Reklama

FOTO TEMNÉ zákulisie nakrúcania legendárnych "ŽANDÁROVIEK": Kvôli FUNÉSOVI to za kamerou vrelo!

Reklama

Ikonická séria francúzskych filmov o najslávnejšom žandárovi žne slávu takmer aj 40 rokov po smrti jej hlavného predstaviteľa, “četníka” Cruchota, v podaní Louisa de Funèsa († 69). Hoci je šesť filmov plných smiechu a humorných scén, za kamerou sa odohrávali najmä trpké momenty z reálneho života ľudí, ktorí za celou touto klasikou stáli. 

Pri zrode ságy o žandárovi stojí nešťastie, ktoré sa začiatkom 60. rokov prihodilo scenáristovi Richardovi Balduccimu, keď mu ukradli z auta kameru a rozhodol sa podať sťažnosť na žandárstvo Saint-Tropez: „Bolo poludnie. Keď som prišiel, našiel som obkročmo sedieť žandára. S veľkými ťažkosťami vstal, aby prijal moju sťažnosť a vysvetlil mi, že toho zlodeja dobre pozná a že ho pred pár dňami skoro dolapil." Keď túto historku povedal de Funèsovi, ktorý bol vtedy ešte klavíristom v nočnom bare, herec okamžite zareagoval: "Nakrútime o tom film!"

Vtedy ešte neznámy Louis de Funès zinkasoval za prvý diel ságy honorár 90 000 frankov. Keďže talentom a nevídaným humorom jeho hviezda vyskočila do výšin, stal sa v okamihu najuznávanejším hercom Francúzska. Za posledný diel už dostal vyše 2,5 milióna. Prvý film navštívilo v krajine viac ako 8 miliónov divákov, čo z neho spravilo jeden z najúspešnejších svojich čias.

Zdroj: profimedia

Nezabudnuteľný bol vo filme aj Michel Galabru († 93), ktorý stvárnil rotmajstra Gerbera. Hoci hral prevažne stále pochmúrneho šéfa žandárov, počas natáčania sa viackrát sťažoval, že jeho vtipné scény sú vystrihnuté a komediálny priestor je viac venovaný De Funésovi.

Nezabudnuteľný bol vo filme aj Michel Galabru († 93), ktorý stvárnil rotmajstra Gerbera. Hoci hral prevažne stále pochmúrneho šéfa žandárov, počas natáčania sa viackrát sťažoval, že jeho vtipné scény sú vystrihnuté a komediálny priestor je viac venovaný De Funésovi. Údajne preto nemal veľmi dobré vzťahy s režisérom, čo viedlo k častým roztržkám.

Pokračovanie na ďalšej strane »

Poslednou a uzavretou sériou bola snímka Žandár a Žandárky. De Funés nechcel prijať účinkovanie v poslednom pokračovaní aj pre zdravotný stav. Prekonal dva infarkty a hoci vo filmoch pôsobil ako extrovert, opak bol pravdou. Po prehováraní zo strany režiséra a jeho blízkeho priateľa Jeana Giraulta sa dal nakoniec nahovoriť. Nakrúcanie si nakoniec užíval dovtedy, pokiaľ režisér nezomrel.

Zdroj: profimedia

Poslednou a uzavretou sériou bola snímka Žandár a Žandárky. De Funés nechcel prijať účinkovanie v poslednom pokračovaní aj pre zdravotný stav.

V tom čase mali hotovú približne polovicu filmu, takže zahodiť celý projekt do koša neprichádzalo do úvahy. Film sa nakoniec dokončil, no napriek očakávaniam sa nestal veľkým trhákom. Zaznamenal najnižšiu sledovanosť zo všetkých a kasovo nezarobil ani zďaleka také peniaze ako filmy predtým.

Anketa

Máte radi ikonické filme o Žandárovi?

  • Áno98%
  • Nie1%

Hlasovanie bolo ukončené

Hoci žandárske filmy boli, ako inak, hlavne o eskapádach pomotaných mužov zákona, prominentnou postavou bola aj Funésova filmová dcéra. Krásnu modrookú blondínu stvárnila herečka Geneviève Grad (78), ktorá je dnes už jedným z posledných žijúcich protagonistov. Hoci bola jej sláva na vrchole, po nakrútení týchto filmov v herectve už nechcela pokračovať – a to napriek tomu, že sa s Funésom veľmi zblížili a on sa jej chcel venovať aj po profesionálnej stránke.

Zdroj: gettyimages

Geneviève Grad mala okrem krásy aj hudobný talent a práve ona stojí za ikonickou piesňou k filmu s názvom “Douliou Douliou Saint-Tropez”.

Geneviève Grad mala okrem krásy aj hudobný talent a práve ona stojí za ikonickou piesňou k filmu s názvom “Douliou Douliou Saint-Tropez”. Po odchode z filmového odvetvia sa vydala za známeho architekta Jeana Guillaumea a dodnes žije v mestečku Vendome.

Prečítajte si tiež: