generálneho riaditeľa. Obvinení boli z trestného činu všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti so smrteľnými následkami, z trestných činov poškodenia životného prostredia a prírody z nedbanlivosti, z porušenia pravidiel hospodárenia s nebezpečným odpadom a všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti spôsobiacim materiálne škody mimoriadne veľkého rozsahu.

Článok pokračuje na druhej strane >>>