STUDENKOVÁ v Bratislave, KOLÁŘOVÁ v Prahe: Aha, na čo sa dali! Spojil ich ČESKÝ BOHÁČ
17. 1. 2023, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:48)

Pýši sa viacerými naj: bratislavský Dunaj bol prvý moderný obchodný dom na Slovensku, mal unikátnu architektúru, ľudia tu nadšene nakupovali pred druhou svetovou vojnou aj za socializmu. A teraz naň stavila aj televízia Markíza v novom seriáli.
Zdroj: Viliam Malík
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Galéria k článku
10. januára pozvala Markíza prvý raz svojich divákov do slávneho obchodného domu. Za jeho múrmi sa odohrávajú príbehy predavačiek, brigádnikov i najvyšších šéfov. Dunaj, k vašim službám je prvý dobový seriál televízie za viac ako 26 rokov jej existencie
„Sledovať budeme rozmanité osudy pestrej palety postáv, ktoré spája nový luxusný obchodný dom,” priblížila programová riaditeľka skupiny Markíza Silvia Majeská. V seriálovej novinke sa predstavia Zdena Studenková, Emil Horváth, Ján Koleník, Tomáš Maštalír, Filip Tůma či Kristína Svarinská.
A veru, bratislavský Dunaj si seriál s hviezdnymi hercami zaslúži! Veď to bol prvý moderný obchodný dom na území súčasného Slovenska. Za jeho vznikom bola slávna česká obchodnícka dvojica Brouk a Babka. Tí začali už začiatkom 20. storočia budovať v Česku sieť obchodných domov, ktoré nazývali Broukárna.
Zdroj: archív
Na svoju dobu supermoderný obchodný dom Bílá labuť v Prahe postavil takisto Jaroslav Brouk. V roku 1939, kedy ho otvorili, bol najmodernejším vo východnej a strednej Európe.
Zaviedli novinky ako samoobslužný predaj a zásielková služba. Ich obchodné domy sa vyznačovali vysokou architektonickou úrovňou, išlo o významné funkcionalistické stavby. Patrí k nim napríklad legendárna Biela labuť v Prahe, ktorá funguje dodnes. Už v čase otvorenia, teda v roku 1939, sa mohla pochváliť vymoženosťami ako potrubná pošta, eskalátory, detské kútiky.
A tak, ako TV Markíza uvádza seriál Dunaj, k vašim službám, spustia 2. februára v Česku na TV Nova seriál Zlatá labuť. Je jasné, že sa inšpirovali práve pražským obchodným domom Bílá labuť. V českom seriáli hrá napríklad Daniela Kolářová či Petr Kostka.
Ako vznikol legendárny obchoďák v Bratislave? Je za tým úspešný Čech a známy Bratislavčan! Čítajte ďalej!
Podnikavý majiteľ a legendárny staviteľ
Jaroslav Brouk je aj za známym obchodným domom v Bratislave. Pôvodne sa volal Obchodný dom Brouk a Babka, neskôr ho premenovali na Dunaj. Postavili ho v roku 1936 na dnešnom Námestí SNP za neuveriteľných 90 dní!
Zdroj: archív
1936: Jedenásťposchodový Manderlák bol na vtedajšie časy unikátom. Jeho architektom bol muž, ktorý projektoval aj obchodný dom Dunaj.
Budovu, ktorá patrí k vrcholom funkcionalizmu u nás, navrhol Christian Ludwig z preslávenej bratislavskej rodiny. Je aj autorom neďaleko stojaceho prvého mrakodrapu Manderlák. Obchodný dom mal šesť nadzemných a dve podzemné poschodia. Boli tu dva výťahy a prvýkrát na Slovensku v ňom použili moderné kúrenie.
V 80. rokoch 20. storočia pristavali k pôvodnému obchodnému domu ďalší objekt, vtedy ho nazývali Dom odievania. Pôvodnú budovu v 90. rokoch obnovili a v roku 2000 ju vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.
Tlačenica ako počas Black Friday
V deň otvorenia obchodného domu Brouk a Babka v roku 1936 bola pred ním tlačenica, aká je pri dnešných veľkých výpredajoch. V radoch sa tiesnili stovky ľudí. „Na schodoch sa sácali a postrkovali, stále ich tam bolo plno,“ spomínala v roku 2008 pre SME vtedy 73-ročná Bratislavčanka Mária. V čase otvorenia obchodného domu bola školáčka. „Dole predávali galantériu, šály, rukavice. Na vyšších poschodiach mali odevy. Bolo to jediné miesto, kde sa dali zohnať aj módne výstrelky,“ vysvetľovala. Vo výkladoch vystavovali tovar, ktorý bol predtým na medzinárodných výstavách.
Zdroj: archív
Obchodný dom Dunaj bol za socializmus známy bohatou ponukou látok a oblečenia.
Aj za čias socialistického Československa patril obchodný dom Dunaj k najvyhľadávanejším. Rušno tu bolo najmä pred Vianocami, keď sem Bratislavčania chodili nakupovať vianočné darčeky.
Po revolúcii začal obchodný dom chátrať, no vyzerá to, že ho čakajú lepšie časy. Tento rok by sa malo začať s obnovou budovy, ktorá podľa dostupných informácií potrvá 3 roky.
Najprv Kelti, potom Brouk a Babka, nakoniec Dunaj!
Na mieste dnešného bratislavského Námestia SNP, kde postavili aj legendárny obchodný dom, sídlili Kelti. Potvrdzujú to i nálezy keltských mincí s nápisom Biatec. Išlo vraj o nadregionálne centrum remesla, obchodu a moci. Námestie SNP sa od roku 1879 nazývalo Trhové a bolo miestom stretnutí kupcov z rôznych krajov.
Prečítajte si tiež:
- Maroš Kramár: V živom vysielaní ŠOKOVAL Heribanovu manželku! Slová o ROZVODE odrovnali všetkých
- Nahota im pristane. Známe tváre ukázali úplne nahé telá
- FOTO Diváci ostanú v ŠOKU: Z jojkárskeho seriálu Nemocnica odchádza TÁTO hlavná HVIEZDA!
- Hercovi Jackuliakovi ide Slovensko hore krkom. Povedal nám, prečo